Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
مواظب گل قهر و آشتی خود باشید؛ 5 کلیپ دیدنی – مجله آسان طب

مواظب گل قهر و آشتی خود باشید؛ 5 کلیپ دیدنی

گل قهر و آشتی همچنین با نام های مرا لمس نکن و گیاه حساس شناخته می شود که بومی جنوب آمریکا و جنوب آمریکای مرکزی است. گل قهر و آشتی یک گیاه مناسب برای نگه داری در بالکن بوده زیرا می توان آن را به راحتی جا به جا کرد. مانند گیاه ونوس حشره خوار، گیاه قهر و آشتی نیز به لمس حساس می باشد. برگهای آن مرکب و هر گروه 3 تا 4 برگ مرکب از یک نقطه خارج شده و از آن نقطه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود. هر برگ مرکب دارای 24 تا 40 جفت برگچه باریک و دراز است و به این ترتیب هر برگ مرکب را به صورت پر طیور در می آورد و چون به محض تماس دست، برگها به سمت پایین خم شده و با دمبرگ به طرف ساقه جمع می شوند.

گیاه قهر و آشتی را بیشتر بشناسید

 

آیا می‌دانید گیاه قهر و آشتی چگونه قهر می‌کند؟

 

به نحوه‌ی قهر کردن گیاه قهر و آشتی دقت کنید که چه زیباست!

 

گل قهر و آشتی یا گل حساس

گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی بوته ایست رونده با ساقه های چوبی به رنگ های قرمز- قهوه ای پوشیده از خارهای خمیده و انحنا دار. دارای گلها صورتی رنگ و متشکل از گلبرگ های سوزنی شکلی هستند که در مجموع ساختاری کروی شکل را تشکیل میدهند. برگ های گیاه قهر و آشتی تا حدودی شبیه سرخس می باشند. ساقه در سنین جوانی به صورت مستقیم رشد می کند اما به مرور زمان به شکل خزنده در می آید. ساقه های گل قهر و آشتی انعطاف پذیر هستند و تا طول ۱.۵ متر رشد می کنند. ارتفاع کلی گیاه به ۵۰-۷۰۰ سانتی متر میرسد.

بر خلاف ونوس حشره خوار، گل قهر و آشتی به برگ های خود حساس است و زمانی که برگ ها لمس می شوند برای محافظت از خود آن ها را می بندد همچنین گل قهر و آشتی یک گیاه حشره خوار نیست و حشره ها را به دام نمی اندازد. اگر شما گیاه را لمس کرده و یا به گلدان آن ضربه ای وارد کنید برگ ها به سرعت بسته شده و بعد از چند دقیقه دوباره باز می شوند. زمانی که گل قهر و آشتی دچار اختلال شود، گیاه آب را از سلول های خود خارج می کند که در نتیجه باعث فروپاشی سلول ها می شود (که ما به صورت بسته شدن برگ ها این حرکت را می بینیم). زمانی که یک برگ بسته می شود، آن برگ می تواند برگ های همسایه را تحریک به بسته شدن کند.

ترکیبات شیمیایی گل قهر و آشتی:

گل قهر و آشتی

از نظر ترکیبات شیمیایی در عصاره برگهای آن ماده ای شبیه به آدرنالین یافت می شود، به علاوه در گیاه آلکالوئید میموزین مشخص شده است. اگر به جایی که برگ ها به ساقه متصل می شوند دقیقاً نگاه کنیم متوجه می شویم که درآن قسمت برآمدگی نسبتاً کلفتی وجود دارد. در واقع این برآمدگی شامل تعداد زیادی از سلول های دیواره ای نازک است که وقتی آب جذب می کنند متورم می شوند و به محض خروج آب از آنها، چروک شده و در نتیجه برگها پیچ می خورند.

کاشت گل قهر و آشتی

گیاه قهر و آشتی معمولا از طریق بذر کاشته می شود و قبل از کاشت بهتر است بذرها را چند ساعت در آب خیساند. گل های صورتی این گیاه دانه تولید می کنند. بذرها را در خاک و یا در مخلوط خزه تورب و پرلیت بکارید و آن ها را با 0/3 سانتی متر خاک بپوشانید. خاک باید مرطوب باشد. بعد از کاشت بذرها یک پلاستیک تمیز روی گلدان بکشید، بذرها برای جوانه زنی به رطوبت زیادی نیاز دارند. جوانه زنی معمولا 14 تا 21 روز طول می کشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه 21 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. بذرها را ابتدا در یک گلدان 7 سانتی متری بکارید و بعد از این که بذرها جوانه زدند و به خوبی تثبیت شدند، قوی ترین نهال ها را انتخاب کنید و آن ها را به گلدان های 13 سانتی متری منتقل کنید. فراموش نکنید در گلدان سوراخ زهکشی قرار دهید.

همراهان عزیز آسان طب: شما همچنین می توانید این گیاه را از طریق قلمه نیز بکارید. یک شاخه که دارای یک گره برگی است را قطع کنید و آن را در خاک قرار دهید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا خاک مرطوب بماند. در آب و هوای گرم، تقریبا باید هر روز به گیاه قهر و آشتی آب داده شود. گیاه قهر و آشتی به سادگی از طریق بذر رشد می کند و یک گیاه بسیار سازگار است اما به رطوبت و گرما نیاز دارد. زمانی که ریشه این گیاه در یک فضای محدودی باشد، شکل گل ها و شاخ و برگ ها جذاب تر می شوند. اما به هرحال در صورتی که ریشه از سوراخ زهکشی گلدان بیرون بیاید باید گلدان را عوض کرد و گیاه را به یک گلدان بزرگ تر منتقل نمود.

نکاتی درباره نگهداری گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی

۱: این گیاه در برابر گرمای زیاد و تاریکی هم عکس العمل نشان داده و برگ های خود را جمع میکند.

۲: به جای سایه آفتاب نیاز دارد البته در نواحی گرم و خشک باید از گیاه در مقابل آفتاب ساعات گرم روز محافظت کرد.

۳: خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. این گیاه به ابیاری بیش از حد حساس میباشد.

۴: برای نگهداری، از خاکی غنی از مواد آلی استفاده کنید. یکی از مهمترین مسایل در مورد بستر گل قهر، توجه به زهکش و در واقع تهویه مناسب خاک است

۵: اگر گلدان را با پلاستیک می پوشانید، تا زمان جوانه زنی آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را حذف کرده و گلدان را در نور کامل قرار دهید.

آفات گل قهر و آشتی : گل قهر میتواند توسط انواع آفات، من جمله: مایتهای عنکبوتی قرمز، شپشک آرد الود و تریپس مورد تهاجم قرار بگیرد. برای کنترل آفات این گیاه نباید از صابونهای ضد حشره استفاده کرد، چرا که استفاده از این نوع محصولات باعث سیاه شدن و خرابی برگها میشود.

خواص و کاربرد گل قهر و آشتی

جوشانده ریشه گل قهر و آشتی در رفع ناراحتی های وجود سنگ در بدن اثر مفید دارد. برگها و ساقه های له شده آن برای محل گزیدگی عقرب به کار میرود. در برخی منابع برای ریشه آن اثر تقویت نیروی جنسی قایل هستند. جوشانده سرشاخه های برگ دار گیاه برای تسکین آسم مصرف می شود. دم کرده برگهای این گیاه حساس، تلخ و تونیک است. دم کرده غلیظ آن ممکن است مسمومیت ایجاد کرده و موجب ریزش موها گردد. در شبه جزیره مالایا و اندونزی مرسوم است همان طور که این گیاه با کمترین تماسی به اصطلاح می خوابد، برای استفاده از این خاصیت سرشاخه های برگدار جوان آن را زیر تشک کودکان نا آرام می گذارند و به علاوه بچه را در جوشانده برگهای آن حمام کرده روی تشک آن می خوابانند، خواب آرم و راحتی برای بچه می آورد.

برگهای له شده آن به صورت ضماد بر روی ورم ها می گذارند. در فیلیپین برگ های له شده آن با روغنی نظیر روغن کنجد یا زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد در محل فتق می گذارند که برای معالجه فتق مفید است. از ریشه گیاه به عنوان مدر و برای معالجه اسهال خونی و در موارد عادت ماهیانه دردناک می خورند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام من گلم رو چند روز پیش خریدم و امروز نزدیک غروب برگاش که بسته شد چن ساعت بعدش پژمرده شدن نمی‌دونم چرا الان آبیاربش هم کردم اما فایده ای نداشت خواهشا جواب بدین

 2. سلام .من یه روز پیش گل قهر و آشتی گرفتم…
  امروز دیدم برگاش جمع شده و زرد هم شده ..با اینکه هم پشت پنجره آفتاب هس هم منظم بهش اب میدم چرا اینجوری شده؟
  لطفا بمن کمک کنین

 3. سلام ببخشید من چند ماهه که این گل رو دارم و امروز متوجه شدم کنار ساقه هاش یه چیزی مثل کپک هست که سفید و نرمه و انگار یه حشره سفید ریز هم توش بود: خواستم بدونم این چیه و چجوری می تونم از بین ببرمش و اصلا برای چی بیماری گرفته؟
  سپاس فراوان

 4. سلام من یک هفتس ک این گل رو گرفتم نزدیک پنجره هست ولی نور شدید افتاب بهش نمیخوره تا الان هم ۳بار اب بهش دادم و گلدونش هم بزرگ هستش ولی چندتا از برگاش زرد شده پژمرده شده و ریخته چکارش باید بکنم تا درست بشه؟

 5. سلام گل منم بعد از یک هفته چند تا از برگاش حالت پژمرده میگیره یا اینکه کامل همه ی برگاش پژمرده میشن حتی دیگه به لمس هم واکنش نشون نمیده پشت پنجره هست نورش کافیه هروقت هم خاکش خشک باشه بهش اب میدم چیکارش کنم حالت پژمردگی در بیاد؟

 6. سلام من سه روزه این گل رو خریدم و امروز حالت پژمرده داره و حتی به لمس کردن هم هیلی دیر واکنش نشون نیده و خیلی دیر هم باز میشه باید چکار کنم تا مثل روز اول بشه . همون روز اول آب دادم بهش امروز هم یک مقدار دیگه بهش آب دادم

 7. سلام من میخواستم من همچین گلی رو دارم ولی بلند شد نه دیگه برگ زد نه گل در معرض افتاب شدید هم خاکشم خیلی خوبه ولی نمیدونم چرا اینطوری شد لطفا جواب بدهید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52