سیاهک پنهان گندم یا سیاهک پوشیده

بیماری سیاهک پنهان گندم یا پوشیده گندم یکی از مهمترین بیماری های گندم می باشد . عامل  بیماری سیاهک پنهان گندم ابتدا در سال 1755 به وسیله تیله فرانسوی تشخیص داده شده است . در ایران بیماری در سال 1326 به وسیله اسفندیاری گزارش گردیده است .

سیاهک پنهان گندم

سیاهک پنهان گندم یا بیماریهای گندم

سیاهک پنهان گندم در دنیا در تمام کشورها شیوع دارد و در ایران نیز در کلیه نواحی وجود دارد . میزان خسارت آن در بعضی مناطق مانند کردستان و فریدون اصفهان و مشهد بیش از 50 – 80 درصد و به طور متوسط در ایران می توان این خسارت را 25-30 درصد محصول تخمین زد . بر اثر حمله بیماری محتویات دانه های گندم به توده های سیاه رنگ اسپور عامل بیماری تبدیل می گردد . گاهی نیز بوته ها کوتاه مانده و دانه های گندم بر اثر تماس با اسپورهای قارچ عامل بیماری سیاه و رنگ و بد بو می شوند . علاوه بر این در موقع برداشت گندم ممکن است انفجارهایی در کمباین و بالا برنده ها بر اثر قابل اشتعال بودن شدید اسپورها که با کوچکترین جرقه ای احیانا مشتعل می شود به وجود اید .

نشانه های بیماری سیاهک پنهان گندم

 به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، نشانه های بیماری سیاهک پنهان گندم معمولا تا موقعیکه خوشه گندم ظاهر نشود قابل تشخیص نمی باشد . در بعضی از ارقام گندم بوته های مبتلا به سیاهک حدود پنج سانتیمتر کوتاه تر از بوته های سالم است و گاهی ممکن است قدشان به اندازه نصف گیاه سالم باشد . میزان کوتاهی بوته ها بستگی به «زاد قارچ عامل بیماری و رقم گندم مورد حمله دارد . بوته های آلوده رنگشان کمی سبز مایل به آبی تا سبز خاکستری است و روی برگها لکه های کوچک کلروتیک که به آسانی از رنگ سبز طبیعی گیاه سالم قابل تشخیص نیستند به وجود می اید . در گل های آلوده مادگی بلند تر و تخمدان بلند و پهن تر است . تخمدان های مبتلا سبز رنگ ، در صورتیکه تخمدان سالم سفید رنگ می باشند . پرچم ها در گلهای مبتلا طول و عرض شان کاهش می یابد .

بوته های مبتلا به سیاهک پنهان گندم در مقابل زنگ زرد حساس تر ولی در برابر سفیدک سطحی مقاوم تر می باشند . از طرفی بوته های مبتلا به سیاهک پنهان گندم در برابر صدمه سرمای زمستانه حساس تر هستند . ریشه گیاه آلوده کاملا رشد نمی کند وپنجه زدن گیاه گاهی افزایش می یابد . دانه های گندم مبتلا کوچک تر ، چاق تر ، سبز متمایل به ابی ، سپس تیره می شود و چنانچه بین دو انگشت فشار دهیم گرد سیاه نسبتا چربی که بر اثر وجود ماده تری متیل آمین در ان بوی ماهی گندیده می دهد مشاهده می گردد . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه  ان چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35