مزایای شیر مادر برای نوزاد چیست ؟

شیر مادر سهل الهضم است . از مزایای شیر مادر اینست که اختلالات تغذیه و سوء تغذیه و چاقی های زیان بخش نزد اطفالی که از شیر خشک و شیر گاو استفاده می کنند فراوان است اما این گرفتاریها ، در تغذیه از شیر مادر وجود ندارد . احساس آرامش کودک در آغوش مادر به خصوص هنگام نوشیدن شیر از پستان مادر و اثرات عاطفی متقابل آن ، یک مزیت انحصاری مربوط به شیر مادر است .

مزایای شیر مادر برای نوزاد
مزایای شیر مادر برای نوزاد

مزایای شیر مادر برای نوزاد

از دیگر مزایای شیر مادر اینست که شیر مادر تنها ماده غذایی یا دارویی شناخته شده است که ضریب هوشی طفل (IQ) را 3 تا 11 واحد می تواند افزایش دهد .بندرت ممکن است مساله ای بنام حساسیت به شیر مادر مطرح شود در حالیکه حساسیت به شیر گاو و شیر خشک های مختلف بسیار اتفاق می افتد .

مزایای شیر مادر برای نوزاد
مزایای شیر مادر

برخی دیگر از مزایای شیر مادر

به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، مزایای شیر مادر  بسیار متنوع است .  شیر مادر حتی برای کودکان مبتلا به کمکاری تیروئید و فنیل کتونوری و .. بهتر از هر شیر دیگر است . میزان مرگ و میر در شرایط  یکسان میان دو گروه از کودکان (گروهی که از شیر مادر تغذیه می کنند و گروهی که محروم از شیر مادرند و از انواع شیر خشک استفاده می کنند . ) به نحو چشمگیری متفاوت است .  در یک بررسی نشان داده اند که مرگ و میر نزد کودکان محروم از شیر مادر اما برخوردار از شیر خشک 18 برابر احتمال مرگ و میر کودکان بهره مند از شیر مادر است .

مشکلاتی ناشی از اشتباه در برنامه غذایی کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به مراتب کم تر از کودکانی است که از شیرهای دیگر استفاده می کنند . مدفوع کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دارای حالت شل تر و رنگ آن زرد طلایی است . نوع میکروب هایی که در مدفوع اینگونه اطفال دیده می شود از دسته میکروب هایی است که محیط را برای فعالیت میکروب های بیماری زا نامساعد می کند . در حالی که اطفال محروم از شیر مادر وضعیت دیگری دارند . (تغذیه خوب برای افزایش شیرمادر را مطالعه کنید .)

یکی از مهمترین مزایای شیر مادر  این مساله است که در شیر مادر نوعی پروتئین به نام لاکتوفرین وجود دارد که سبب می شود تقریبا تمام اهن موجود در شیر مادر جذب شود . در این صورت هم کودک بهره بیشتری می برد و هم به دلیل نبودن آهن جذب نشده در مدفوع ، میکروب های بیماری زای موجود در روده نمی توانند تکثیر و رشد پیدا کنند . شیر خورانی که شیر مادر می خورند خیلی کمتر از کودکان محروم از شیر مادر به بیماری های عفونی و اسهال دچار می شوند . میزان مواد معدنی و ترکیبات موجود در شیر مادر به گونه ای است که هیچگاه موجب صدمه به کلیه های کامل نشده نوزاد نمی گردد .

مزایای شیر مادر برای نوزاد

مزایای شیر مادر برای نوزاد بسیار است. تاکید میکنیم تا زمانیکه شیر مادر کم نباشد نباید شیر دادن را قطع کنید وشیر خشک را به میان بیاورید. شیر مادر شامل همه ویتامین ها و مواد مفیدی است که به بدن مادر می رسد و با عث تقویت بدن و حفظ سلامت نوزاد خواهد شد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا