ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

ویروس موزائیک زرد لوبیا علاوه بر نخود به لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی و باقلا حمله می کند . ضمنا تعداد زیادی از علفهای هرز تیره پروانه اسا به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا آلوده می شوند . بنابراین زمستان گذرانی ویروس در این گیاهان بوده و در بهار سرچشمه های اصلی بیماری می باشند . ویروس موزائیک زرد لوبیا  به طریق مکانیکی و همچنین بوسیله شته ها به اسانی قابل انتقال است . ضمن تحقیقاتی که به عمل امده معلوم شده است که این بیماری از راه بذر نخود قابل انتقال نمی باشد .

نشانه های ویروس موزائیک زرد لوبیا

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب ، نشانه های  بیماری ویروس موزائیک زرد لوبیا بدین ترتیب بوده که بوته های نخود مبتلا به ویروس رشدشان متوقف گشته و گاهی زرد می شوند . برگهای جوانی که پس از آلوده شدن بوته به وجود می آیند باریک و نخی شکل بوده پر مانند می گردند . اگر آلودگی قبل از گل صورت گیرد ، غلاف و بذر تشکیل نمی شود ولی چنانچه آلودگی دیرتر صورت گیرد روی بوته های مریض ممکن است ندرتا چند غلاف کوچک تشکیل شود و در انها چند بذر ریز و چروکیده به وجود اید .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،بعضی از سوشهای ویروس موزائیک زرد لوبیا در بوته های آلوده سبب تغییر رنگ آوندهای آبکشی می گردند . با انجام آزمایشهای مایه کوبی مصنوعی در مزرعه که در دو موقع قبل از گل و هنگام گل صورت گرفت معلوم شده است که بسته به زمان آلودگی و سوش ویروس میزان کاهش محصول از 64 درصد تا 100 درصد تغییر می کند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در این آزمایش وقتی بوته ها قبل از گل مایه کوبی شدند ، میزان مرگ و میر آنها حداکثر تا 79 درصد می رسید . از کشت 6 رقم نخود در مزرعه آزمایشی کرج و بررسی آنها چنین نتیجه گرفته شد که 5 تا 13 درصد بوته ها به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا  آلوده اند کاهش متوسط محصول ارقام مورد آزمایش حدود 98 درصد بوده است . بلایت باکتریایی لوبیا و علایم چیست ؟

Click here to preview your posts with PRO themes ››

ویروس موزائیک زرد لوبیا

ویروس موزائیک زرد لوبیا یکی از بیماری های مهم گیاه لوبیا است که باید همه پزشکان به ان توجه کنند . وگرنه خسارت زیادی خواهند دید.

منبع :

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا