نکات طلایی درباره روشهای ترک سیگار

ترک سیگار برای کسانی که سیگار کش قهار نیستن و روزی چند نخ می کشند بسیار راحت تر است. هدف ما از روشهای ترک سیگار دو چیز است. بدون سیگار زندگی کردن (بیداری ذهنی) و بدون سیگار لذت بردن از زندگی (بیداری روحی)  ترک سیگار زیاد سخت نیست. همینطور که میدانید سیگارکشیدن عوارض بسیار زیادی دارند. پس به شما پیشنهاد میکنیم از همین الان اراده کنید و سیگار کشیدن را ترک کنید.  تنها چیزی که برای ترک سیگار لازم است تحولی روحی روانی است که شما را وارد به ترک سیگار کند. با ترک سیگار زندگی جذاب تر می شود، طعم غذا لذت بخش تر می شود و شما میتوانید استفاده بهتری از وقت و پول خود کنید. باید این نکته را بیان کنیم که با ترک سیگار توسط شما، احتمال سیگاری شدن فرزندانتان بسیار کاهش می یابد. با ترک سیگار دهانتان بوی بد نمیدهد، سرفه نمی کنید، تنگی نفس نمی گیرید، و پوستتان سیاه و چروکیده نخواهد شد.

نحوه ترک سیگار

در اولین مرحله از روشهای ترک سیگار برای خود یکسری مکان های ممنوعه را انتخاب کنید. منظور از مکان های ممنوعه مکان هایی است که هرگز نباید سیگار کشید. مثل منزل، محل کار و خیابان. برای ترک سیگار حتما از خانواده خود کمک بگیرید. دلایل خود را برای ترک کردن سیگار در جایی یادداشت کنید.

هر وقت یاد سیگار افتادید مکان را ترک کنید، فکرتان را به جای دیگری مشغول کنید یا خودتان را به خوردن پسته و تخمه مشغول کنید. این جمله قدیمی را از مادر بزرگم به یاد می آورم که میگفت با پولی که میخواهید خرج سیگار کنید همان مقدار را پسته بگیرید و در جیبتان بگذارید. هروقت یاد سیگار کشیدن افتادید مقداری از آن پسته را بخوریدو مجددا به کاری که انجام میدادید مشغول شوید.

برای ترک کردن سیگار خودتان باید اراده کنید نه دیگران. وقتی همسرتان بخواهد شما سیگار را ترک کنید اما خودتان نخواهید موفق به انجام این کار نخواهید شد. خودتان اراده کنید و تصمیم بگیرید که سیگار را ترک کنید.

روشهای ترک سیگار
روشهای ترک سیگار

روشهای ترک سیگار چیست؟

ترک کردن سیگار روشهای محتلفی دارد. شما میتوانید از یک روش یا ترکیب دو یا سه روش در کنار هم استفاده کنید. در زیر روشهای ترک سیگار را برایتان بیان می کنیم:

بدون کمک دیگران

یکی از روشهای ترک سیگار ، روش بدون کمک دیگران است. حدود 90 درصد افراد این روش را انتخاب می کنند. یعنی میخواهند از خانواده و دوستان خود هیچ گونه کمکی نگیرند. اما متاسفانه فقط 10 درصد انها موفق می شوند.

رفتار درمانی

در این روش شما به یک متخصص و رفتار درمان مراجعه میکنید و از وی کمک میخواهید. به گزارش آسان طب او محکهایی که شما را تشویق به سیگار کشیدن میکند را شناسایی میکند و حمایت های عاطفی از شما به عمل میاورد.

جایگزین شدن مواد نیکوتین دار

در این روش از موادی که نیکوتین به بدن شما می رساند استفاده می شود. مثل آدامس، چسب، اسپری و قرص های نیکوتین دار. اگر این روش با روش رفتار درمان ترکیب شود بسیار تاثیر گذار است.

درمان دارویی

یکی دیگر از روشهای ترک سیگار درمان دارویی است . داروهایی مانند زیبان zyban و چانتیکس Chantix از داروهایی هستند که به شما در ترک کردن سیگار کمک میکنند. البته یاد آوری میکنیم این داروها باید حتما با تجویز پزشک استفاده شود.

درمان ترکیبی

اگر روش های بالا را برای ترک کردن سیگار با هم ترکیب کنید، زوتر به هدف اصلی تان خواهید رسید. مثلا درمان دارویی با منابع جایگزین، یا رفتار درمانی با منابع جایگزین و ..  .

نکات طلایی درباره ترک سیگار روشهای ترک سیگار
روشهای ترک سیگار

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره روشهای ترک سیگار اطلاعاتی را تقدیم کردیم. امیدواریم از مطالعه این بخش استفاده لازم را برده باشید.

شما اگر اراده کنید براحتی میتوانید به ترک سیگار بپردازید.

پس همین الان شروع به ترک سیگار کنید.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا