توصیه‌هایی در خصوص بهداشت دهان و دندان

فلوراید بهترین عامل ضد پوسیدگی است که شما می‌توانید برای داشتن لبخندی زیبا و درخشان، خانواده خود را برای استفاده از آن راهنمایی کنید. مهمترین اصولی که برای رعایت بهداشت دهان و دندان باید توجه شود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با هم است. برخی می‌گویند ما هر شب مسواک میزنیم، ولی مسواک کافی نیست. نخ دندان هم باید کشیده شود تا ذرات غذا از بین دندان‌ها برداشته شود و آنجا را کرم نخورد.

بهداشت دهان

قسمت اول: توصیه‌هایی در خصوص بهداشت دهان و دندان

فلوراید می‌تواند دندان های تمام اعضای خانواده شما را صرف نظر از سن و سال آنها قوی نگه دارد. دندان ها هر روزه در معرض حمله اسیدهایی هستند که بوسیله پلاک دندان تولید میشوند. این اسیدها موجب ضعیف شدن دندان ها و درنتیجه پوسیدگی آن میشوند. اینجاست که فلوراید میتواند نقش خود را نشان دهد. وقتی فلوراید به دندان های شما می‌رسد، بوسیله مینای دندان جذب می شود و به ترمیم مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و حتی می تواند به متوقف کردن فرایند پوسیدگی هم کمک کند.

چگونگی تامین فلوراید دندان‌ها در مسئله بهداشت دهان و دندان

شما میتوانید فلوراید را به روشهای گوناگون تامین کنید. فلوراید دندان میتواند از طریق تماس مستقیم با دندان و یا از درون بدن تامین شود. برای اینکه بهترین نتیجه حاصل شود از هر دو روش استفاده کنید. شما و خانواده تان میتوانید دندان های خود را در خانه حداقل دو بار در روز به ویژه پس از خوردن صبحانه و قبل از خواب مسواک بزنید.

فعالیت پلاک در بحث بهداشت دهان

بهداشت دهان

باکتری های پلاک در دهان همه افراد وجود دارد. قندها و مواد نشاسته ای موجود در میان وعده هایی همچون شیرینی ها، بیسکویت ها، کلوچه ها، میوه های خشک شده، نوشابه ها و آبمیوه ها یا حتی چیپس سیب زمینی یا بیسکویت های شور وقتی در معرض باکتریهای پلاک قرار میگیرند، تجزیه و به اسید تبدیل می‌شوند و حمله پلاک اتفاق می‌افتد. در واقع میان وعده هایی که شما میخورید (چه قندها و چه مواد نشاسته ای) شرایط تولید اسید را در اختیار پلاک قرار میدهند و هر حمله پلاک حداقل 20 دقیقه پس از اتمام میان وعده به طول می‌انجامد. در این مدت اسید تولید شده توسط پلاک به مینای دندان حمله کرده و آنرا تضعیف مینماید. به همین ترتیب حفره های ریزی در دندان بوجود می‌آیند که سر منشا پوسیدگی دندان می‌شوند.

مبارزه علیه پلاک

موقع خوردن میان وعده بهتر است حالت اعتدال پیشه کنید و خوراکی را یکباره بخورید، چرا که اگر مثلا همان خوراکی را در پنج نوبت بخورید، به جای 20 دقیقه، دندان های خود را پنج تا بیست دقیقه در معرض حمله مواد اسیدی قرار داده اید، یعنی 100 دقیقه!

منابع فلوراید که با تماس خارجی دندان عمل می‌کنند، عبارتند از:

* خمیردندان های حاوی فلورایددهانشویه ها

* ژل های فلوراید

منابع فلوراید که از راه جذب در بدن عمل می‌کنند :

* آب آشامیدنی حاوی فلوراید

* قطره ها و قرص های فلوراید

سیلانت‌های دندان

سیلانت های دندان پوششهای محافظتی نازک پلاستیکی هستند که بوسیه دندانپزشک بر روی دندانهای دائمی‌عقب ( مولرها) قرار میگیرند و شیارهای سطوح جونده دندان ها را (که می‌تواند محل تجمع ذرات غذا و باکتریها قرار گرفته و موجب بروز پوسیدگی شود) پر میکنند. یکبار سیلانت کردن تا چندین سال دوام می‌آورد.

عکس گرفتن به وسیله پرتو ایکس

تصاویر پرتو ایکس آنچه را که درون بافت دندان و زیر خط لثه رخ داده اند، به دندانپزشک نشان می‌دهد. در طی گرفتن عکس بوسیله پرتو ایکس، کودک شما توسط پوششی از جنس سرب پوشانده می‌شود تا از تماس نامطلوب پرتوها محافظت شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا