درمان دندان درد در دوران بارداری چیست ؟

درمان دندان درد در دوران بارداری  راههای مختلفی دارد . در دوران بارداری خانم ها اجازه ندارند هر نو ع دارویی را مصرف کنند . چون ممکن است برای جنین مشکل ساز شوند . اما بالاخره راه درمان دندان درد در دوران بارداری چیست ؟ دندان پزشکان و دکترها پیشنهاد می کنند که مشکلات سلامتی دندان می بایست حتی در طول دوره بارداری نیز درمان شوند، اما برای انجام این کار نیاز به در نظر گرفتن برخی ملاحظات برای مراقبت از وضعیت مادر و جنین وجود دارد. دندان پزشک دوز داروی بی حسی را در سطح حداقل انتخاب می کند تا به این ترتیب از راحتی شما در طول درمان و نیز حفاظت از جنین مطمئن شود.

دندان درد در دوران بارداری

برخی راهکارهای درمان دندان درد در دوران بارداری 

درمان دندان درد در دوران بارداری  محدودیت های خاص خود را دارد . چون دارو به جنین ممکن است اسیب برساند . نگرانی اصلی در این زمینه مربوط به رادیولوژی، مواد بی حسی و داروهای تجویز شده برای خلاص شدن از دندان درد در بارداری است. شما باید همواره دندان پزشک را از باردار بودن خود مطلع کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید در طول درمان هیچ چیز بر بارداری شما تاثیر منفی نمی گذارد. نکات قابل توجه در این رابطه به شرح زیر هستند:

 درمان های خانگی برای درمان دندان درد در دوران بارداری

به گزارش آسان طب درمان های خانگی برای درمان دندان درد در دوران بارداری مفید است . روغن میخک یک ماده طبیعی است که مقداری از آن در مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان وجود دارد و می توان آن را از داروخانه ها تهیه کرد. بیمار می تواند این ماده را بر روی ناحیه خارجی دندان با گاز گرفتن یک پارچه کوچک آغشته به روغن میخک به عنوان یک درمان گیاهی دندان درد قرار دهد.

سایر محصولات محتوی بنزوکائین (شامل اوراژل) می تواند بطور موقت برای بی حس کردن و کاهش درد در دندان آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرد. بیمار باید از جویدن غذا با دندان آسیب دیده و نیز در معرض غذای گرم و سرد قرار دادن دندان های خود اجتناب کند.  اگر شما با درد دندان متوسط در دوره بارداری مواجه شدید احتمالاً می توانید از بعضی راههای درمان دندان درد در دوران بارداری به روش خانگی معمول برای رفع این مشکل استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از بسته های یخ، آب نمک، روغن میخک، یا سایر مسکن های درد موقت قبل از ملاقات با دندان پزشک برای انجام معاینات لازم بهره گیرید. در صورتی که با دندان درد شدید مواجه هستید برای درمان و تسکین درد شدید آن باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

لزوم درمان دندان درد در دوران بارداری

شرایطی که باعث ایجاد دندان درد در بارداری می شود و بطور خاص شرایطی که با عفونت دندان یا لثه مربوط هستند باید در اولین فرصت درمان شوند. بعضی از راههای درمان دندان درد در دوران بارداریدر دندان پزشکی بر سلامت دندان تاثیر ندارند و به همین خاطر باید انجام آنها به بعد از دوره بارداری محول شود. برای مثال در این زمینه می توان از درمان های دندان پزشکی زیبایی نام برد.

 عکس رادیولوژی برای درمان دندان درد در دوران بارداری

گرفتن عکس رادیولوژی قبل از درمان دندان درد در دوران بارداری یک نگرانی اصلی در طول دوره بارداری است. به همین خاطر دندان پزشک سعی می کند از گرفتن این عکس مگر در مواقع ضروری خودداری کند. اگر برای درمان شما نیاز به گرفتن عکس رادیولوژی وجود داشته باشد، دندان پزشک از روکش سربی و گردنبند سپر مانند برای حفاظت از شما و کودک در برابر تاثیرات مضر پرتو استفاده خواهد کرد.

 مصرف داروها جهت درمان دندان درد در دوران بارداری

به گزارش بخش سلامت و دهان و دندان سایت اسان طب برخی از داروهای موجود برای درمان دندان درد در دوران بارداری می تواند برای جنین ضرر داشته باشند. مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد داروهای دندان درد همچون اکسی کدون و پرکوست می توانند باعث ایجاد نارسایی در جنین شوند.

به همین خاطر، توصیه می شود قبل از مصرف هر گونه دارو برای درد دندان در طول دوره بارداری با دندان پزشک درباره شرایط بارداری خود صحبت کنید. در این حالت دندان پزشک می تواند از داروهای مسکن خاص همچون استامینوفن برای حفظ ایمنی شما در طول دوره بارداری استفاده کند. استفاده از آنتی بیوتیک های خاص همچون پنی سیلین نیز می تواند برای مبارزه با عفونت دندان در طول دوره بارداری بسیار مفید باشد.

درمان دندان درد در دوران بارداری

زمان بندی درمان دندان درد در دوران بارداری

به گزارش اسان طب دوره سه ماهه دوم امن ترین و مناسب ترین دوره برای درمان دندان درد در دوران بارداری در دندان پزشکی است. اگر شما با دندان درد در طول سه ماهه اول بارداری خود یعنی زمانی که اندام های جنین تشکیل می شوند روبرو شدید، با دندان پزشک خود صحبت کنید تا در صورت امکان درمان را چند هفته به تاخیر بیندازید. انجام این کار بطور خاص در زمانی لازم است که برای درمان دندان نیاز به تهیه عکس رادیولوژی وجود داشته باشد. به هر حال، با توجه به شدت مشکل دندان پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند از درمان های فوری مناسب برای رفع مشکل استفاده کنید.

علاوه بر این سه ماهه سوم بارداری خطر بیشتری را برای جنین به همراه ندارد، اما ممکن است درمان دندان درد در بارداری به خاطر نیاز به صرف وقت زیاد بر روی صندلی دندان پزشکی برای مادر ناراحتی زیادی را به همراه داشته باشد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا