مفاصل جمجمه ای – مهره ای Cranionvetebral

مفاصل جمجمه ای – مهره ای شامل مفاصل اطلنتو اکسیپیتال و اطلنتو اکسیال می شود . این مفاصل از نوع سینوویال بوده که دیسک بین مهره ای ندارند و برای حرکات وسیع تر ستون مهره ای طراحی شده اند . مفاصل اطلنتواکسیپتال که  از مفاصل جمجمه می باشد بین توده های طرفی اطلس و کاندایل استخوان پس سری تشکیل می شوند و اجازه حرکات فلکشن ، اکستنشن و کمی لترال – فلکشن و روتیشن را می دهد . در این بخش درباره مفاصل جمجمه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

مفاصل جمجمه ای

مفاصل اطلنتواکسیپتال از مفاصل جمجمه ای

مفاصل اطلنتواکسیپتال که  از مفاصل جمجمه می باشد بین توده های طرفی اطلس و کاندایل استخوان پس سری تشکیل می شوند و اجازه حرکات فلکشن ، اکستنشن و کمی لترال – فلکشن و روتیشن را می دهد .

 به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، این مفصل از نوع سینوویال کاندلویید است . جمجمع و c1 ، توسط غشای اطلنتواکسیپیتال قدامی وخلفی به هم مربوطند . این غشا به جلوگیری از حرکات شدید این مفاصل کمک می کند . غشای اطلنتواکسیپیتال خلفی گاهی استخوانی می شود .

رباطهای ایلار : از طرق دنز به لبه های کناری فوریمن مگنوم بین رباط ایلار می چسبد .

اطلاعات دیگر درباره مفاصل اطلنتواکسیال از مفاصل جمجمه

مفاصل اطلنتواکسیال که  از مفصل های جمجمه می باشد سه عدد هستند : دو مفصل طرفی و یک عدد میانی . این مفاصل سینوویال بین رویه های مفصلی تحتانی توده های خارجی c1 و رویه های مفصلی فوقانی C2 و بین زایده ی دندانی c2 و قوس قدامی اطلس قرار دارد .  به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، حرکت اصلی چرخش است و در این حالت جمجمه و c1 روی c2 می چرخند . چرخش ، بیشتر توسط رباطهای ایلار مهار می شود . مفصل اطلنتواکسیال مرکزی از نوع محوری و مفاصل طرفی از نوع لغزشی هستند .

رباط عرضی اطلس : که بین توبرکل ها در سطح داخلی توده های طرفی c1 کشیده شده است ، زایده ی دندانی اکسیس C2 را در مقابل قوس قدامی c1 نگه می دارد .

مفاصل جمجمه ای

عروق و اعصاب مفاصل مهره ای

مفاصل بین تنه ی مهره ها توسط شاخه های کوچک منینجیال ، و مفصل بین زایده های مفصلی شاخه های خلفی اعصاب نخاعی عصب دهی می شود . این نکته قابل توجه است که مفاصل در هر قسمت ، عصب خود را از دو اعصاب نخاعی مجاور می گیرند . شریان های نخاعی شاخه هایی هستند از شریان های مهره ای و گردنی صعودی در گردن ، شریان های بین مهره ای خلفی در ناحیه سینه ، شریان های ساب کاستال و لامبار در ناحیه ی شکم و شریان های ایلیلامبار و خارجی خارجی و داخل لگن . مفاصل خود را روغن کاری کنید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35