چه چیز باعث سلامت دندان می شود ؟

سلامت دندان یکی از موارد ضروری برای سلامتی انسان و بهداشت دهان و دندان است. تاج دندان ( قسمت روئی ) کودک قبل از تولد شکل می گیرد . بسیاری از دندان های دائمی کودک چند ماه پس از تولد و گاهی زودتر شکل میگیرد . ما می دانیم که این دندان ها به تغذیه مناسب حساس هستند . در این بخش درباره سلامت دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

عوامل موثر بر سلامت دندان

در میان مواد غذایی لازم برای ایجاد دندان های دائمی و  سلامت دندان این مواد از همه مهم تر هستند : کلسیم و فسفر ( که در سبزی ها ، غلات و شیر وجود دارد هرچند که بعد از دو سالگی شیر توصیه نمی شود ) ویتامین D ، ( که در شیر غنی شده ، قطره ویتامین و آفتاب وجود دارد ) ویتامین C ( که اغلب در میوه ها به خصوص مرکبات ، قطره ویتامین ، گوجه فرنگی خام و کلم وجود دارد ) . همچنین در شیر مادر هم مقداری ویتامین C وجود دارد .

اگر خودتان به کودک شیر می دهید و او چندان در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرد ، برای سلامت دندان حتما به او قطره محتوی ویتامین D بدهید . بقیه ویتامین ها از جمله ویتامین A ( که درمیوه های زرد ، نارنجی و قرمز یافت می شود ) و ویتامین B ( در غلات کامل) هم مفید هستند . بنبابراین مثل سایر موارد ، تغذی صحیح مهمترین نقش را در تشکیل دندان های سالم ایفا می کنند

Click here to preview your posts with PRO themes ››

سلامت دندان

نقش فلوراید در سلامت دندان

به گزارش بخش دهان ودندان سایت آسان طب ، فلوراید بر سلامت دندان تاثیر فراوانی دارد . فلوراید ، عنصری است که مقاومت دندان را در مقابل پوسیدگی بالا می برد و به استحکام و رشد دندان کمک می کند . اگر در دوره بارداری مادر در رژیم غذایی او و بعد ها در رژیم غذایی فرزندتان مقدار کمی فلوراید وجود داشته باشد ، احتمال پوسیدگی دندان تا حد زیادی کم می شود .

 درمناطقی که آب آشامیدنی فلوراید دارد ، پوسیدگی دندان کمتر دیده می شود و سلامت دندان بیشتر است . هنگامی که مینای دندان با فلوراید شکل می گیرد در مقابل اسید مقاومت بیشتری نشان می دهد . از این گذشته ، هنگامی که در دهان فلوراید وجود دارد ، فعالیت باکتریهایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند کمتر می شود .

 بچه ها به دو شکل عمده از فلوراید بهره می برند : یکی در سیستم بدن و دیگری در سطح دندان . اگر در آب اشامیدنی فلوراید وجود نداشته باشد ، کودک می تواند آن را همراه با ویتامین و به صورت دارویی مصرف کند . فلوراید وارد سیستم بدن و دندان های دائمی داخل آرواره ها می شود . نوعی دیگر این است که فلوراید را را از طریق خمیر دندان مستقیما وارد دندان کنید تا روی سطح عاج دندان بنشیند و جلوی فعالیت اسید ها را بگیرد .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

 دهها سال است که مقداری فلوراید به اب اشامیدنی بسیاری از شهرهای دنیا اضافه می شود . بسیاری از متخصصان با توجه به فلوراید موجود در آب ، برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند فلوراید مکمل را پیشنهاد می کنند . بسیاری از کودکان تا بعد از شش ماهگی نیازی به فلوراید ندارند . مراحل دندان درآوردن نوزاد را بشناسید.

سلامت دندان مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. چون سلامت دندان هم در زیبایی ما و هم بر سلامتی ما تاثیر گذار استو همچنین بر اعتماد به نفس ما هم تاثیر گذار است.

سلامت دندان

شما باید بعد از خوردن وعده های غذایی و میان وعده های شیرین مسواک بزنید. همچنین باید در کنار مسواک زدن نخ دندان هم بکشید تا غذای بین دندان ها تخلیه شود.

در ضمن سعی کنید 6 ماه یکبار به معاینه دندانپزشک بروید تا از سلامت دندانهایتان مطمین شوید. البته اگر بتوانید 6 ماه یکبار عکس opg بگیرید خیلی بهتر است.

منبع :

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا