ایکمیا یا گل ایکمیا فاسکیاتا چیست ؟

گل ایکمیا و تحوه پرورش آن موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب است. ایکمیا (Aechmea) دارای 50 گونه است که بیشترمتعلق به حاره ای گرم ومرطوب می باشند.در زیست گاه های طبیعی خود بیشتر بر سطح درختان و گیاهان دیگر رشد می نمایند.برخی از گونه ها گیاهان زیبای آپارتمانی وگلخانه ای را تشکیل می دهند.

ایکمیا یا گل ایکمیا فاسکیاتا

ایکمیا یا گل ایکمیا فاسکیاتا

برگ های کلفت گراس مانند ایکمیاها در پایین به صورت تجمع فشرده رشد نموده و در بالا باعث ایجاد یک کوزه مانندی می شوند. در مناطق طبیعی این کوزه مانند ها برای زخیره آب باران است. چون اغلب به صورت اپی فیت روی گیاهان دیگر می رویند بنابراین ریشه در خاک قرار ندارد که آب را از طریق خاک جذب نماید. این گیاهان تقریبا همیشه سبز هستند گل های زیبای نسبتا دائمی تولید می کنند و برگ های آن ها نسبتا خشن و در حاشیه خار دار است.

ایکمیا ها را در خاک سبک و عاری از گچ و آهک بکارید و در جای گرم و در نور کافی ولی نه در آفتاب مستقیم قرار دهید. آن ها به آبیاری کمی نیاز دارند، مخزن کوزه مانند را همیشه پر از آب نگاهدارید. با کود مایع تغذیه نمائید. کود را می توان با آب مخلوط و به صورت اسپری به آن ها داد. خاک بایستی با زهکشی کامل باشد تا نشت آب اضافی انجام گیرد. رطوبت یک اصل مهم برای گیاه می باشد. این کار را می توان از طریق اسپری برگ ها، پر کردن مخزن کوزه مانند از آب و مرطوب نگاه داشتن اطراف گیاه انجام داد.

ایکمیا

تکثیر ایکمیا

این گیاهان پس از آن که به حد بلوغ رشد نموده و پس از گلزائی معمولا جوانه هائی را به صورت ستولون و رونده مانند ایجاد می نمایند ( گیاهان اپارتمانی ) . بهترین راه تکثیر گیاه ایکمیا از طریق همین گیاهچه های کوچک است. هنگامی که این گیاهچه ها تقریبا به نصف اندازه گیاه مادر رشد کردند، آن ها را می توان کاملا از نزدیک گیاه مادر با یک چاقوی تیز قطع نمود و در گلدان جداگانه کاشت و از آن ها مراقبت نمود تا ریشه داده و بزرگ شوند. تکثیر آن ها از راه بذر مشکل و خیلی طولانی است ولی ممکن است. این گیاهان از این جهت که آفات کمی دارند برای آپارتمان توصیه می شوند. گونه آپارتمانی متداول آن Aechmeafasciate می باشد.

وقتی میخواهیم ایکمیا را از گلفروشی بخریم باید توجه کنیم که گل آن تازه و جوان باشد زیرا ممکن است گیاه اکمیا ماه ها در گلفروشی مانده باشد و به ماه های آخر عمرش نزدیک شده باشد.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا