باد شکم و علت باد شکم یا درمان باد شکم

باد شکم یا باد معده یا نفخ شکم مشکلی است . که برای همه ما رخ داده است . این باد از راه گلو یا مقعد باید از بدن خارج شود . در این بخش از آسان طب درباره علت باد شکم یا علت باد معده و . همچنین راههای درمان باد شکم یا درمان باد معده اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم .

باد شکم به عبور گاز روده به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه گفته می شود . اگر باد شکم ما زیاد باشد مدام دچار نفخ معده خواهیم شد . پس همه اینها به هم مرتبط هستند .

علت باد شکم چیست علت باد معده چیست علت نفخ معده چیست

باد شکم چیست ؟  باد معده چیست ؟  نفخ معده چیست ؟

باد شکم یا باد معده یا نفخ شکم به دلایل مختلفی انجام می شود . باد شکم یا باد معده یا نفخ شکم به آزاد شدن گاز از دستگاه گوارش . و خاج شدن آن از مقعد ( باسن) گفته می شود . نفخ شکم (باد شکم) در زبان عامیانه با نام های دیگری همچون گوز، چس، بو و … نامیده شده است.

خارج شدن بادشکم چیز عجیب و غریبی نیست . بادشکم و خارج کردن آن امری نرمال و طبیعی همچون . عرق کردن، تنفس و تپش قلب است . در همه افراد حتی آنهایی که حس نمی کنند در روز باد شکم بیرون می اید . برطبق تحقیقات بطور متوسط روزانه 15 مرتبه . باد از شکم افراد خارج می گردد.

علت باد شکم چیست علت باد معده چیست علت نفخ معده چیست

علت باد شکم چیست ؟ علت باد معده چیست ؟ علت نفخ معده چیست ؟

هوای بلعیده شده یک علت باد شکم است . اگر هوایی هنگام خوردن و آشامیدن با خوراکی ها بلعیده بشود . بصورت باد شکم یا از طریق آروغ و دهان یا از طریق مقعد و باسن از بدن خارج می شود.

یک علت بادشکم نوع غذاها و نوشیدنی ها است . میزان گازی که در اثر خوردن غذاها و نوشیدنی ها و تلاش برای هضم آنها تولید می شود،از هر نظر در افراد مختلف فرق میکند.

به گزارش آسان طب یبوست یک علت باد معده است . یبوست اکثرا موجب نفخ شکم شده ولی میزان گاز را زیاد نمیکند.

از دیگر علت باد معده میتوان به داروها و . یا مکمل های دارویی اشاره کرد که باد معده را به همراه می آورند.

بیماری های خاص مانند بیماری انسداد روده . بیماری کرون و یا سندرم روده تحریک پذیر هم موجب باد شکم می شوند.

یک علت دیگر باد معده تغییرات در سطح هورمونی است . این نوع باد معده بیشتر در خانم ها بخصوص قبل از دوران قاعدگی اتفاق می افتد.

علت باد شکم چیست علت باد معده چیست علت نفخ معده چیست

خوراکی هایی که موجب باد شکم یا باد معده یا نفخ معده می شوند

به گزارش آسان طب اکثرا خوراکیهایی که پر از بعضی .  از انواع پلی ساکارید (polysaccharides) بخصوص الیگوساکاریدها از قبیل اینولین هستند. منجر به باد معده می شوند . مانند خوراکیهای زیر :

قندها و شیرین کننده های مصنوعی

نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و آب میوه ها

کنگر فرنگی، بروکلی، کلم، گل کلم، تره فرنگی، تربچه، شلغم

حبوبات همچون لوبیا، عدس و سایر انواع حبوبات

بادام زمینی، جو، گندم و مخمر درون بعضی از غذاها همچون نان

سیر، موسیر، پیاز و سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

لبنیات در افرادیکه با لاکتوز مشکل دارند

بیشتر بدانید : راههای برطرف نمودن نفخ شکم

درمان باد شکم و درمان باد معده و درمان نفخ معده

درمان باد معده راههای گوناگونی دارد . شما با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی و .  همچنین درمانهایی دارویی می توانید این مشکل را بر طرف کنید .

درمان باد شکم با رژیم غذایی یا درمان باد معده با مواد طبیعی

یکی از راههای درمان باد معده دوری  از مصرف خوراکیهایی است . که موجب نفخ معده می شود. برای پیدا کردن این خوراکی ها از پزشک و یا متخصص تغذیه کمک بخواهید . لازم است که در صورت بعضی از غذاها سایر غذاهایی که مصرف می کنید به شکلی باشد. که همه نیاز های بدن شما را تامین نماید . غذاهایی که در زیر بیان میکنیم راحت تر هضم می شوند :

موز، مرکبات، انگور، سیب زمینی، برنج، کاهو .  ماست (البته در افرادی که توانایی تحمل لاکتوز را ندارند، این خوراکی هم اذیت می کند)

درمان دارویی باد شکم و باد معده و نفخ معده چیست ؟

برای درکتم باد معده داروهای حاوی زغال . که در داروخانه ها هم هست به شما کمک میکند . این داروها با جذب گازهای درون دل و روده به بهبود نفخ معده کمک شایانی میکند . البته قبل از مصرف این داروها با پزشکتان مشورت بکنید . دلیل ان هم اینست . که این دارو ها ممکن است مواد لازم سایر دارو ها را نیز جذب نماید.

پروبیتیک ها، نیز در بعضی از افراد کمک به کاهش باد شکم می نماید.

ریفاکسیمین یکی دیگر از داروهایی است که . به درمان نفخ معده و باد معده کمک میکند . این دارو آنتی بیوتیکی که برای درمان اسهال مصرف می شود . تاثیری هم برروی باد شکم دارد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. عرق نعناع هم برای رفع نفخ معده عالیست. حتی میتوانید نعناع تازه بخورید یا نعناع خشک را دم کرده و بنوشید.

‫3.8/5 ‫(4 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا