با بوته زردی نخود آشنا شوید

در بیماری بوته زردی نخود ایرانی برگها از پائین رو به بالا زرد می شوند و می ریزند و ریشه در ناحیه آوندهای چوب قهوه ای می گردد . در اثر بیماری بوته زردی نخود بوته دفعتا خشک نمی شود بلکه تا موقع برداشت زنده ولی ضعیف و بی برگ و کم محصول باقی می ماند و مقدار ریشه آن بسیار کم است .

بوته زردی نخود

علایم بیماری بوته زردی نخود

اولین علامت بیماری بوته زردی نخود انست که قسمتی از ریشه های فرعی و به ندرت ریشه اصلی برنگ صورتی کمرنگ در می اید و کم کم این رنگ متمایل به قهوه ای می گردد . همراه این تغییر رنگ ضایعه از هر طرف توسعه می یابد . غده های ریزوبیوم در بوته های مبتلا پژمرده و پلاسیده می شوند مثل اینکه آب جوش روی آنها ریخته باشند . بعد از چند روز این غده ها از ریشه جدا شده و می افتند . در این مرحله اگر برشی برداریم استوانه مرکزی و آوندهای چوبی برنگ قهوه ای دیده می شوند .

باید دانست سطح بیرونی ریشه نخود حتی در حالت سلامتی کامل ، به تدریج که بر سن بوته افزوده می شود ابتدا قهوه ای و سپس سیاه می گردد واین سیاه شدن را نباید دلیل بیماری بوته زردی نخود گرفت بلکه علامت بیماری سیاه شدن ناحیه اوندهای چوبی است که در مقطع ریشه و طوقه نمودار می باشد . به علاوه یک بیماری ویروسی آوندهای آبکشی را سیاه می کند که آن نیز نباید باعث اشتباه باشد .

علایم بیماری بوته زردی نخود روی غده قسمت هوایی گیاه وقتی ظاهر می شود که آوندهای ریشه تا حدی سیاه شده است ابتدا برگچه های نزدیک دمبرگ از قسمت پائین بوته شروع به زرد شدن می کنند . زرد شدن از تضاریس و کناره بالای برگ شروع شده و به طرف قاعده و رگبرگ اصلی پیش می رود .

ادامه اطلاعات درباره بوته زردی نخود

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،باید دانست نوع دیگر زردی نیز در نخود وجود دارد که اخیرا شدت یافته و فراوان شده است و به ویروسی که فوقا اشاره شد منسوب می باشد . در این نوع زردی برگهای بالای بوته برنگ زرد براق مایل به اجری در می ایند ولی نمی ریزند . در مقطع ساقه و ریشه آوندهای آبکشی تغییر رنگ دارد قهوه ای تیره می شود ولی آوندهای چوبی تغییر رنگ نمی دهد . بوته مبتلا از رشد باز می ماند . دانش این ویروس را به طور مکانیکی به نباتات شاهد منتقل کرده است . علاوه بر این ویروس بیماری بوته زردی نخود در منظره ویروسی دیگر یکی کوچک ماندن برگها و کوتاه شدن گره ها و دیگری دراز شدن و تغییر شکل برگها و عدم تقارن آنها نسبت به رگبرگ اصلی در مزارع دیده می شود . این دو بیماری باعث زرد شدن برگها نمی شود . بلایت باکتریایی لوبیا و علایم  چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا