بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

بوته میری پنبه که انتشار جهانی دارد ، ابتدا در سال 1891 توسط پروفسور آتکینوسن تشخیص داده شده و در ایران از سالهای خیلی دور در مناطق جرقویه ، رودشت و طالخونچه اصفهان روی پنبه بومی شیوع داشته ولی اولین گزارش کتبی مربوط به سال 1345 توسط شریف و ارشاد می باشد . بیماری بوته میری پنبه تاکنون از نواحی یزد ، اصفهان ، سواحل بحر خزر ، خراسان و لرستان گزارش شده و احتمال می رود که در سایر نواحی پنبه کاری ایران نیز شیوع داشته باشد . میزان خسارت بیماری بوته میری پنبه بنا به مشاهدات نگارنده در پنبه کاریهای رود شت اصفهان زیاد و همزمان با گل وقوزه کردن بوته ها حدود 20 درصد بوته ها مرده و در واقع مزرعه تنگ می باشد . خسارت بیماری بوته میری پنبه  به شکل تنگ شدن مزرعه ، کوچک ماندن قوزه ها و بوته ها و تنزل کیفیت الیاف پنبه ظاهر می شود .

بوته میری پنبه

نشانه های بیماری بوته میری پنبه

بوته های مبتلا به بیماری بوته میری پنبه به صورت تک تک در سطح مزرعه ظاهر شده ، اندازه آنها کوتاه و برگها و قوزه هائیکه روی این بوته ها ایجاد می گردد کوچک می باشد . برگها زرد متمایل به قهوه ای و به تدریج از قاعده بوته شروع به ریزش می کند و ساقه عریان باقی می ماند . واریته های حساس دچار پژمردگی شده و خیلی زود بوته می میرد .  بیماری بوته میری پنبه معمولا هنگامی در مزرعه شیوع می یابد که ارتفاع بوته ها 20-30 سانتیمتر است .

چنانچه ساقه قطع نماییم از بالا به پایین و حتی در ریشه قسمتهای چوبی سیاه به نظر می رسد واگر ساقه را با چاقویی مانند قلم نی بتراشند حلقه سیاه رنگی در مقطع خوبی نمایان است . چنانچه پس از بارندگی هوا خشک شود ، بوته میری شدت می یابد .بوته های بزرگ مبتلا رشد نکرده و قوزه ها زودتر از معمول باز می شوند .

بوته میری پنبه

مبارزه با بوته میری پنبه

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، بهترین راه مبارزه با بیماری بوته میری پنبه ، کشت ارقام مقاوم پنبه مانند واریته های Empire و .. می باشد . واریته های آکالاودلتاپاین – 15 و واریته بومی اصفهان ، حساسیت زیادی به این بیماری دارند . برقراری تناوب زراعی سه ساله توام با غلات و مبارزه علیه نماتودهای خاک و استعمال کودهای پتاسه در کاهش بیماری موثر است .بیماری شانکر ماش چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52