نکاتی درباره روزه داری افراد دیابتی

روزه داری افراد دیابتی قوانین مربوط به خود را دارد. کسانی که دیابت دارند ممکن است با مشورت پزشک مجاز به روزه داری باشند. اما ممکن است بسیاری از آنان روزه برایشان خطرناک باشد. پس این مساله بنا به توصیه پزشک متفاوت است. البته برای کسانی که دیابت نوع 2 ( غیر وابسته به انسولین) دارند و همچنین اضافه وزن دارند، و اینکه داروهایشان را باید دو بار در روز مصرف کنند روزه گرفتن بسیار بسیار مفید است. ولی افرادی که هنوز بیماری شان کنترل نشده و قندخونشان به حد نرمال نرسیده باید از روزه گرفتن خودداری کنند. دیابتی هایی که عفونت دارند هم نباید روزه بگیرند.

نکاتی درباره روزه داری افراد دیابتی

 

نکاتی درباره روزه داری افراد دیابتی

اگر فرد دیابتی عرق سرد کرد و تپش قلب گرفت، باید روزه اش را باز کند. چون این نشانه افت قند خون است. افرادی که دیابتی هستند و سنشان نیز بالاتر از 60 سال است نباید روزه بگیرند.

درمورد روزه داری افراد دیابتی باید گفت اگر دیابت دارید و روزه هستید باید از پرخوری، خوردن غذاهای چرب یا کربوهیدرات دار خودداری کنید. همان غذایی را میل کنید که قبل از ماه رمضان میخوردید. فقط ناهار را سحر بخورید. سعی کنید در طی روز قندخون خود را مدام چک کنید که بالا یا پایین نرود. درصورتی که وزنتان 2 کیلوگرم افزایش یافت یا کاهش یافت حتما به پزشک ماراجعه کنید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بعد ماه رمضان رژیم غذایی و دارویی که قبل از رمضان داشتید را فرامش نکنید. اگر سحری بیدار نشدید روزه نگیرید. چون احتمال زیادی دارد که قندخونتان بیفتد . به گزارش آسان طب نکته ی دیگری که باید بیان کنیم اینست که اگر در موقع افطار قندتان بالای 250 شد در افطار شب بعد باید 20 درصد کالری کمتر مصرف کنید. همچنین اگر در سحر قندتان بالای 200 رسید، سحر روز بعد باید 20 درصد کالری تان را کم کنید. اما اگر قندتان بالای 350 رسید کلا روزه نگیرید .

نکاتی درباره روزه داری افراد دیابتی

شخص دیابتی  بیاد سعی کند در سحر و افطار گوشت بره یا جوجه مرغ استفاده کندو همچنین میتواند سوپی شامل جو، گشنیز، شلغم، اسفناج، کدو و زرشک استفاده کنند. میوه هایی که افراد دیابتی باید مصرف کنند شامل زردآلو ، آلو ، تمرهندی ، انار ، گلابی ، سیب رسیده و شاتوت است. مصرف ماهی و غذاهای دریایی ( بدلیل وجود امگا3) برای روزه داران دیابتی مفید است. همچنین گشنیز در رفع تشنگی انان کمک می کند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

نکاتی درباره روزه داری افراد دیابتی

اسفناج هضم سریعی دارد و گرمی را برطرف کرده و تشنگی را رفع خواهد کرد.

توجه کنید افراد دیابتی هرگز بدون اجازه پزشک روزه نگیرند. چون ممکن است عوارض خیلی خطرناکی برای سلامتی انها داشته باشد.

همچنین اگر پزشک به انها اجازه روزه گرفتن داد، باید برنامه غذایی و دارویی خود را تنظیم کنند. همچنین علایم خطر را خوب بشناسید که اگر این علایم را دیدید روزه را باز کنید .

پس بطور کلی به افراد دیابتی پیشنهاد می شود که قبل از ایام ماه مبارک رمضان به پزشک مربوطه مراجعه کنند. پزشک با توجه به مقدار قند خون و همچنین داروهایی که مصرف میکند به او مجوز گرفتن یا نگرفتن روزه را میدهد. همچنین اگر اجازه روزه گرفتن را داد باید از شرایط روزه داری و همچنین اینکه چه مواقعی زنگ خطر است و باید روزه را باز کنند مطلع شوند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا