بلوپرون یا گل میگو چیست و روش تکثیر آن

بلوپرون یا گل میگو یکی از گیاهان زیباست که اگر در جای خنک باشد طولش به یک متر هم می رسد. در این گل زیبا گل های سفید ریز به صورت خوشه ای آویزان تقریبا در تمام فصل بهار، تابستان و پاییز تولید می شوند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اطلاعاتی را درباره این گل زیبا تقدیم می کنیم.

بلوپرون یا گل میگو

بلوپرون یا گل میگو

گیاه (Beloperone) بلوپرون (گل میگو) متعلق به خانواده آکانتاسه و دارای حدود 60 گونه بته ای و درختچه ای همیشه سبز می باشد. تنها یک گونه از آن ها در شرایط گلخانه ای و در آپارتمان کشت می شود. گونه B.guttata به گل میگوی مکزیکی معروف است. آن ها در گلدان و درون گلخانه جای نسبتا خنک ممکن است به بلندی نزدیک به یک متر رشد نمایند. برگ های تخم مرغی سبز و نرمی را ایجاد می نمایند که روی هم قرار می گیرند. گل های سفید ریز به صورت خوشه ای آویزان تقریبا در تمام فصل بهار، تابستان و پاییز تولید می شوند. گل های خوشه ای با برگ های زینتی نارنجی متمایل به قهوه ای زیبایی که روی هم قرار گرفته همراه می باشند. کل سنبله گل خم شده و شبیه میگوست.

خاک گلدان بلوپرون یا گل میگو را از کمپوست تهیه نموده و از ابتدای بهار تا اوایل زمستان منظما آبیاری نمایید. گلدان را در جای نسبتا خنک قرار دهید و در این مدت به صورت هفتگی با کود مایع تغذیه نمایید تا گیاه دائما تولید گل نماید. در تابستان از نور شدید آفتاب دور نگهدارید. در زمستان آبیاری منظم را متوقف و گلدان را تنها مرطوب نگهدارید. در زمستان دمای گیاه نبایستی پایین تر از Cْ10 نزول نماید. اگر برگه های بزرگتر اولیه را در بهار حذف نمایید گیاه سریعتر به گل می نشیند.گیاه اگرپس از زمستان گذرانی هرس شده و به گلدان و خاک تازه منتقل شود رشد بهتری خواهد داشت و گل های فراوانتری تولید می نماید.

بلوپرون 2

اگر برگهای گیاه بلوپرون بد شکل شد و حشرات ریز و مواد چسبناک روی برگها مشاهده کردید، به مدت چهار هفته با سم حشره کش گیاه را سمپاشی کنید. اگر برگهای گلدان به زردی گرایید، خاک باتلاقی شده است. آبیاری را کمتر کنید زهکش خاک را بررسی نمایید تا آب داخل گلدان باقی نماند. شاخه های دراز و منحرف این گیاه به ما میگوید هوا خیلی گرم است. پس گلدان را به محل خنک تری ببرید و شاخه‌ها را هرس نمایید. رنگ پریدگی براکته های گل تابستان کمبود نور و در زمستان گرمی هوا است. گلهای بلوپرون فقط یک هفته عمر دارند و ریزش آنها کاملا طبیعی است اما سیاه شدن براکته ها و فلسهای روی گل در اثر غبار پاشی روی گلها ایجاد می شود. رطوبت محیط گلدان را به وسیله آبی که در زیر گلدانی حاوی سنگریزه ریخته می شود تامین کنید.مواد براق کننده شیمیایی برگها را سیاه می کنند پس برای تمیزی فقط از غبار پاشی روی برگها انتقاد کنید در صورتی که در فصل تابستان برگها ریزش می کنند، یعنی گیاه تشنه است و اگر این علامت در زمستان دیده شد یعنی هوای محیط سرد است. رنگ پریدگی برگها هم با تغذیه مصنوعی ، هر سه هفته یکبار مرتفع می شود.

بلوپرون یا گل میگو

تکثیر بلوپرون

بهترین راه تکثیر بلوپرون ایجاد قلمه های 8-6 سانتی متری در بهار است. قلمه ها را در کمپوست که با شن مخلوط شده قرار داده گلدان ها رانمناک و در جای مرطوب نگهداری نمایید تاایجاد ریشه نمایند. گیاه را می توانید در ماه های بهمن و اسفند به شکل مورد دلخواه هرس نمایید.گل ها معمولا فاقد آفتو بیماری هستند. گاه ممکن است ناهنجاری های فیزیولوژیکی باعث زرد شدن و ریختن برخی از برگ ها شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا