انواع عسل طبیعی و دلایل نامگذاری

عسل برای پوست ، مو و سلامتی بدن فواید زیادی دارد . از خواص عسل میتوان به تقویت قلب، ضد بی‌خوابی، تقویت اعصاب و آرام‌بخش ، رفع عفونت‌های عمومی، تقویت بینایی، ضد صرع و تشنج، درمان تنگی تنفس و معالج دردهای مفاصل ، ضد میگرن، تقویت عمومی بدن و تقویت اعصاب و ضد کم خوابی اشاره کرد . عسل انواع گوناگونی دارد . در این مقاله به انواع عسل اشاره می کنیم .

انواع عسل و نامگذاری

عسل طبیعی را از جهتی به سه دسته تقسیم میکنند ( انواع عسل )

گروه اول :

گروه اول ، بر اساس منبع جمع آوری شهد گل و نوع گیاهی که زنبور عسل از آن شهد تهیه میکند، نامگذاری می شوند . زنبور عسل شهد را از گیاهان مختلف تهیه میکنند. اما در بعضی جاها مثلا در یک کوهستان فقط یک گیاه وجود دارد و زنبور ها عسل را از ان گیاه میگیرند . در این صورت عسل به نام ان گیاه نامیده می شود . مانندعسل آویشن، عسل گون، کنار (سدر).

گاهی کندوهای عسل در نزدیک زمین کشاورزی است که در ان یک محصول کاشته می شود . به گزارش آسان طب در این موقعیت این عصل را به نام ان محصول می نامند . مانند عسل مرکبات، شبدر، اسپرس.

در بعضی از مناطق نیز گیاه خاصی غالب نمی باشد و عسل طبیعی به دست آمده می تواند حاوی چندین شهد گل باشد که اصطلاحاً عسل چند گلی یا عسل مخلوط می گویند .

گاهی نیز زنبوردار، عسل طبیعی مناطق مختلف را با تکنیک های خاص با هم ترکیب می کند که آن را عسل چهل گیاه می نامند.

گروه دوم : بر اساس منطقه اسکان کلنی های زنبور عسل (محل تولید)

در این دسته بندی نام منطقه جغرافیایی را که عسل در ان تولید شده بر روی عسل میگذارند . مانند عسل دماوند ، عسل سبلان، کردستان، آذربایجان، تکاب، لار، جنگل های شمال کشور، طالقان. خواص جوانه گندم برای جوانسازی پوست را مطالعه کنید .

گروه سوم : متناسب با زمان تولید

الف) برخی عسلها را عسل بهاره میگویند چون در فصل بهار تهیه می شود . مثل عسل مرکبات و عسل اقاقیا

ب)گروه دیگر در تابستان یا اوایل پاییز تولید می شود . عسل تابستانی که گاهی از اوقات آن را عسل پاییزه نیز می نامند و زمان جمع آوری آن اواسط تابستان یا حتی اوایل پاییز است مثل عسل گون ،عسل آویشن، اسپرس.

در دسته بندی دیگر عسل ها را اینگونه نامگذاری میکنند ( انواع عسل )

1. عسل مخلوط : مخلوط  انواع مختلف عسل‌های حاصل از گل‌های مختلف

2. عسل جنگلی : ترکیب چند نوع گیاه وحشی

3. عسل تک گل :  تغذیه‌ زنبورها از گرده‌های یک نوع گل می‌باشد و دارای طعم و رنگ مخصوص

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا