نحوه مصرف سبزی ها در رژیم غذایی

واژه سبزی را در چند حالت به کار می برد . همان طوری که در اصطلاح می گویند «حیوان – گیاه – مواد معدنی » که شامل تمام موادی می شود که منشا گیاهی دارند ، مانند میوه . سبزی ها را از نظر مواد گیاهی و یا قسمت هایی از مواد گیاهی که به عنوان سبزی از نظر فن آشپزی و دیدگاه تغذیه ای دیده می شود به حساب می اوریم . که شامل کلکسیونی بسیار بزرگ و گوناگون از گیاهان می گردد مانند گیاهان برگ دار (کلم – کاهو ) ریشه ها و میوه های زیر خاکی ( هویج – زردک – سیب زمینی ) و حتی گل (آرتیشو و گل کلم ) می گردد . اعضای یک گروه کامل از گیاهان (گوجه فرنگی – فلفل – بادمجان و خیار ) در حقیقت میوه هستند .

سبزی ها
سبزی ها

اطلاعاتی درباره ی سبزی ها

بیشتر سبزی ها را قبل از مصرف می پزند ، سبزی ها  یی که قبل از مصرف پخته نمی شوند به نام سبزی های سالادی می شناسند . تشخیص آن ساده و مشکل است . زیرا بسیاری از سبزی ها را که می پزند به صورت خام نیز در سالاد خورده می شوند و همان طور نیز سبزی های سالادی را نیز می توان پخت . بنابراین خلال هویج را در سالادها مصرف می کنند و گوجه فرنگی را نیز در سوپ ها و سس ها به مصرف می رسانند . به گزارش اسان طب  بعضی از سبزی ها تا پخته نشوند غیر قابل خوردن هستند . پختن ، چنین سبزی هایی را با حل کردن پکتین ها و همی سلولز هایشان و ژلاتنیزه کردن مواد نشاسته ای آنها نرم و قابل خوردن می نمایند . سبزی های نپخته و نشاسته دار سخت هضم می شوند زیرا گرانول های نششاسته در برابر آنزیم های هاضمه مقاومت نشان می دهند .

سبزی ها گروه غیر متجانس و گوناگونی را تشکیل می دهند که نمی توان به طور کلی راجع به مقدار مواد مغذی آن اظهار نظر نمود . به طور کلی سبزی ها ی سبز و برگ دار و سیب زمینی ها منبعی خوب از تامین کننده ویتامین ث هستند و سبزی لگوم نیز منبعی خوب از پروتئین است . مانند میوه ، سبزی ها ترکیب شده از آب هستند اما به هر حال اگر سبزی به مقدار زیادی خورده شود نیمی از ویتامین ث ، 15 تا 20 درصد ویتامین آ ، تیامین ، نیاسین و آهن و تقریبا 10 درصد پروتئین و انرژی را در رژیم غذایی متوسط اروپایی ها تامین می نماید .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا