جملات زیبا از ( سقراط – افلاطون – ارسطو )

در این بخش از اسان طب برخی از زیباترین جملات سقراط ، افلاطون و ارسطو را برای شما گرداوری کرده ایم. امیدواریم از مطالعه انها لذت برده و در زندگی فردی و اجتماعی خود بکار ببرید.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : اگر به ما ظلمی روا شد نیز نباید آن را با ظلم دیگری پاسخ دهیم چراکه به رغم آنچه مردم می پندارند این کار برخلاف عدالت است.

جملات افلاطون : شاعران را باید تاج‌گلی بر سرشان گذاشت و از آرمانشهر بیرون کرد چون آنها دروغگو هستند و بر اساس تخیل صحبت می‌کنند

جملات ارسطو : انسان واقعی از نیکی کردن به دیگران خوشحال می شود اما از اینکه دیگران به او نیکی کنند شرمنده می شود زیرا آن نهایت بزرگواری و این نهایت حقارت است و هیچ کس دوست ندارد حقیر شود .

جملات زیبا و خواندنی جملات سقراط جملات افلاطون جملات ارسطو
جملات سقراط

جملات زیبا و جدید از سقراط افلاطون ارسطو

جملات زیبا از سقراط : تا هنگامی که یک قانون مغایر امر الاهی نیست، لازم الاتباع است.

جملات افلاطون : پست ترین مرتبه شناخت، خیال است که نخست تصویرها و سایه ها را دربردارد و دیگر انعکاس چیزهای محسوس در آب و در اجسام سخت و صاف را. پس از آن مرتبه عقیده است که چیزهای محسوس جاندار و غیرجانداررا درمی یابد. خیال و عقیده، هردو مربوط به شناسایی جهان محسوس اند و از پندار برمی خیزند، فراتر از آن، استدلال عقلی و علم است که پله های شناسایی جهان معنا هستند و برخاسته از فهم، استدلال عقلی به شناخت ریاضیات می انجامد و علم، شناخت ایده ها را ممکن می سازد.

جملات ارسطو : سیارات حول زمین ثابت می چرخند .

جملات زیبا و خواندنی جملات سقراط جملات افلاطون جملات ارسطو

جملات سقراط : انسان از وقتی آغاز به فیلسوف شدن می کند که این دو شعار را شعار زندگی اش قرار بدهد: اولاً اینکه «خود را بشناس» و دوم اینکه «زندگی نیازموده را نباید زیست».

جملات افلاطون : به خود ِ خویش بازگرد و در خویشتن بنگر . و اگر ببینی که زیبا نیستی ؛ همان کن که پیکر تراشان با پیکر می کنند . هر چه زیادی است بتراش و دور بیانداز . اینجا را صاف کن و آنجا را جلا بده . کج را راست کن و سایه را روشن ساز و … از کار خسته مشو .

جملات ارسطو : کارهای تکراری ما نشانه شخصیت ماست .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : شجاعت چیزی جز ارجگذاری مبتنی بر وقوف و دانش ( مخصوصا در برابرتهدید خطر) بر موهبتهای زندگی نیست ، بنا بر این جایزه ی شجاعت فقط حق کسی است که از این وقوف و دانش بهره ای کاملتر دارد: مثلا از آن دو سرباز کسی شجاعتر است که یقینی روشنتر و قابل اعتماد تر دارد بر اینکه مرگ بر زندگی عاری از شرف ، و بر اسارت خود و بر شکست وطن ، بر تری دارد .

جملات افلاطون : عشق? واسطه انسان ها و خدایان است و فاصله ی آنها را پر می کند.عشق یافتنی است نه بافتنی. نمی توان آن را در کمند الفاظ در کشید چنانکه نسیم بهاری را به فخ و دام نتوان صید کرد بل تنها می توان آن را صید کرد.

جملات ارسطو : تمایلات خود را میان دو دیوار محکم « اراده » و « عقل » حبس کنید.

بیشتر بدانید : جملات ابن سینا یا جملات ابوعلی سینا

جملات زیبا از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : من پیش از همه ی شما می گویم که آموزگاری نداشته ام و چون همواره تهیدست بودم نتوانسته ام به سوفیست ها ، که مدعی بودند می توانند مرا تربیت کنند ، مزد بدهم و از تربیت آنان بهره بر گیرم . خود نیز تاکنون نتوانسته ام راه تربیت درست را بیابم .

جملات افلاطون : هنر تربیت هنری است که به یاری آن می توان روح جوانان را به سویی دیگر گرداند. نه هنری که به وسیله آن بتوان در روح نیروی بینایی نشاند. کسی که تربیت جوانان را به عهده می گیرد باید قبول کند که این نیرو از آغاز در روح آنان هست. منتها هنوز به سمتی که باید متوجه شود، نشده است و به سویی که باید بنگرد نمی گرد و یگانه وظیفه هنر تربیت این است که در این کار به آنان یاری کند.

جملات ارسطو : عاقل آنچه را که می داند ، نمی گوید ؛ ولی آنچه را که می گوید ، می داند.

جملات زیبا و خواندنی جملات سقراط جملات افلاطون جملات ارسطو
جملات افلاطون

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : ابله ترین دوستان ما، خطرناک ترین دشمنان هستند.

جملات افلاطون : شاعر تقلید تقلید است و از این‌رو انسان را دو مرحله از واقعیت دور می‌کند .

جملات ارسطو : نه تنها باید به زنان اجازه حضور در فعالیت های سیاسی و حتی نظامی را داد بلکه آنان را باید وادار به این امر نمود .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : آنگونه باش که می خواهی به نظر برسی .

افلاطون : تا جایی که می توانیم [باید] شبیه خدا شویم و آن هم عبارت است از دادگر و درستکار شدن به یاری حکمت .

ارسطو : به گزارش آسان طب ارسطو میگوید : با نظری به اطفال تربیت یافته ، آشکار می شود که سرگرمی و تفریح ، خود هدف نیست چرا که یادگیری و بازی ، نمی تواند با یکدیگر همراه شود از آن جهت که یادگیری مستلزم درد و رنج است. از این رو بازی اطفال ، تنها از آن جهت ضرورت می یابد که موجب رفع خستگی ناشی از تحصیل ، آن هم تحصیلی رنج آور شده و آنان را مهیای یادگیری بیشتر می کند.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : قوانینی عادلانه است که سازگار با اوامر الاهی باشد .

جملات افلاطون : باید ناظر همه هنرمندان و پیشه وران باشیم و نگذاریم، خواه در نقاشی و … و در آثار دیگری که پدید می آورند، صفاتی ناپسند از قبیل لجام گسیختگی و پستی و زشتی را نمایان سازند و اگر نتوانند مطابق این قاعده کار کنند، باید آنان را از پدیدآوردن آثار هنری باز داریم…

جملات ارسطو : آسمان متشکل از فلکهای تودرتو و متحدالمرکزی است که حرکتهای خاص خود را دارند. هر فلک شامل یک یا چند جرم آسمانی (ثوابت و سیارات ) است که با حرکت افلاک تغییر مکان می دهند. بنابراین ، هر فلک محرک آن دسته از جرمهای آسمانی است که در آن قرار گرفته اند. از بالاترین فلک (فلک ثوابت ) به پایین ترین آنها (فلک قمر) از کمال فلکها کاسته می شود. این فلکها منشأ تغییرات فیزیکی ، شیمیایی و زیستی در کره زمین اند.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : با پدر و مادر چنان رفتار کن که از اولاد خود توقع داری .

جملات افلاطون : با گذر زمان شاعران نخستین کسانی بودندکه باب قانون شکنی و بی سلیقگی را باز کردند، اینان استعداد طبیعی برای شعر گفتن داشتند، ولی از نظم و قانونی که بر موسیقی حکم فرماست بی خبر بودند، از این رو عنان خود را به دست توده مردم سپردند و فراهم ساختن لذت برای شنوندگان را یگانه هدف خود قرار دادند… و این عقیده نادرست را ترویج کردند که شعر و موسیقی تابع قوانین خاصی نیست بلکه بهترین معیار خوبی و زیبایی موسیقی، لذتی است که به شنوندگان دست می دهد…

ارسطو : هیچ چیز نامتناهی بالفعلی وجود ندارد، به همین جهت تمام اجزاء جهان متناهی هستند..

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : زیر پا نهادن قوانین ناعادلانه است .

جملات افلاطون : نخستین پایه تربیت تن و روح کودک جنبش دائم و شبانه روزی است .

جملات ارسطو : داشتن چیزی، غیر از حافظه نیست.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : سعی کن آنچه مقدر است ، آرام تحمل کنی .

جملات افلاطون : ما قادر نیستیم از چیزی که پیوسته در حال تغییر است، شناخت حقیقی پیدا کنیم. جهان طبیعت پیوسته در حال تغییر است و شناخت حقیقی نمی تواند به آن تعلق بگیرد. در مورد عالم ظاهر، یعنی عالم محسوسات، فقط می توان با حدس و گمان حرف زد .

جملات ارسطو : پنچ چیز خلاف عقل سلیم است: برهان و جدال و خطابه و شعر و مقالطه . که این پنج چیز با منطق مخاطب مقابله می کند و او را گول می زند شعر اینگونه است.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : فرق انسان با حیوان در کنترل هوای نفس و هوسهاست .

جملات افلاطون : روح پیش از آنکه در جسم حلول کند، در عالم مثال وجود داشته و مثل یعنی حقایق را درک کرده است. اما همین که به این دنیا آمد و در بدن انسان حلول کرد، همه مثالها را از یاد می برد. با این حال، خاطره ای مبهم از آن ها را داراست، طوری که وقتی در جهان طبیعت با موجودات مختلف و شکل ها و صورتهای آنها روبرو می شود ، به یاد عالم مثال و صورتهای آن می افتد و همین امر در روح ، حسرت بازگشت به جهان اصلی را بر می انگیزد .

جملات ارسطو : شجاعت مرد در فرمانروایی و شجاعت زن در اطاعت و فرمانبری است .

جملات زیبا و خواندنی جملات سقراط جملات افلاطون جملات ارسطو
جملات ارسطو

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : نزدیک ترین چیزها مرگ و دورترین چیزها آرزوهاست.

جملات افلاطون : سگ ، همان روحی را دارد که فیلسوف .

جملات ارسطو : بعد ماورائی عالم ذهنی است و عینی نیست.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : نمی توانم چیزی به دیگران بیاموزم ؛ فقط می توانم وادارشان کنم که بیندیشند .

جملات افلاطون : ملتی نمی‌تواند قوی گردد مگر آنکه به خدا معتقد باشد. یک قدرت کیهانی ساده یا یک علت العلل یا یک «پویش حیاتی» مادام که یک «شخص» نباشد نمی‌تواند منبع امید و رنج و فداکاری باشد؛ و نمی‌توان گفت به دلهای مضطرب و نگران تسلی ببخشد و نا امیدان و مأیوسان را تشجیع و ترغیب کند.

جملات ارسطو : تجربه میوه ای است که آن را نمی چینند مگر پس از گندیدن.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : باید بخوری تا زنده باشی ، نه آنکه زنده باشی تا بخوری .

جملات افلاطون : کسی که نمی داند ازکجا آمده است و به کجامی رود و آن هدف والای زندگی اش که می بایدخود را برای وصول به آن به تکاپو بیندازد، چیست ،منکرخویشتن است .

جملات ارسطو : در زندگی وقتی کاری برای انجام یا چیزی برای عشق ورزیدن یا بارقه ای برای امیدوار بودن داشتید ، آن گاه بدانید فرد شادی خواهید بود .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : کسی که دارای عزمی راسخ است ،جهان را مطابق میل خویش عوض می کند .

جملات افلاطون : با سرانگشت عشق هر کسی شاعر می شود .

جملات ارسطو : خردمند هر آنچه را که می داند نمی گوید و هر آنچه را که بگوید می داند.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : برای دوست خود یک دفعه تمام محبت خود را ظاهر مکن زیرا هر وقت اندکی تغییری مشاهده کرد تو را دشمن می دارد .

جملات افلاطون : آغاز هر کار مهمترین قسمت آن است .

جملات ارسطو : حرکت، کمال شیء بالقوه است از آن حیث که بالقوه است.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : هیچ بیماری آسیب زا تر از دوری از عدالت نیست و مهمترین پایه عدالت چیزی نیست جز اطاعت از قوانین، و با تحقیق بیشتر به نظر می رسد که سودمندی یا عدم سودمندی قوانین آنقدر اهمیت ندارد که خود اطاعت از قوانین دارای اهمیت است. چراکه اگر سرپیچی از قوانین آتن بین همه مردم رواج یابد، جامعه تباه می شود و نظام زندگی مردم دستخوش هرج و مرج و آشوب خواهد شد.

افلاطون : بی صبری شخص را از هیچ رنجی نمی رهاند بلکه درد جدیدی برای از پا درآوردن شخص بوجود می آورد.

ارسطو : یادگیری و آموزش در ایام خوشبختی مانند زیور و در ایام ناملایمات مانند پناهگاه است.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : من همان کار مادرم را می کنم. این حقایقی که من می گویم ، در ذهن شما هست ، من کمک می کنم که شما این نوزادهای موجود در زهدان ذهن خودتان را به دنیا بیاورید .

جملات افلاطون : دانایان حرف می زنند چون چیزی برای گفتن دارند . احمق ها حرف می زنند چون باید چیزی بگویند .

جملات ارسطو : مزیت باسوادان بر بی سوادان همانند برتری زندگان بر مردگان است.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : برای اینکه جامعه یی را از لحاظ اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بسنجید وضعیت موسیقی آن را بررسی کنید. پس هر چه سطح موسیقی در جامعه پایین تر باشد وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم هم پایین تر است.

افلاطون : نیرومندترین مردم کسی است که خشم خویش نگه دارد.

ارسطو : در امور سیاست نباید فقط متخصصان ابراز نظر کنند ، شهروندان عادی نیز می تواند به مسائل سیاسی به پردازند. امر سیاست درست مانند منتقدان ادبیات است که با وجود اینکه این افراد خود نویسنده نیستند اما قادر به نقد آثار ادبی می باشند.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : زندگی وقتی ارزش زیستن دارد که خودم بتوانم گام به گام بگویم خودم آزمودم و به این نکته رسیدم و بر مقتضای این نکته سیروسلوک می کنم.

افلاطون : هرچیز را نگهبان بیشتر بود،استوارتر گردد ،مگر راز که نگهدار آن هرچند زیاد باشد آشکارتر گردد .

ارسطو : انسان، دنیایی از عجایب است .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : آن قدر بر مال دنیا حریص مباش که از مفقود شدنش اندوهناک شوی .

افلاطون : اگر جوانان این گفته ها را باور کنند و به توصیف های سزاوار شان فرمانروایان نیست بخندند چگونه می توان از آنها که بشری بیش نیستند، انتظار داشت که آن کار ها را در خور شان خود ندانند و اگر روزی همین سخن ها را بر زبان آورند، یا مرتکب همان کار ها شوند، خود را نکوهش کنند . جوانان به خنده نیز نباید اشتیاق بیش از اندازه نشان دهند زیرا خنده زیاد همواره عکس العمل خشونت بار و تشویش و اضطراب مفرطی در پی دارد. از این رو پسندیده نیست که شاعران، مردان بزرگ را در حالی مجسم سازند که از خنده بی اختیار شده اند، چه رسد به اینکه خدایان را در چنان حالی نشان دهند.

ارسطو : فضیلت انسان در نگهداشتن حد وسط میان افراط و تفریط است .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : اگر خاموش بنشینی تا دیگران به سخنت آورند ، بهتر از آنست که سخن بگویی و خاموشت کنند .

افلاطون : فلسفه متعالی ترین موسیقی هاست .

ارسطو : اگر وحدت از یک حد مشخص فراتر رود جامعه سیاسی را به نیستی می کشاند .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : مرد کامل آن است که دشمنان از او در امان زیست کنند نه آن که دوستان از او هراسان باشند .

افلاطون : از شاعر نخواهید خودش را شرح دهد، نمى تواند.

ارسطو : در جامعه ای که همه با هم برادر باشند هیچ کس با هم برادر نیست .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : من نیز بر آنم که هرگاه بخواهیم در باره ی چیزی درست داوری کنیم باید به شناسایی آن چیز اتکا کنیم نه بر شمار و رقم ، میزان معرفت است نه رای اکثریت . پس در این باره کسی می تواند سخن بگوید که یا آن را از استادی نامور آموخته باشد و یا اگر خودآموخته است یک یا چند اثر از هنر خود را عرضه کند .

افلاطون : روشن است کسی که تنها به ورزش بدنی بپردازد وحشی و خشن می شود و آن که به تربیت روحی قناعت کند بیش از اندازه نرم و ملایم می گرد .

ارسطو : داشتن مالکیت ، یک حق فطری و طبیعی انسان است .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : تحمل ظلم از ارتکاب آن بهتر است

افلاطون : مرد را به قدرت بازویش امتحان کنید نه به قول او .

ارسطو : چون اکثریت شهروندان از طبقات فقیر جامعه می باشند و تعداد ثروت مندان اندک است ، پس می بایست دولت خواسته افراد بی چیز را برآورده کند.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : هر چه جست و جو کردم ، کسی را نیافتم که به نادانی خویش اعتراف کند ، پس من که خود می دانم از همه نادان ترم ، داناترین مردمان هستم .

افلاطون : هنر را برخاسته از خیال است و در پائین ترین مرتبه هستی و شناسایی جای دارد .

ارسطو : آن جا که طبیعت نتواند مرد بیافریند زن را خلق می کند و زنان را دارای کمبود درکیفیت هستند .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : نه اینگونه نیست که هرکس پیروز باشد بر حق است.

افلاطون : خدا سرچشمه همه چیز نیست، بلکه تنها سرچشمه نیکی است .

ارسطو : اظهار نظر در باره یک خانه منحصر به معمار نیست بلکه کسی که در خانه زندگی می کند نیز صاحب نظر است و بالاخره این آشپز نیست که تعیین می کند که آیا غذا خوش مزه است و یا نه ، بلکه مهمان.

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

سقراط : خودت را بشناس .

افلاطون : انسانها خوبی را دوست دارند و می خواهند که خوبی همیشه از آن ایشان باشد .

ارسطو : هر چند مزاج سودایی، تعادل اخلاقی را از میان می برد، امّا این آتش حرارتی ایجاد می کند که با آن ارواح مستعد ، خود را گرم می کنند و نبوغ خویش را بروز می دهند .

جملات زیبا و خواندنی از سقراط افلاطون ارسطو

جملات سقراط : اطاعت حکم دولت برای نظام اجتماعی واجب است ولو آنکه حکم دولت به خطا و ضرر شخص باشد .

افلاطون : زشتی و بی وزنی و ناهماهنگی انعکاس هایی هستند از روحی زشت و ناهماهنگ، همچنان که زیبایی و موزونی و هماهنگی، تصاویر روحی شریف و هماهنگ اند

ارسطو : هنرمند دست دارد و فیلسوف اندیشه. دست در صنعت وسیله وسیله هاست و اندیشه در فلسفه ((صورتِ صورت ها)). شاعر و فیلسوف هر دو از نعمت فراموش کردنِ نفس خویش – نعمتِ از خود رستن – بهره مندند. هر دو چابکند و سودایی مزاج – هر دو پر هیجان و پر احساسند – هر دو بی خواب و بی آرامند و از رنج فکری و امعان نظر لذّت می برند، آن ها نوابغند و اگر سودای مزاج آن ها مفرط شود، دیوانه خواهند شد .

امیدواریم از مطالعه این بخش از اسان طب بهره کافی را برده باشید.

‫3.8/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا