بگونیا | انواع بگونیا

گلهای بگونیا و انواع آنها موضوع این قسمت از مجله پزشکی آسان طب است. جنس بگونیا (Begonia) دارای بیش از 900 گونه و متعلق به خانواده بگونیاسه است. آنها گیاهان بسیار ظریف و آسیب پذیری هستند. بگونیا گیاهان همیشه سبزی وبرخی گونه های آنها برای برگ های زیبا و زینتی خود و گونه های دیگر برای گل های زیبای خود غالبا درون گلخانه ها رشد داده می شوند. برخی گونه ها را میتوان هنگام گل درون آپارتمان و برخی گونه های دیگر مانند B.rex را برای زیبایی برگ ها مدتی درون ساختمان پرورش داد.

این گیاهان چه از جهت اندازه و چه از جهت گل و برگ های زینتی بسیار متنوع می باشند. بگونیا یکی از نمونه گیاهانی است که گل های تک جنسی تولیدمی نماید. گل های نر بزرگتر ، زینتی و نمایشی است ولی گل های ماده کوچکتر هستند. گل های ماده رانیز میتوان از طریق تخمدان های زیبا و بالدار آنها شناسایی نمود.

انواع بگونیا

انواع بگونیا :

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب انواع گیاه بگونیا را به شما معرفی می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

1- بگونیا رکس:

 B.rex یکی از گونه هایی استکه به خصوص برای زیبایی برگ هایش کشت داده می شود. آنها درگلخانه ها و در جاهای گرم و مرطوب بهتر رشد می نمایند لیکن آنها را داخل آپارتمان نیز برای مدت زیادی می توان حفظ نمود. برگ های آن بزرگ، سبز تیره و یا سبز کم رنگ و رگبرگ های رنگی بارز است. گل های آنها زینتی و نمایشی نبوده بلکه درگیاهان بالغ به صورت خوشه ای و قرمز کم رنگ تولید می شوند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

دارای برگها به شکل قلب بوده که این برگها دارای لکه ها و حاشیه هایی برنگ سفید سبز نقره ای خاکستری سیاه قرمز می باشد. این گل نیاز به رطوبت دارد و از بهار تا پاییز باید مرتبا ان را ابیاری نمود. هر دو هفته یکبار با کود مایع تقویت شود. گلدانها را سال یکبار عوض کرد و انرا در خاکی از پیت ماسه سیلیسی می کارند. تکثیر با قلمه برگ یا تقسیم بوته است. ( پرورش گل بگونیا )

بگونیا رکس

2- بگونیا تکمه ای:

این گروه دارای ساقه آبدار برگهای گوشت آلود و شاداب است. که بجز رنگ آبی در کلیه رنگ ها دیده میشود.غده ها را باید در حرارت ۱۳ درجه در زیر شاسی در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه کشت نمایند.

وقتی که بوته ها به ارتفاع ۵ سانتی متر رسیدند باید آنها را به گلدانهای کوچک انتقال داد و کمی کود اسبی یا گاوی به انها بدهند. گلهای این بگونیا در خوشه های ۳تایی روی شاخه ظاهر میشوند وگلهای کناری ماده هستد باید گلهای کناری را چید تا گلهای میانی درشت شوند. این بگونیا مخصوص گلخانه است و به رطوبت خیلی زیاد و محل سایه افتاب یا نور غیر مستقیم نیاز دارد. پس از اتمام گلریزان ابیاری را باید کم نمود. پس از پژمرده شدن گلدانها را به حال خود می گذارند تا خشک شود بعد غده ها را بیرون اورده و بعدا ان را به گلدان منتقل میکنند.

بگونیای تکمه ای

3- بگونیا همیشه گل:

این نمونه برای کشت در گلدان مناسب است و میتوان انرا در باغچه کشت نمود. ارتفاع ان ۳۰-۱۵ سانتیمتر است و برگهای ان سبز و گاهی ارغوانی است.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

این نوع بگونیا به محل گرم نور افتاب و خاک زهکشی شده نیاز دارد. این گل را از طریق کشت بذر یا قلمه تکثیر می کنند. بذر در اواخر زمستان در جعبه زیر شیشه کشت میشود و نباید انرا با خاک پوشاند بلکه با ماله تخته ای فشار میدهند تا دانه ها به خاک بچسبد. در طول مدت رشد رطوبت زیاد لازم است و نباید سطح خاک خشک شود.

بگونیا همیشه گل

تکثیر بگونیا

گیاهان را در گلدان حاوی کمپوست بکارید و در جای گرم و مرطوب قرار داده و منظم آبیاری کنید. در زمستان نیاز به آبیاری منظم ندارند. آنها را در جای خنک قرار داده و مراقب باشید که دمای اتاق پایین تر از 15C نیافتد. گیاه به نور کافی و لیکن نه مستقیم نیاز دارد. در تابستان برگ های گیاه را مرتبا اسپری و تر نمایید. هوا نیز بایستی به خوبی جریان داشته باشد. برای رشد بهتر می توانید گلدان را در سینی و یا تشت آب قرا ر دهید (درتابستان). گیاه به گرمایی که بابخاری گازی تولید شود حساس است. گیاه راهر سال در بهار به خاک و گلدان تازه منتقل نموده و منظم با کود مایع تغذیه نمایید. بگونیا را میتوان هم از طریق تقسیم ریشه تکثیر نمود. بگونیا رکس را در شرایط کاملا مساعد گلخانه و با مراقبت زیاد می توان ازطریق برگ نیز تکثیر نمود.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا