انواع سرطان پوست با نشانه ها و روش پیشگیری

سرطان پوست از سلولهای پوستی اغاز شده و رشد می کنند . این سلولهای پوستی هر روز پیر می شوند و سلول جدیدی به جای انها می اید . اما ممکن است گاهی نظم این چرخه به هم بریزد . یعنی زمانی که سلولهای جدید نیازی نیست بیایند، می ایند و زمانی که سلولهای پیر نباید بمیرند میمیرند . سلولهای اضافی توده ای از بافت را ایجاد می کنند که تومور نام دارد . تومورهای سرطان پوست میتوانند بدخیم یا خوش خیم باشند . تورمور خوش خیم سرطان نام نمیگیرد . این تومور را میتوان برداشت و اکثرا دیگر رشد نمیکنند . همچنین سلولهای تومور خوش خیم به بافتهای مجاور حمله نمیکنند . تورمور بدخیم از تومور خوش خیم خطرناک تر می باشد و ممکن است سبب مرگ شود . تومور بدخیم قابل برداشتن است ، اما گاهی مجددا رشد میکند . تومور بدخیم به سلولها و بافت های اطراف حمله میکند و به انها اسیب می رساند .

پیشگیری از سرطان پوست

انواع سرطان پوست

بر اساس نوع سلول های سرطانی انواع سرطان پوست نام گذاری می شود . سرطان سلول های بازال و سنگفرشی دو نمونه مهم از انواع سرطان پوست است . این سرطان ها اکثرا روی صورت ، سر ، بازو و دست ها تشکیل می شوند . چون این مناطق بیشتر در معرض افتاب قرار میگیرد . البته سرطان پوست ممکن است در سایر نقاط بدن نیز ایجاد شود .

سرطان پوست سلول سنگفرشی  اکثرا در جاهایی که نورخورشید به ان میتابد ایجاد میشود ولی خب ممکن است جاهای دیگر نیز ایجاد بشود . همچنین سرطان سلول سنگفرشی حتی ممکن است به غدد لنفاوی و بقیه قسمتهای بدن نیز نفوذ کند .

سرطان سلول بازال رشد ارامی دارد ، درمناطقی که ور خورشید به ان میتابد مثل صورت فعالیت میکند . اما به ندرت به نواحی دیگر بدن نفوذ می کند .

پیشگیری از سرطان پوست

محافظت از خود در برابر نور خورشید بهترین راه پیشگیری از سرطان پوست  است . درضمن  کودکان را از سنین پایین باید از تابش مستقیم نور خورشید محافظت کرد. باید بدانید که زمان تابش نور خورشید یا دیگر منابع اشعه UV بر پوست خود را باید محدود کنید . پیشنهاد میکنیم برای پیشگیری از سرطان پوست  خودتان را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ کنید .

به علاوه باید خودتان را از اشعه UV، که از روی ماسه، آب، برف و یخ منعکس می‌شود، محافظت کنید . اشعهUV توانایی این را دارد که از لباس روشن، شیشه جلوی اتومبیل، پنجره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ابر عبور کند. به گزارش آسان طب سعی کنید از لباس آستین بلند از پارچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی با بافت محکم، کلاه لبه‌دار پهن و عینک آفتابی که جلوی اشعه UV را می‌گیرد، استفاده کنید.

یکی از راههای پیشگیری سرطان پوست استفاده از کرم ضد افتاب است ،  مخصوصاً کرم ضدآفتاب با طیف بالا (برای جلوگیری از اشعه UVB وUVA) با عامل محافظ نور(SPF) حداقل 15. اما فکر نکنید با کرم ضد افتاب دیگر اجازه دارید در معرض نور خورشید – تابش مستقیم – قرار بگیرید .

سرطان پوست

نشانه سرطان پوست

یکی از اصلی ترین نشانه های سرطان پوست تغییر در پوست است. این تغییر میتواند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند شامل زائده، زخمی که خوب نشود یا تغییر در زائده قبلی باشد. همه سرطان‌های پوست شبیه هم نیستند و علایمشان فرق دارد .

این تغییرات میتواند شامل تغییرات زیر باشد :

  • ایجاد یک توده کوچک، نرم، صیقلی، کمرنگ یا مومی
  • تشکیل یک توده سفت و قرمز
  • تشکیل زخم یا توده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که خونریزی کند یا به دلمه یا پوسته زخم تبدیل شود.
  • ایجاد نقاط مسطح قرمز که زبر، خشک یا پوسته‌دار است و ممکن است توأم با خارش‌ یا حساس باشد.
  • وجود لکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز یا قهوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که زبر و پوسته‌دار است.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا