درخت آناناس | بوته آناناس

آناناس Ananas متعلق به خانواده آناناس است. اگرچه گیاه گلخانه ای می باشد لیکن گاهی درون ساختمان وآپارتمان نیز نگهداری می شود به شرط آن که درجای گرم و در نورک افی قرار داده شود. چندگونه از آنها درخاک رشد نموده و تولید میوه که به آناناس تجاری معروف است A.comosus می نمایند ازجمله گونه گیاهان برای داشتن برگ های زینتی بانوارهای سبز وخاکستری و یا سفیدمورد توجه می باشند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره درخت آناناس اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

گیاه آناناس یا درخت آناناس
گیاه آناناس یا درخت آناناس

گیاه آناناس یا درخت آناناس

برگ های گراس مانند به صورت تجمع و فشرده درپایین ایجاد میشوند. خاک درخت آناناس بایستی مورد توجه باشد که از مخلوطی ازدو قسمت لومفیبری، یک قسمت پیت و یا خاک برگ پوسیده و یک قسمت شن ساخته شود. آبیاری درخت آناناس بایستی منظم وکافی باشد، لیکن تا آبیاری بعدی بایستی اجازه داده شود خاک خشک شود. گیاه بایستی درهوای گرم و نور کافی قرار داده شود و هر سال هنگام گل و میوه در ابتدای بهار گلدان  وخاک آن تعویض شود.

آناناس میوه ای پر خاصیت است که ریشه آن از جنوب برزیل و پاراگوئه است. از این میوه برای درمان زخم ها و بیماریهای دهان، بیماریهای دستگاه ادراری، بیماری های زنان، امراض دوران پیری ، درمان سوختگی ها، درمان آماس وریدها، خیز یا ورم ریه ها و .. استفاده می شود.

کاشت-آناناس درخت آناناس
گیاه آناناس یا درخت آناناس

تکثیر درخت آناناس

بهترین راه تکثیر جدانمودن جوانه ها از اطراف گیاه است.جوانه ای راهم که بالای میوه به صورت رویشی باقی مانده نیزمیتوان جدا نمود و از آن گیاه کاملی به دست آورد. جوانه ها که ازگیاه مادر جداشده اند بایستی 2 تا چند روز درم عرض هوا قرار داده شده تا رطوبت آنها کاملا گرفته شود. سپس آنها در شن مرطوب کشت داده شده تا ریشه ایجاد نماید (معمولا حدود یک ماه). بعد از آن گیاهان کوچک را میتوان درخاک مخصوص که قبلا توضیح داده شد در گلدان قرار داد و در گرما با نور کافی و با آبیاری منظم آنها را به صورت گیاهان بالغ به ثمر رساند.

میوهٔ رسیدهٔ درخت آناناس حاوی مواد زیر است : ویتامین A، ویتامین C، ویتامین های گروه B، کلسیم، فسفر، آهن، اسید سیتریک، اسید مالیک، بعلاوه میوهٔ خام و رسیدهٔ آناناس حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک بنام بروملین یا بروملائین است که اولین مرتبه درسال ۱۹۸۱ از آن استخراج شده و در در پایین ساقهٔ آن نیز فراوان است.

نحوه کاشت و پرورش درخت آناناس در منزل

پس از خرید یک میوه آناناس باید دقت کنید تاج آن را به خوبی از میوه جدا کنید ( مانند تصویر زیر )

گیاه آناناس یا درخت آناناس در منزل
گیاه آناناس یا درخت آناناس

پس از جدا کردن تاج، 4 ردیف از برگ های پایینی را کنده، تاج را درون یک لیوان آب و در معرض نور خورشید قرار دهید.

توجه داشته باشید که فقط قسمت ساقه و بدون برگ در آب قرار بگیرد.

همانطور که در تصویر بالا می بینید پس از گذشت چند روز یا چند هفته ریشه های انتهایی بزرگتر شده و تاج آناناس برای کاشتن در خاک آماده می شود

یگ گلدان مناسب با ارتفاع 25 سانتی متر و پر شده با خاک مناسب را آماده کرده و تاج را به اندازه 4 سانتی متر درون خاک قرار دهید.

حال باید گلدان را در یک جای پرنور، گرم و مروطب قرار دهید تا پس از گذشت 3-4 ماه ریشه های قوی تر و بزرگتر شوند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا