بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا

بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا یا از پاافتادگی لوبیا ابتدا در سال 1345 توسط منوچهری و قنادزاده از اطراف کرج گزارش شده است . این محققین می نویسند خسارت بیماری بوته میری لوبیا در سالهای 1343 و 1344 در کرج حدود 5 درصد می باشد ولی ناسیون این خسارت را در فیلیپین تا 40 درصد گزارش نموده است .

نشانه های بیماری بوته میری لوبیا

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،به طور کلی بیماری بوته میری لوبیا در دو موقع و به دو صورت دیده می شود . اول بوته میری گیاه جوان که به صورت فساد بذرها و از پا افتادن مشاهده می گردد و عامل آن قارچ ریزوکتونیا است . دوم پژمردگی و بوته میری در موقعی است که گیاه بیش از 8 برگ دارد و عامل آن قارچ فوزاریوم است . اما نشانه هائیکه در اینجا باید ذکر شود مربوط به عامل اولی است و به حالت زیر ممکن است دیده شود .

1-پوسیدگی بذر در بیماری بوته میری لوبیا

در اوایل فصل رشد لوبیا در مزرعه جاهای خالی دیده می شود که اگر جستجو کنیم بذرهای جوانه زده یا نزده فرورفتگی و زخم و تغییر رنگ از خود نشان داده و زیر خاک در حال پوسیدن هستند .

2- پژمردگی و از پا افتادگی گیاهچه در این حالت گیاه سبز شده و از خاک بیرون آمده و دارای 2-4 برگ شده است که دفعتا خم می شود و می افتد ، بدون اینکه زرد شود . وقتی گیاه افتاده را معاینه می کنیم ، طوقه باریک و فرورفته شده است .

3- خوره ساقه و پوسیدن ریشه در بیماری بوته میری لوبیا

این حالت در بوته هایی دیده می شود که تا مرحله چند برگی زنده مانده اند . در این حالت بوته از پا نمی افتد ولی ضعیف و رنگ پریده است و برگهای آن خشن و کاغذی هستند و روی ساقه آن نزدیک خاک لکه های قهوه ای فرورفته و در قسمتهایی از ریشه پوسیدگی و خوره دیده می شود . و مقدار ریشه خیلی کم می باشد .با بلایت باکتریایی لوبیا و علایم  اشنا شوید .

مبارزه با بیماری بوته میری لوبیا

برای مبارزه شیمیایی علیه بیماری بوته میری لوبیا در ضد عفونی بذر لوبیا قبل از کاشت از قارچ کشهای سیستمیک یا غیر سیستمیک می توان استفاده کرد . اخوت آزمایشاتی با مصرف 13 نوع قارچ کش در محیط کشت مصنوعی علیه قارچ عامل بیماری بوته میری لوبیا انجام داده است و از بین آنها بنومیل ، ویتاواکس ، تیابندازول ، دیتان – ام 45 موثر بوده است . منوچهری و قنادزاده ، قارچ ریزوکتول کمبی را به نسبت دو در هزار برای ضد عفونی بذر موثر دانسته اند .

بوته میری لوبیا

بوته میری لوبیا یکی از بیماری های لوبیا هست که در این بخش اطلاعاتی را درباره ان تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالعه این بخش استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫4.3/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35