انواع مسواک برقی و فواید آن

مسواک برقی یکی از انواع مسواک  است که طرفداران خاص خود را دارد . مسواک برقی نوعی از مسواک است که با حرکات نوسانی جلو-عقب و یا نوسانات چرخشی ( در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت) دندانها را تمیز میکند. دو نوع مسواک برقی وجود دارد : سونیک (sonic) و اولتراسونیک( ultrasonic). در مسواک برقی های سونیک برای حرکت موهای مسواک یک موتور تعبیه شده و در نوع اولتراسونیک با کمک یک کریستال پیزوالکتریک حرکت موهای مسواک اتفاق میفتد. از لحاظ نوع حرکت سر مسواک برقی، دو نوع ویبراتور و چرخشی نوسانی وجود دارد که تکنیک مسواک زدن با نوع ویبراتور همانند مسواک دستی است اما در نوع نوسانی چرخشی فقط کافی است مسواک برقی را از دندانی به دندان دیگر ببرید.

انواع مسواک برقی
انواع مسواک برقی

انواع مسواک برقی

نسل اول- یکی از انواع مسواک برقی مدلی است که با باتری کار میکند .  مزیت این گروه ارزان تر بودن و قابلیت حمل آنها است. با این حال کوتاه بودن مدت عمر و شکنندگی مکانیکی این گروه از معایب آنها است.

نسل دوم-مسواک برقی هایی که با باتری قابل شارژ هستند ، دارای یک سر چرخنده مجزا هستند و با باتری قابل شارژ کار می کنند. حرکت سر مسواک در این گروه به صورت لرزشی یا جلو و عقب است. قیمت آنها بالاتر است و تایمر دارند. سر این مسواک ها سنسور حساس به فشار دارد.

نسل سوم- مسواک های سونیک: قابلیت شارژ دارند و سری های گوناگونی دارند.قیمت آنها بالاتر است.

مسواک های چرخشی:

مسواک های چرخشی همان طور که از اسمشان معلوم است، سرمویی آنها می تواند یک دور کامل بچرخد.

مسواک های لغزشی:

به گزارش بخش دهان و دندان مجله پزشکی آسان طب ، مسواک های لغزشی که سر کوچکی دارند، نمی چرخند بلکه موهایشان در جای خود حرکت می کند و این امکان را می دهد که دندان ها به صورت نقطه ای و جرم های یک ناحیه مشخص تمیز شود.

مسواک های جهنده:

سر این مسواک ها به غیر از اینکه می چرخند، امکان عقب و جلورفتن دارند و این امکان را به وجود می آورند که اگر چیزی لابه لای دندان هایتان گیر کرده، بیرون بیاید.

مسواک های دوسره:

همان طور که از اسمش مشخص است، مسواک های برقی ای هستند که دو سر قابل تعویض دارند که یکی امکان حرکت به جلو و عقب و دیگری لغزیدن در جای خود را دارد.

فواید مسواک برقی

مسواک برقی فواید خاص خود را دارد .  استفاده از مسواک های برقی در بیشتر مردم سودمند است چرا که بدون توجه به توانایی فردی، یک تکنیک خوب مسواک زدن را فراهم و انگیزه فرد را تقویت می کنند و مقبولیت بیشتری در طولانی مدت دارند.

تولیدکنندگان مختلف، فواید زیر را در کاربرد مسواک های برقی ادعا می کنند:

*کاهش بیشتر التهاب و خونریزی از لثه در مقایسه با مسواک های دستی

*توانایی بیشتر در برداشت جرم و تغییر رنگ دندان ها در مقایسه با مسواک دستی

*دسترسی آسان به نواحی مختلف دهان به دلیل برخورداری از سر کوچک

*علاقه کودکان به استفاده از این نوع مسواک ها

*کاهش قابل توجه پلاک در بالغان و بزرگسالان

*صرف نیروی کمتر برای برداشت پلاک و در نتیجه کاهش خطر تحلیل و سایش لثه

مسواک برقی
انواع مسواک برقی

مسواک برقی یا مسواک دستی ؟

ادعاهایی وجود دارد که مسواک برقی نسبت به مسواک دستی برتری در برداشتن پلاک دارد، اما در اکثر مقالات آمده که تفاوت فاحشی بین آنها نیست. در واقع در مسواکهای برقی هم روش مسواک زدن و سری مسواک و نوع مسواک برقی بسیار مهم است. در واقع سری مسواکهای برقی هم مثل مسواکهای دستی باید هر سه تا شش ماه عوض شوند.با توجه به این موضوع تکنیک درست مسواک زدن مهمتر از نوع مسواک است.

مسواکهای برقی بیشتر برای افرادی که بعلت معلولیتهای جسمی یا ذهنی قادر به مسواک زدن نیستند و یا کودکان جهت ترغیب به مسواک زدن تجویز می شوند.

مسواک برقی

انواع مسواک برقی و فواید مسواک برقی موضوع این قسمت بود.  ولی به طور کلی همین طور که در این مقاله هم مطالعه کردیم نوع مسواک ما یا مارک مسواک ما خیلی اهمیت ندارد. بر عکس طرز صحیح مسواک زدن و استفاده همزمان از نخ دندان برای محافظت از دندان ها اهمیت زیادی دارد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا