نماتود گندم و نحوه مبارزه با آن

نماتود گندم اولین بار در سال 1743 میلادی توسط نیدهام گزارش شده و این اولین نماتود پارازیت گیاهی است که در آن موقع شناخته شده است . در ایران ابتدا دواچی در سال1328 شمسی در کتاب “آفات مهم گیاهان زراعی و طرز مبارزه با آنها ” این نماتود را به فارسی سیاه دانه نامیده و اسم علمی آن را نیز ذکر کرده است و شیوع آنرا در اصفهان و کرمان گزارش نموده است .

نماتود گندم در کشورهای انگلستان ، سوئد ، هلند ، فرانسه ، آلمان ، استرالیا و … وجود دارد و در ایران نیز تاکنون از استان های اصفهان ، کرمان ، خوزستان ، آذربایجان ، فارس ، تهران ، کرمانشاه و گرگان گزارش شده است . خسارت این نماتود در بعضی موارد زیاد و نگارنده در سال 1346 در نیسیان اردستان بیش از 20 درصد بذور گندم برداشت شده توسط زارعین راگال نماتود تخمین زد . این نماتود علاوه بر گندم به چاودار ، جوویولاف نیز می تواند حمله کند . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه

مبارزه با نماتود گندم

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،استعمال مواد شیمیایی علیه نماتود گندم چون از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست کمتر انجام می گیرد . از این جهت برای رفع نماتود گندم  بیشتر از روش های ساده و ارزان زیر استفاده می شود :

الف – محلول آب نمک –

برای جدا کردن بذور آلوده از بذرهای سالم در نماتود گندم ، آنها را در محلول آب نمک 20 درصد می ریزند . بذرهای سالم به علت سنگینی در ته و بذور آلوده به علت سبکی در سطح مایع مانده که آنها را جدا کرده و نابود می کنند.  سپس بذرهای سالم را که در ته ظرف قرار گرفته اند شسته و خشک کرده مورد استفاده قرار می دهند .

ب- بوجاری –

بوجاری عبارت از عبور دادن دانه های گندم از غربالهای ویژه است . در این عمل بذرهای آلوده به علت کوچک بودن از سوراخ های غربال عبور نموده و بذرهای سالم در سطح آن قرار می گیرند . برای جلوگیری از آلودگی مجدد ، بایستی دانه هایی که از غربال عبور نموده اند سوزانده شده ویا به طریقی معدوم گردند .

ج- تناوب زراعتی –

تناوب عملی است که در مناطق آلوده می تواند علیه نماتود گندم اجرا شود و نتیجه نیکوئی بدهد ، زیرا نماتود نمی تواند مدت زیادی زندگی آزاد در خاک داشته باشد واگر در زمین های آلوده یک یا دو سال گیاه دیگری کاشته شود نماتود گندم از بین خواهد رفت .

د- ضد عفونی به وسیله آب داغ –

در این طریقه که در واقع یک روش قدیمی است می توان بذور گندم را قبل از کاشت در آب داغ 52-54 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه قرار داد تا بیماری نماتود گندم  در داخل بذور کشته شود .

نماتود گندم

نماتود گندم یکی از امراض گندم است که در این قسمت علایم ان را به شما معرفی کردیم. همچنین روشهای مبارزه با نماتود گندم را در این قسمت بیان کردیم.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا