با گیاه فیکوس و نحوه تکثیر فیکوس آشنا شوید

گیاه فیکوس یکی از گیاهان زیباست که میتوانید آن را در اپارتمان و گلخانه نگهداری کنید. این گیاه بیشتر به صورت تک ساقه ای رشد می کند و برای ازدیاد آن باید از قلمه استفاده کنید. گیاه فیکوس برای رشد خود به آبیاری منظم و نور کافی نیاز دارد.

جنس فیکوس ( Ficus ) بیش از 800 گونه از گیاهان برگ ریز و همیشه سبز دارد و شامل تعدادی ازگیاهان خزنده و بالا رونده نیز می شود و در خانواده توت قراردارد. تعدادی از گونه های آن مناسب کشت در گلخانه و پاسیو و آپارتمان می باشند. این گونه ها برای برگ های زیبای خود مورد توجه می باشند.

گیاه فیکوس

گیاه فیکوس چیست ؟

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یکی از متداولترین گونه که درگلخانه و آپارتمان کشت می شود F.elastica است. این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب آسیاست و به گیاه لاستیکی هندی معروف است. این گیاه در شرایط مناسب ممکن است تا یک متر ارتفاع رشد نماید لیکن در مناطق طبیعی خود به صورت درختچه رشد می نماید. این گونه بیشتر به صورت تک ساقه ای رشد نموده و دارای فرم های مختلفی است. یکی از واریته های متداول آن F.decora و دیگری F.tricolorاست. F.decora دارای برگ های بزرگ تخم مرغی سبز تیره شفاف و چرمی است که ممکن است به طول 30تا40 سانتی متر رشد نمایند. برگ ها به صورت مارپیچی برروی ساقه منظم شده و دارای دمبرگ های کوتاهی هستند.

رنگ رگبرگ اصلی در زیر برگ ها قرمز است. جوانه های برگی به وسیله غلاف قرمز رنگ و یا سبز کم رنگ پوشانده شده است. فرم های دیگری وجود دارد که برگ های آنهارنگارنگ است. به موازاتی که گیاه رشدکرده و بالغ می شود و گاه در نتیجه تغییرات شرایط آب و هوایی رنگ گیاه ممکن است تغییراتی بکند. تقریبا همه نمونه های زینتی را بایستی در کمپوست و پیت کاشت. بیشتر نمونه ها را در زمستان در دمای C18-16 حفظ نمایید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

در پرورش گل فیکوس غالب آنها دمای زمستانی تا C5 را نیز تحمل می کنند. گیاه را در فصل رشد به خصوص تابستان آبیاری منظمی نماید و آن را در جایی قرار دهید که نور کافی به آن برسد لیکن از نور مستقیم آفتاب دور نگهدارید. گیاه را به خصوص در فصل تابستان در معرض رطوبت قراردهید. درون گلخانه اطراف گیاه را روزی دو یا سه بار آب بریزید. در آپارتمان برگ ها را با پارچه تمیز یا ابر نمناک شسته و مرطوب نگهدارید. هر دو سال یک مرتبه در ابتدای بهار گلدان و خاک را عوض نمایید. در فصول رشد هر دو هفته یک بار باکود مایع سبک تغذیه نمایید.

گیاه فیکوس

تکثیر فیکوس

برای ازدیاد فیکوس از قلمه استفاده می شود. قلمه های به اندازه 10 سانتی متری را از انشعابات جانبی جدا نموده در مخلوطی از پیت و شن کاشته و درجای مرطوب و در دمای C18-16 قرار دهید. پس ازآنکه ریشه ایجاد نمودند هر کدام را به گلدان جداگانه ولی کوچک منتقل نمایید. به موازاتی که گیاه رشد می نماید گلدان بزرگتر انتخاب نمایید. F.elastica را نیز میتوان از طریق جوانه برگ تکثیر نمود. جوانه برگ را جدا نموده همراه با قسمتی از برگ در مخلوط پیت و شن کاشته وادار به ایجاد ریشه نمایید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

گیاه فیکوس ممکن است به وسیله حشرات کوچک چسبناک شده و گاه برگ های آن ریزش نمایند. ریشه ممکن است درنتیجه حمله قارچ یا باکتری آسیب ببیند. گاه ممکن است ناهنجاری های فیزیولوژیکی به گیاه آسیب برساند و موجب زرد شدن و ریزش برگ ها بشود.

هنگامی که برگهای پیر فیکوس شروع به ریختن می کند، گیاه بدمنظره می شود در این حالت آن را از نزدیک سطح خاک قطع کنید تا گیاه دوباره جوان شود. این گیاه به نور کامل اما نه نور مستقیم خورشید نیاز دارد و نمی تواند در سایه رشد مطلوبی داشته باشد.

چون گیاه فیکوس نسبت به خشکی مقاوم است در نتیجه آب زیاد از حد به گیاه آسیب می رساند. در آبیاری اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری کاملا خشک شود. در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است. بهترین خاک برای رشد این گیاه مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و خاک رس است. تکثیر این گیاه به صورت قلمه است. توجه داشته باشید که گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می شود.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا