لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری

در بیماری لکه ارغوانی سویا یا لوبیا روغنی بذرها ، غلافها ، ساقه ها و برگهای سویا می تواند مورد حمله قرار گیرند . ولی نشانه های بیماری لکه ارغوانی سویا روی دانه ها واضح تر و مشخص تر است . لکه های حاصله روی دانه ها به اندازه های مختلف و نا منظم ، گرد یا نامنظم و به قطر نیم تا 5 میلیمتر می باشند . گاهی روی لکه هایی که روی دانه ها تشکیل می گردد ترکهائی به وجود می اید . از بذور آلوده گیاهچه های مبتلا تشکیل شده که اغلب چروکیده و به رنگ ارغوانی تیره هستند .

لکه ارغوانی سویا چیست ؟

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، گیاهچه هائیکه کمتر مبتلا گردند رشدشان متوقف و کوچک می مانند . ظرف مدت یک یا دو هفته بعد از کاشت تحت شرایط گرم و مرطوب یک پوشش مخملی سفید متمایل به خاکستری که شامل کنیدیوفورها و کنیدیهای قارچ عامل بیماری لکه ارغوانی سویا است روی برگها و ساقه های جوان ظاهر می گردد . در اواخر فصل روی برگهای بزرگ ، لکه های زاویه دار و به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در هر دو سطح برگ به وجود می اید که قطر آنها معمولا 2-3 میلیمتر است . دمبرگها نیز پس از آلودگی لکه هائی به رنگ ارغوانی متمایل به قرمز و نامنظم و گود روی آنها ظاهر می شود .

عامل بیماری لکه ارغوانی سویا

عامل بیماری لکه ارغوانی سویا قارچی است به نام   Cercospora kikuchii (T.Matsu & Tomoyasu) chupp    که همنام آن Cercospora kikuchii T.Matsu & Tomoyasu     می باشد . این قارچ عموما روی محیط کشت مصنوعی در آزمایشگاه تولید اسپور نمی کند ، اما چنانچه گیاه میزبان را در اطاقک مرطوب و در حرارت 23 الی 27 درجه سانتیگراد به مدت یک یا دو روز نگهداری نمایند اسپورهای قارچ به حد وفور روی بذر ها و نسوج گیاه میزبان تشکیل می گردد . کنیدیوفورهای قارچ کمرنگ تا قهوه ای تیره و اغلب نوک انها بیرنگ ، معمولا ساده ، دارای جدار عرضی و منفرد اغلب ممکن است به صورت دسته های 20 تایی یا بیشتر تشکیل شوند .

کنیدیوفورها از داخل روزنه های برگ خارج و به طور متراکم کنارهم قرار می گیرند . استروماهای قارچ در داخل ویا زیر پوست بذور جوانه زده زیر پوست ساقه و دمبرگ ها و یا زیر اپیدرم برگها تشکیل می گردد و در قاعده استروما سلولهای هیف را که به طور زنجیری ترتیب یافته اند به وجود می اید ودر انتهای هر زنجیری از این سلولها فقط یک کنیدیوفور تشکیل می گردد . با توجه به اندازه گیریهایی که حجارود انجام داده است ، اندازه کنیدیوفورها 50-472 * 4-7 میکرن می باشد . کنیدیهای بیرنگ و استوانه ای قارچ رشته ای شکل ، راست یا کمی خمیده دارای 2-15 دیواره عرضی و به ابعاد 2-4 * 27-300 میکرون است  سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52