علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت

علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت مختلف است . گاهی جلوی اینه می روید که میبینید که چشمتان مایل به زرد شده است . با خود تعجب میکنید و به دنبال دلیل ان میگردید . علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت اینست که بدون اختلال در کار کبد، میزان بیلی روبین خون بالا می رود. این عمل سبب زردی چشم می شود .

در این هنگام هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن ما در نهایت تبدیل به رنگدانه زردرنگی به نام بیلی روبین می شود که کبد مسئول دفع این ماده به خارج از بدن از طریق صفرا است. برای اینکار باید با آزمایش میزان بیلی روبین خون را اندازه گرفت .

علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت چیست ؟

یکی از علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت تابش مستقیم نور آفتاب به چشم هاست . سعی کنید عینک افتابی مناسب بزنید تا از تابش مستقیم افتاب به چشم جلوگیری کنید. یکی دیگر از علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت ، یرقان است . در این بیماری سفیدی چشم و پوست صورت مایل به زرد می شود و همانطور که گفتیم دلیل این امر بیلی روبین زیاد خون است . این بیلی روبین به دو علت زیاد می شود . اولین علت تخریب غیرطبیعی گلبول های قرمز خون یا به کم خونی ناشی از همولیز و دومین علت بیماری های کبد مثل التهاب کبد (هپاتیت) و سیروز، انسداد کیسه صفرا یا مجاری صفراوی داخل کبدی منتهی به کیسه صفرا می باشد .

هپاتیت دلیل دیگری برای زردی چشم شماست . التهاب‌ کبد در اثر یک‌ ویروس هپاتیت نام دارد که شایع‌ترین‌ انواع‌ آن‌ هپاتیت A و B نام دارند . به گزارش آسان طب از علایم هپاتیت میتوان به زردی‌ چشم ها و پوست در اثر تجمع‌ بیلی روبین در خون ، تیره‌ شدن‌ رنگ‌ ادرار در اثر وارد شدن‌ بیلی‌روبین‌ اضافی‌ به‌ ادرار و همچنین مدفوع روشن‌ به‌ رنگ‌ خاک رس یا سفید اشاره کرد .

گاهی بدلیل حساسیت چشم شما زرد می شود . ممکن است شخص مورد نظر بدلیل التهاب مزمن با رفع قرمزی چشم چشمش زرد رنگ شود . گذشت زمان و اشک مصنوعی و همچنین ضدعفونی کننده ها (با تجویز پزشک) این مشکل را حل میکند .

متاسفانه یکی از انواع علت زردی چشم یا سندرم ژیلبرت سرطان کبد است . باید بدانید که این بیماری  از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ گرفته باشد یا از گسترش (متاستاز) سرطان اندام دیگری به کبد بوجود خواهد امد . سرطان اندامهایی مانند رکتوم، روده بزرگ، ریه، پستان، لوزالمعده، مری و پوست (ملانوم بدخیم) به کبد گسترش پیدا میکند . یکی از علایم سرطان کبد همان زردی چشم است . البته به محض اینکه چشمتان زرد شد نگویید سرطان دارم .

از عوارض سیگار میتوان به زردی چشم ، زردی دندان ها ،کاهش خون رسانی به چشم و اختلال بینایی ، قرمز شدن لبه پلک ها، پف آلود شدن پلک، چروک شدید پوست دور چشم اشاره کرد . سیگار کشیدن علاوه بر زردی چشم سبب چروک چشم و تاری دید افراد خواهد شد . به محض اینکه سیگار را ترک کنید این عوارض کمرنگ می شود.

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا