اطلاعات علمی درباره دانه گندم

دانه گندم مهمترین غله مردم انگلستان است . دانه گندم را برای اولین بار ده هزار سال قبل در خاورمیانه کاشتند ، ولی طی قرون متمادی کشت آن گسترش یافت و گونه هایی از آن مناسب برای کشت در مناطق دارای آب و هوای مختلف از مناطق حاره گرفته تا کشورهای شمال اروپا که همجوار مناطق قطبی شمال است می باشد . بعضی از انواع گندم ، به نام گندم زمستانه را در پاییز کشت می کنند و در سال بعد برداشت می نمایند ، اما گندم بهاره که کشت و برداشت آن در یک سال انجام می گیرد ، در کشورهایی چون کانادا که دارای زمستان های بسیار سرد است کشت می گردد .

با خصوصیات دانه گندم اشنا شوید

دانه گندم زمستانه ، مانند گندم های انگلیسی ، معمولا دارای کمتر از 10% پروتئین است و آردی ضعیف به دست می دهد و خمیری تولید می نماید که نانی کوچک و بافتی فشرده تحویل می دهد . گندم بهاره (مانند گندم های کانادا) از نظر پروتئین غنی است (12 تا 14 درصد ) و نظر به اینکه دانه ای سفت تر داشته و به عنوان گندم سخت خوانده می شود ، از چنین گندمی آردی قوی و خمیری که کش می اید می توان ساخت . خمیرهایی که از آرد قوی ساخته شده نانی درست ور آمده تحویل می دهد و چنین گندم هایی برای پخت نان مناسب ترند .

 به گزارش اسان طب ، آرد گندم های انگلیسی و دیگر آرد گندم های ضعیف و یا نرم بیشتر مناسب ساختن بیسکوییت ها و کیک ها و پخت های دیگر منازل هستند . آردی که در انگلیس برای پخت نان به کار برده می شود و معمولا مخلوطی از این دو نوع گندم را در خود دارد .

دانه گندم دوروم که برای ساخت اسپاگتی و ماکارونی به کار برده می شود نوعی گندن بسیار سخت است که دارای پروتئین بالا می باشد .

ساختمان دانه گندم

یک دانه گندم تقریبا یک سانتی متر طول و نیم سانتیمتر پهنا دارد . دانه گندم تقریبا به شکل تخم مرغ می باشد و دارای شیاری است در طول یک طرف و تعدادی و در انتها که ریش نام دارد . دانه در رو پوش یا  غلافی به نام سبوس احاطه شده که چند لایه ی مشخص دارد و 15 درصد تمام گندم است .

سبوس دارای ویتامین های B می باشد و 50 درصد مواد معدنی موجود در دانه گندم را دارد و بیشتر از سلولز ساخته شده و به همین علت از نظر انسان ها غیر قابل هضم می باشد . جوانه ی گندم که در قسمت زیر گندم وجود دارد دانه ی اصلی و یا جنین گندم است و شامل 20 درصد وزن تمام گندم می باشد . جوانه گندم از لحاظ چربی ، پروتئین ، ویتامین های ب و ای و آهن غنی است .

اسیدهای چرب ترکیب شده در چربیهای گندم معمولا از اسیدهای چرب ضروری است . نسج بافتنی جداکننده ی جرم یا جوانه و اندوسپرم را اسکاتلوم می خوانند . این نسج به خصوص از لحاظ ویتامین غنی است و دارای 60 درصد تمام ویتامین موجود در گندم می باشد . اندوسپرم بیشتر از نشاسته ساخته شده و یک ذخیره ی غذایی برای رشد جوانه موجود می باشد .

دانه گندم

دانه گندم برای ما فواید زیادی دارد. مخصوصا سبوس ان برای پوست و مو معجره می کند. برای همین است که می گویند از نان های سبوس دار استفاده کنید. این سبوس ها دارای ویتامین ب هستند که ویتامین های ب هم فواید زیادی برای سلامتی ما دارند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا