درمان خود زشت انگاری یا زشت بودن ما

خود زشت انگاری یا سندروم خود زشت بینی یکی از مشکلات روانی است که عواقب بدی هم دارد. شخصی که دچار این بیماری است مدام از چهره و اندامش ایراد میگیرد و ان را جلوی اینه با دیگران مقایسه میکند. برخی حتی دستب ه خودکشی میزنند.

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب برخی از راههای درمان خود زشت انگاری را در اختیارتان می گذاریم.

خود زشت انگاری چیست ؟

خود زشت انگاری یا سندروم خود زشت پنداری یک بیماری روانی است که چه پولدار و چه فقیر  و حتی ادمهای زیبا هم دچار ان می شوند. در این هنگام مدام جلوی اینه میرویم یا خود را با دیگران مقایسه میکنیم و مدام از اندام های بدن خود ایراد میگیریم.

برخی افراد حتی برای این مشکل دست به خودکشی زدند. برای مثال آلیسیا دووال یکی از مدلهای معروف نشریه گلمور در این باره میگوید که یک میلیون پوند برای سیصد عمل جراحی و غیرجراحی خرج کرده است تا زیبا شود و بعد از ان متوجه شده است که دچار خودزشت انگاری شده است.

اگر حس میکنید شما هم جزو این افراد هستید با راههای درمان ان اشنا شوید.

سندرم خود زشت پنداری
سندرم خود زشت پنداری

راههای درمان خود زشت انگاری یا درمان خود زشت پنداری

درباره درمان خود زشت انگاری باید بگوییم که به گفته محققان مثل دکتردیوید ویل تشخیص اختلال زشت انگاری در سن پایین باید انجام شود . دلیل این امر آنست که درمان آن در سن پایین بسیار آسانتر از زمانی است که افکار و اضطراب‌ها ریشه دوانده باشند و قوی تر شده باشند.

بیشتر بدانید : علائم بیماری گال و روشهای درمان آن

 

برخی راههای درمان خود زشت انگاری عبارتند از :

+درمان دارویی با داروهای ضد اضطراب : داروهای بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRI ها) همچنین داروهای ضدافسردگی مثل اولانزاپین، آریپی پیرازول یا پیموزید (یا به تنهایی و یا در ترکیب با SSRI) . البته این داروها در درجه اخر است ان هم با تجویز پزشک.

+روان درمانی بخصوص رفتار درمانی شناختی (CBT)

+جراحی پلاستیک درمان نیست. چون باز هم برای جزء دیگری از بدنتان به سراغ جراحی پلاستیک خواهید رفت.

+ یکی از راههای تدرمان خود زشت انگاری ربیت درست فرزند از بچگی درباره این قضیه است.

+آموزش صحیح رسانه ها در مورد این بیماری و اینکه بفهمانند که عکسهای ماهواره و تلویزیون اکثرا فتوشاپ و گریم است

+ آموزش و راهنمایی در مدارس باید بهتر شود

+ یکی از مهمترین راههای درمان خود زشت انگاری اینست که رسانه ها و خانواده ها از کودکی به بچه ها بفهمانند هیچ کس را بخاطر قیافه قضاوت نکنند. چرا اکثر بیماران خود زشت انگار زن هستند . دلیل ان اینست که اگر دختر باشیم به این نتیجه رسیده ایم که زیبایی مهمترین ملاک پسران برای ازذواج شده پس ما باید خودمان را زیبا کنیم. اگر متاهل باشیم باز هم از ترس اینکه همسرمان وقتی زنهای زیبا را میبیند دلش نلرزد ، مجبوریم خودمان را مدام زیبا کنیم تا برای ما جایگزینی پیدا نکند.

+ به گزارش آسان طب تغییر نگرش، مهمترین راه درمان خود زشت انگاری  است . بیماران خودزشت انگار باید بدانند که زیبایی امری نسبی است. شاید تا بحال شما هم به این نکته برخورده اید که یک نفر بسیار زیبا و جذاب است اما همه افراد او را نمی‌ پسندند و زیبا نمیدانند. چون سلیقه ها درباره زیبایی با هم فرق میکند. 

هر شخص زیبایی خاص خود را دارد. خودم به چشم خودم دیده ام که کسی را زیباترین شخص روی زمین میدانستم اما کسی به من گفت کجایش زیباست ؟ من به او نمره 10 از 100 هم نمیدهم . یا مثلا کسی را می دیدم که میگفتم بیچاره چه زشت است اما شخص درباره همان گفت که او بسیار بانمک و جذاب است اینطور نیست ؟ و من ناگهان متوجه تفاوت سلیقه ها درباره زیبایی شده ام.

پس این را بدانید هیچ کس زشت نیست. مگر واقعا یک مشکل مادرزادی داشته باشد که ان هم حکمت خداست.

+هیچ وقت فکر نکنید دیگران بیکار نشسته اند و درباره چهره شما قضاوت میکنند . مطمین باشید انها حتی برای مرگ شما هم انقدر وقت نمیگذارند. چون به اندازه کافی مشکلات دارند.

برخی دختران میگویند من اگر متاهل بودم دیگر غمی نداشتم . الان از مجرد ماندن میترسم . پاسخ ما به او اینست . یکبار در یک مهمانی خیلی شلوغ مثل عروسی کمی ارایش کنید و خودتان را با همه مقایسه کنید. با همه نه فقط خوشگل ها.

همان لحظه ببینید چند زن متاهل پیدا میکنید که بقول شما انها هم زشت هستند.

یا به بازار بروید و زنهای متاهل را با خود مقایسه کنید. مطمین باشید در بدترین شرایط 30 درصد از زنان بازار را در حد خود با زشت تر از خود میبینید که انها هم متاهل هستند.

گاهی برخی افراد متاهل را میبینیم که یک لحظه میگوییم چه کسی ایا همسر این زن زشت است و یادمان میرود این زن انقدر دلش زیباست که همسرش برای او جانش را هم میدهد.

پس دختران مجرد دیگر از این فکر و خیال ها نکنید و به زندگی خود ادامه دهید. به جای گوشه نشینی به صورت مرتب با ارایش ملایم در جامعه حضور پیدا کنید تا دیگران بفهمند شما هم هستید. تا دیده نشوید که کسی به سراغ شما نمی اید.

سندرم خود زشت پنداری
سندرم خود زشت پنداری

برخی دیگر از راههای درمان خود زشت انگاری یا درمان خود زشت پنداری

دو راه اصلی برای درمان خود زشت انگاری تقویت اعتماد به نفس و تقویت ایمان است .

درمان خود زشت انگاری با تقویت اعتمادبه نفس

اعتماد به نفس ما از موفقیت‌های کوچکی سرچشمه می‌گیرد که روزانه به دست می‌آوریم و پلی می‌شود برای اینکه دانش ما را به مرحله عمل برساند. شاید آن‌ها هدف نهایی ما نباشند؛ اما هر یک در جای خود بسیار مهم‌اند. حتی یک دلگرمی ساده از طرف همکارتان یا تعریف و تشکر از شما به خاطر کار مثبتی که انجام داده‌اید، می‌تواند اعتماد به نفستان را بسیار افزایش دهد.

درمان خود زشت انگاری با تقویت ایمان

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، باور دارند که خالق این عالم برای زندگی هر یک از ما نقشه ای دارد. آن‌ها معتقدند اگر این طرح الهی را در پیش گیرند، موفق خواهند شد. بی شک برای رسیدن به هر هدفی باید دستیابی به آن را باور داشت. در ابتدا به استعدادهای خود ایمانی راسخ داشته باشید. چنین باور سازنده ای شما را در تعیین و رسیدن به هدفتان یاری می‌کند. بی تردید هر یک از ما در زندگی با موانع و دلسردی‌هایی روبرومی شویم. گاهی این ناامیدی‌ها طبیعی است؛ اما اگر به آن‌ها مانند وسیله ای برای یادگیری و رشد معنوی خود بنگریم، به خوبی در می‌یابیم که این ناکامی‌ها و سرخوردگی‌ها پایان راه نیست. اگر به توانایی‌هایتان ایمان بیاورید، قاطعانه تصمیم گیری می‌کنید. اگر در راه رسیدن به هدفتان ثابت قدم باشید و اراده ای قوی داشته باشید، می‌توانید بر موانع غلبه کنید.

علت اصلی اکثر مشکلات روانی تفکر اشتباه و ایمان ضعیف به خدا  است .

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا