علت ناباروری در زنان و بررسی آنها

علت ناباروری در زنان یک بحث مهم در مبحث مامایی و زنان و زایمان است . متاسفانه  بسیاری از خانم ها قدرت ناباروری دارند . اما براستی علت ناباروری در زنان چیست ؟ ناباروری زنان به ناباروری در زنان و آندسته از عوامل و مشکلاتی که در ناباروری به زنان مرتبط است اطلاق می گردد و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثل اضافه وزن در افزایش احتمال ناباروری خانم ها تاثیر مستقیم دارد.

علت ناباروری در زنان
علت ناباروری در زنان

1- علت ناباروری در زنان : وزن

به گزارش مجله پزشکی آسان طب وزن خانم ها می تواند یکی از انواع  علت ناباروری در زنان باشد .  کنترل وزن و وزن مناسب یکی از مسایل مهم برای بارداری است .  در حقیقت، طبق تحقیقات انجمن پزشکی زاد و ولد آمریکا، 12 درصد ناباروریها ناشی از نامتعادل و نامناسب بودن وزن افراد است. میزان کم چربی بدن مقدار هورمون استروژن را به قدری کاهش میدهد که قدرت باروری را از بین میبرد. همینطور زیاد بودن چربی بدن میزان هورمون استروژن را افزایش میدهد، که در این حال این هورمون مثل قرصهای ضدبارداری عمل کرده و تخمک گذاری را متوقف میکند. همچنین چاقی، باعث میشود تا درمانهای موجود کارساز نباشند.تنها زنان نیستند که با اضافه وزن قدرت باروری را از دست بدهند. مطالعات مختلف نشان میدهند که اضافه وزن مردان تولید اسپرمهای ناسالم را افزایش میدهد. تعدادی از محققان توصیه میکنند که مردان برای حفظ قدرت باروری، باید مقدار فراوانی سبزیجات و میوه‌های تازه مصرف کنند. این مواد با فراهم کردن آنتی اکسیدانت، از آسیب دیدن اسپرمها جلوگیری میکنند. ولی در کل، تحقیقات نتایج مختلف و متفاوتی ارائه کرده‌اند.

2- علت ناباروری در زنان : علل لوله ای/اندومتریال

یکی دیگر از علت ناباروری در زنان  علل لوله ای / اندومتریال است . بیماری التهابی لگن نیز ممکن است در ایجاد ناباروری با ایجاد آسیب در لوله ها و دیواره اندومتریال نقش داشته باشد .اندومتریوزیس حالتی است که با حضور بافت اندومتریال اکتوپیک مشخص می شود و ممکن است تاثیری بر جنبه های مکانیکی تخمک گذاری، برداشت اووسیت، انتقال توسط لوله فالوو لانه گزینی تخمک بارور داشته باشد.

3- علت ناباروری در زنان : علل سرویکس

علل سرویکس یکی از علت های مهم ناباروری در زنان می باشد که باید به ان توجه کرد . ناباروری سرویکال می تواند با تغییر در کیفیت و کمیت موکوس که برای عبور اسپرم به رحم ضروری است ایجاد شود. عفونت هایی مانند کلایمیدیا ممکن است بر کیفیت موکوس تاثیر داشته باشد. همینطور، پروسه های جراحی سرویکس از قبیل فرسایش لیزری یا سرما درمانی ممکن است باعث تخریب غده های ترشح کننده موکوس در سرویکس شوند.

علت ناباروری در زنان
علت ناباروری در زنان

4- علت ناباروری در زنان : سن

تغییرات وابسته به سن از قبیل کاهش ذخیره تخمک ها در تخمدان‌ها (Ovarian reserve)، ممکن است منجر به توسعه ناباروری شود. باروری در زنان پس از سن 27 سالگی شروع به کاهش می کند و سرعت کاهش باروری پس از سن 35 سالگی تسریع می گردد. در ارتباط با ذخیره تخمدان از حیث تخمک، یک زن 12% از ذخیره تخمدانی خود را در سن 30 سالگی دارد و این میزان در سن 40 سالگی به 3% کاهش می یابد.

5- علت ناباروری در زنان : نقص عملکرد تخمدانی

نقص تخمک گذاری یا نقص عملکرد تخمدانی یکی از مهمترین علت ناباروری در زنان می باشد .  این حالت ممکن است بدلیل نقص در عملکرد غده هایپوتالاموس و در نتیجه اختلال در تحریک غده هیپوفیز باشد. استرس، تروما، تغییرات در وزن بدن، بی اشتهایی یا اختلالات در غذا خوردن و فعالیت ورزشی زیاد ممکن است فاکتورهایی در توسعه عدم تخمک گذاری باشند. زنان با چنین مشکلاتی LH و FSH کافی را جهت تحریک بلوغ فولیکول ها در تخمدان تولید نمی کنند. فاکتورهای اندوکرین (شامل بیماری تیروئید، دیابت، هایپرپرولاکتنمی ، تولید فراوان آندروژن آدرنال) و بیماری کبدی در عملکردهای هیپوتالاموسی یا هیپوفیزی اختلال ایجاد می کند که در نتیجه ممکن است از رشد فولیکول ها، تخمک گذاری یا بقاء کورپوس لوتئوم (که برای بقاء آبستنی ضروری است) جلوگیری کند. این اختلالات اندوکرین و عدم تعادل ها برای بازیافتن بارداری نیاز به اصلاح و کنترل دارند.

6- علت ناباروری در زنان : سندرم پلی کیستیک تخمدان

سندرم پلی کیستیک تخمدان از علل مهم ناباروری زنان است . این بیماری ناشی از عملکرد غیرطبیعی غدد درون ریز بدن است، که اغلب تخمک گذاری را دچار مشکل میکند. در زنانی که به این اختلال گرفتارند، میزان هورمونهای جنسی و هورمون انسولین نامتعادل است. و تولید تخمک و چرخه‌ی قاعدگی اغلب دچار مشکل میشوند. علاوه بر نازایی، این اختلال خطر ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و انواعی از سرطانها را افزایش میدهد. خوشبختانه، کاهش وزن فقط به میزان 5 درصد برای طبیعی شدن سطح هورمونها در بدن و بازگشت قدرت باروری کافی است. فعالیتهای فیزیکی منظم نیز اثر بسزایی دارند. همینطور رژیم غذایی حاوی فیبر نیز مهم است.

7- علت ناباروری در زنان : بیماریهای مقاربتی

عفونت هایی منتقل شونده از طریق مقاربت (Sexually transmitted infections) از دلایل عمده ناباروری محسوب می شود. عفونت هایی مقاربتی اغلب نشانه های اندکی از خود بروز می دهند که این امر منجر به از دست رفتن زمان مناسب جهت اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب می گردد.

8- علت ناباروری در زنان : استعمال دخانیات

استعمال دخانیات می تواند سبب ناباروری خانم ها شود . استعمال دخانیات برای تخمدان ها مضر می باشد و میزان صدمه آن بستگی به شدت و مدت زمانی دارد که شخص از دخانیات استفاده می کند. نیکوتین و مواد شیمیایی دیگر که در توانایی بدن در تولید استروژن (هورمونی که در تنظیم تشکیل فولیکول ها و تخمک گذاری نقش دارد) مداخله می کنند سبب می شوند که سلول های تخمک نسبت به ناهنجاریهای ژنتیکی مستعد باشند. البته بعضی از صدمات غیرقابل اجتناب می باشند، اما ترک سیگار می تواند از صدمات بیشتر جلوگیری کند.

علت ناباروری در زنان
علت ناباروری در زنان

علت ناباروری در زنان موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. به عنوان مثال دریافتیم اضافه وزن میتواند در بچه دار نشدن فرد تاثیر بگذارد. همچنین سیگار کشیدن و مواد مخدر در نازایی تاثیر خواهد گذاشت. شما باید قبل از اقدام به بارداری این موارد را چک کرده و از انها ایمن شوید.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا