تیک عصبی در کودکان و نشانه ها

تیک عصبی در کودکان عبارت است از مجموعه ای از عادات عصبی مثل پلک زدن ، شانه بالا انداختن ، شکلک درآوردن ، تاب دادن گردن ، صاف کردن سینه ، عطسه کردن و سرفه خشک کردن . مثل انجام کارهای اجباری ، تیک عصبی هم معمولا در حدود نه سالگی پیش می اید، ولی در هر سنی بعد از دو سالگی احتمال بروز آن هست .

تیک عصبی در کودکان معمولا سریع است و دائما به یک شکل تکرار می شود . این وضع بیشتر موقعی پیش می آید که کودک زیر فشار عصبی قرار دارد . علایم تیک عصبی در کودکان ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد و بعد از بین برود یا تیک دیگری جای آن را بگیرد . پلک زدن ، صاف کردن گلو ، عطسه و سرفه خشک معمولا با سرماخوردگی شروع می شوند ، ولی بعد از خاتمه بیماری هم ادامه پیدا می کنند .

تیک عصبی در کودکان

نشانه های تیک عصبی در کودکان

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، شانه بالا انداختن ممکن است وقتی شروع شود که کودک لباس گشادی را به تن کند و احساس نماید که لباس دارد از تنش می افتد گاهی اوقات بچه ها از کودک دیگری که برایشان الگوست ، تقلید می کنند ولی این نوع تیک ها معمولا چندان ادامه پیدا نمی کنند

تیک عصبی در کودکان معمولا در کودکانی دیده می شود که پدر و مادرشان بیش از حد سختگیر هستند . ممکن است در خانه فشار زیادی روی بچه وجود داشته باشد . گاهی اوقات پدر یا مادر بیش از حد به بچه سخت می گیرند ، دائما راهنماییش می کنند ، از او ایراد می گیرند و همین که چشمشان به بچه می افتد ایرادی از یک جای کارش در می آورند .

شاید هم روش آنها ملایمتر باشد ، ولی دائما نارضایتی خود را از کارهای او نشان بدهند و یا برای انجام کارهایش استاندارد های بسیار بالایی را در نظر گیرند و روی فعالیت هایی چون موسیقی ، رقص و کلاس های بدنسازی بیش از حد تکیه کند .

اگر کودک به اندازه کافی شجاعت داشته باشد که در مقابل این فشارها بایستد ، از دورن کمتر تحت فشار قرار می گیرد ، ولی در اغلب موارد چون بچه این جور پدر و مادرها طوری بزرگ شده اند که نمی توانند اعتراض خود را نشان دهند وجودش از نگرانی پر می شود سپس آن را به شکل تیک عصبی در کودکان بروز می دهد.هیچ کودکی را نباید به خاطر تیک عصبی سرزنش کرد. اصلاح تیک هم ممکن نیست ، چون تیک تحت کنترل شخص نیست .

همه تلاش پدر و مادر باید این باشد که محیط خانه آرام و دلپذیر باشد ، تا جایی که می شود کسی به جان دیگری نق نزند و مدرسه و زندگی اجتماعی کودک رضایت بخش باشد .ما در اینجا درباره تیک های عصبی خفیف حرف می زنیم که بچه ها در سن ده سالگی نشان می دهند . اگر اعتنا نکنید و خود را به ندیدن بزنید ، معمولا این تیک ها از بین می روند . فقط یک درصد بچه ها ممکن است تا یک سال تیک های عصبی متعددی را از خود نشان دهند . چنین کودکی به عارضه توریت مبتلا شده که باید توسط روان پزشک معاینه و درمان شود .

تیک عصبی در کودکان یکی از مشکلاتی است که باید سریعا حل شود . نباید از ان به سادگی گذشت. علت ان هم که مشکلات عصبی است. ولی اگر به موقع مراجعه کنید این مشکل حل می شود.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا