بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

بوته میری پنبه که انتشار جهانی دارد ، ابتدا در سال 1891 توسط پروفسور آتکینوسن تشخیص داده شده و در ایران از سالهای خیلی دور در مناطق جرقویه ، رودشت و طالخونچه اصفهان روی پنبه بومی شیوع داشته ولی اولین گزارش کتبی مربوط به سال 1345 توسط شریف و ارشاد می باشد . بیماری بوته میری پنبه تاکنون از نواحی یزد ، اصفهان ، سواحل بحر خزر ، خراسان و لرستان گزارش شده و احتمال می رود که در سایر نواحی پنبه کاری ایران نیز شیوع داشته باشد . میزان خسارت بیماری بوته میری پنبه بنا به مشاهدات نگارنده در پنبه کاریهای رود شت اصفهان زیاد و همزمان با گل وقوزه کردن بوته ها حدود 20 درصد بوته ها مرده و در واقع مزرعه تنگ می باشد . خسارت بیماری بوته میری پنبه  به شکل تنگ شدن مزرعه ، کوچک ماندن قوزه ها و بوته ها و تنزل کیفیت الیاف پنبه ظاهر می شود .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بوته میری پنبه

نشانه های بیماری بوته میری پنبه

بوته های مبتلا به بیماری بوته میری پنبه به صورت تک تک در سطح مزرعه ظاهر شده ، اندازه آنها کوتاه و برگها و قوزه هائیکه روی این بوته ها ایجاد می گردد کوچک می باشد . برگها زرد متمایل به قهوه ای و به تدریج از قاعده بوته شروع به ریزش می کند و ساقه عریان باقی می ماند . واریته های حساس دچار پژمردگی شده و خیلی زود بوته می میرد .  بیماری بوته میری پنبه معمولا هنگامی در مزرعه شیوع می یابد که ارتفاع بوته ها 20-30 سانتیمتر است .

چنانچه ساقه قطع نماییم از بالا به پایین و حتی در ریشه قسمتهای چوبی سیاه به نظر می رسد واگر ساقه را با چاقویی مانند قلم نی بتراشند حلقه سیاه رنگی در مقطع خوبی نمایان است . چنانچه پس از بارندگی هوا خشک شود ، بوته میری شدت می یابد .بوته های بزرگ مبتلا رشد نکرده و قوزه ها زودتر از معمول باز می شوند .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بوته میری پنبه

مبارزه با بوته میری پنبه

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، بهترین راه مبارزه با بیماری بوته میری پنبه ، کشت ارقام مقاوم پنبه مانند واریته های Empire و .. می باشد . واریته های آکالاودلتاپاین – 15 و واریته بومی اصفهان ، حساسیت زیادی به این بیماری دارند . برقراری تناوب زراعی سه ساله توام با غلات و مبارزه علیه نماتودهای خاک و استعمال کودهای پتاسه در کاهش بیماری موثر است .بیماری شانکر ماش چیست ؟

منبع :

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا