عوارض قلیان در چیست ؟

عوارض قلیان بسیار جدی و شدید است و برای دو عضو بدن یعنی ریه ها و قلب خطرات قابل توجهی دارد . از بیماریهای ناشی از کشیدن سیگار و قلیان میتوان به سرطان مری ، آمفیزم ، افزایش حملات آسم و سرطان ریه اشاره کرد . بسیاری از افراد با افتخار می گویند ما سیگار نمیکشیم در عوض قلیان می کشیم و قلیان خطرش از سیگار کمتر است . اما باید بیان کنیم طبق تحقیقات بدست آمده  حجم دودی که با کشیدن قلیان وارد بدن انسان می شود ، حدودا ده یا بیست برابر دود سیگار است و خطرناک تر از آن است . پس هر انسانی باید از کشیدن قلیان دوری کند. همچنین به گزارش آسان طب ، هپاتیت ب در اثر کشیدن قلیان (بخاطر شلنگ مشترک یا اضافه کردن الکل به تنباکو) رخ می دهد که در اثر سیگار رخ نمی دهد . ما در این جا نمی گوییم که سیگار بکشید بلکه می گوییم ضررات قلیان چند برابر سیگار است . پس نه سیگار بکشید و نه قلیان .

عوارض قلیان
عوارض قلیان

برخی عوارض قلیان

یکی از عوارض قلیان اینست که بعد از 45 دقیقه ، دود ناشی از قلیان باعث می شود که نیکوتین پلاسما ، مونوکسید کربن و ضربات قلب سریعا بالا رود و اسیب جدی به سلامتی انسان می زند . سرطان ریه ، سرطان دهان و مثانه از جمله بیماری های ناشی از کشیدن قلیان است . همچنین اسانسهایی که به تنباکوهای جدید می زنند موجب حساسیت و سرفه های مزمن همراه با خلط می شود . همچنین بسیاری از افراد می گویند دود قلیان وارد ریه های ما نمی شود بلکه آن را از دهان خود خارج می کنیم .  اما نمی دانند که دود از طریق مخاط دهان و حنجره به بدن بر می گردد . یکی دیگر از عوارض و مضرات قلیان اینست که اگر فویل مورد استفاده بهداشتی و با کیفیت نباشد  در اثر واکنش با زغال قلیان  منجر به سرطان خواهد شد .

افرادی که قلیان می‌کشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دود قلیان چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها و عمدتاً باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله قلیان وجود دارند. استفاده از قلیان سبب اختلال در جذب کلسیم ، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی خواهد شد و در نتیجه پوکی استخوان پدید می اید .

عوارض قلیان بر اسپرم مردان

از عوارض قلیان اینست که میزان اسپرم مردها را کم می کند . قلیان باعث می شود تحرک و عمر اسپرم مردان کاهش پیدا کرده و این عمل سبب تغییرات ژنتیکی خاصی می شود که بر روی بچه دار شدن مرد تاثیر خواهد گذاشت . دلیل این امر وجود فلزاتی مانند سرب ، کبالت ، کروم و .. در قلیان می باشد .

عوارض قلیان

عوارض قلیان برای سلامتی بسیار است. برخی فکر میکنند قلیان نسبت به سیگار عوارض کمتری دارد . در صورتی که این طرز فکر اشتباه است.

قلیان کشیدن حتی میتواند موجب نازایی چه در مردان و چه در زنان شود.

امیدواریم از مطالعه این بخش بهره مند شده باشید.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا