لامینت دندان ، انواع لامینت و معایب آن

لامینت دندان یکی از مواردی است که برای زیبایی دندان به کار می رود. لامینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند لنز روی سطح خارجی دندان چسبانده میشود تا مشکلات ظاهری دندان مثل رنگ، شکل و فرم را اصلاح کند. در این بخش درباره لامینت دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

لامینت دندان

اطلاعاتی درباره لامینت دندان

در روش لامینت دندان بعد از تراش مختصر سطح بیرونی دندان و قالب گیری، این پوسته های نازک (لامینیت) در لابراتور ساخته شده و سپس توسط دندانپزشک روی سطح بیرونی دندان بهطور دائمی چسبانده میشود.  کامپازیت ونیر: پوسته نازکی از مواد رنگ دندان از جنس کامپازیت (کامپوزیت دندان) است که روی سطح بیرونی دندان قرار داده شده و چسبانده میشود (مشابه روش کاشت ناخن).در این مورد باید متذکر شد که معمولا درمانهای متذکر شد که معمولا درمانهای لامینیت و کامپازیت ونیر برگشتپذیر نیستند و در صورتیکه این درمان انجام شود و رضایت بیمار را برآورده نکند، لازم است که کار مجددا تکرار شود. برای این کار لازم است که بیمار دقت و وسواس کافی در انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی داشته باشد و با بررسی نمونه کارهای درمانی دندانپزشک زیبایی از تطابق خواستهها و سلیقههای خود با روش کار دندانپزشک مطمئن شود.

انواع لامینت دندان

 به گزارش بخش دهان و دندان سایت آسان طب ، لامینت دندان انواع مختلفی دارد که به بررسی ان میپردازیم . این لایه نازک می تواند به دو صورت با دو مواد خاص روی سطح بیرونی دندان ساخته شده و باند شود.

1- ونیر یا لمینت دندان کامپوزیتی در این نوع ونیر دندانپزشک توسط مواد پر کردنی همرنگ دندان باکیفیت در مدت زمان طولانی که مستقیماً روی دندان های بیمار کار می کند. متناسب باشکل و فرم صورت ونیر را با هماهنگی سایر دندان ها با مهارت و تجربه خود می سازد که اصطلاحاً به عنوان ردیف کردن دندان ها در یک جلسه مطرح می شود در این نوع ونیر بهداشت دهانی بیمار اهمیت اهمیت خاصی دارد چرا که یکی از مهم ترین موارد شکست لامینت دندان در کوتاه مدت خواهد بود که منجر به ایجاد لکه تغییر رنگ و پوسیدگی ثانویه خواهد شد. یکی دیگر از دلایل شکست این نوع لامینیت ها مصرف نکردن مواد کامپوزیتی مرغوب است.

2- ونیر یا لامینت دندان پرسلنی ( چینی یا سرامیکی ) : این نوع ونیر از جنس پرسلن یا سرامیک است که توسط باندینگ های خاص روی دندان تراش خورده توسط دندانپزشک ماهر و با تجربه باند می شود.دندانپزشک با تراش جزئی روی دندان و قالب گیری آن را به لابراتور مخصوص منتقل می کند و در آنجا لامینیت ساخته شده و به مطب ارجاع می گردد. تجربه و مهارت دندانپزشک و تکنسین لابراتور اهمیت خاصی در موفقت ابن نوع لامینیت دارد. از مزایای لامینیت های پرسلنی دندانی نمای طبیعی و زیبایی است که این نوع لامینیت به علت انعکاس صحیح نور به دندان می دهد و یکی دیگر از مزایای آنها این است که به علت داشتن سطح بسیار صیقلی در برابر لک پذیری مقاوم هستند و اگر صحیح به کار گرفته شوند. امکان ایجاد لکه توسط سیگار، چای و قهوه را به حدافل می رسانند.

موارد مصرف لامینت دندان

موارد مصرف لامینت دندان متفاوت است . اکنون برخی از انان را برایتان بیان میکنیم .

1- مواقعی که دندان ها دارای تغییر رنگ عمیق هستند و نمای نازیبایی به بیمار می دهند. مثل تغییر رنگ ناشی از فلوروزیس، ضربه به دندان و دندان دارای عصب کشی ناقص و مصرف تتراسیکلین.

2- در مواردی که دندان ها دارای ترک خوردگی سایش و حتی شکستگی لبه دندانی هستند.

3- هنگامی که بخواهیم فاصله بین دندان ها را ببندیم.

4- هنگامی که بیمار تمایل به تصحیح خط لبخند (smile design ) خود داشته باشد.

5- در درمان نامرتبی جزئی دندان های قدامی در موارد خاص نیز به کارگیری لامینیت ها موثر هستند.

باید توجه داشت در بعضی موارد خاص لامینت دندان به غیر از مسئله زیبایی به عنوان یک طرح درمان یا راه کاری درمانی مطرح می شوند. در این موارد جنبه درمانی آنها بیشتر مورد توجه است تا مسئله زیبایی مثلاً گاهی ساییدگی سطح بیرونی دندان که منجر به حساسیت دندان ها می شود با استفاده از لامینیت ها کاملاً بر طرف می گردد.

لامینت دندان

موارد عدم مصرف لامینت دندان

موارد عدم مصرف لامینت دندان متفاوت است . اکنون برخی از انان را برایتان بیان میکنیم .

1- در بیمارانی که عادت جویدنی خاص مثل براکسیزم و دندان قروچی دارند.

2- دندان نا سالم و بیمار نمی تواند انتخاب مناسب و صحیحی برای لامینیت باشد به طور مثال دندان با مشکل لثه یا دندان با حجم زیاد پوسیدگی ابتدا باید مشکل دندان حل شود سپس به دنبال درمان لامینیت ها باشیم.

3- لامینیت دندانی باید به سطح مینایی دندان باند شود که در این صورت نتیجه خوبی خواهد داشت در مواردی که سایش شدید مینا داریم. لامینیت انتخاب درستی نخواهد بود هنگامی که برای بیمار لامینیت کار می شود باید بیمار برای نگهداری بهتر لامینیت ها ملاحظات ویژه را انجام دهد.

 معایب لامینت دندان

* لامینت دندان مستعد شکستگی و کنده شدن هستند در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا ترمیم یا جایگزین شود. اگر لامینیت کنده شد باید داخل دستمال تمیز بدون فشار استرس به دندانپزشک ارجاع شود تا در صورت امکان دوباره به کار گرفته شود ترس افتادن لامینیت، از مشکلات اصلی بیماران است که در صورت رعایت یک سری اصول اولیه آن هم بر طرف می شود.

* در لامینت دندان  ، دیگر نمی توان دندان ها را به حالت اول برگرداند چون دندان ها ممکن است تراش داده شوند ولی در اکثر موارد به علت نمای بسیار زیبایی که به دندان ها می دهد، خود بیمار نیز شکل اولیه خود را فراموش می کند و دیگر حتی به برگرداندن دندان ها به شکل اول هم فکر نمی کند. در این موارد مسئله زیبایی برای بیمار بسیار مهم تر است باید بدانیم در اکثر موارد لامینیت ها با ایجاد نمای طبیعی و بسیار زیبا روی دندان ها و حتی صورت بیمار شرایط خاص زندگی را برای بیماران فراهم می کنند و بیمار آنها را جزو دندانی خود می داند و حتی فراموش می کند که لامینیت ها در دهان خود دارد.

لامینت دندان

لامینت دندان پوسته ی نازکی است که روی دندان میگذارند تا رنگ و فرم بد دندان و ویژگیهای منفی ان را بپوشاند. لامینت دندان در زیباسازی دندان تاثیر زیادی خواهد گذاشت. و این زیبایی مسلما محبوبیت و اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا