گیاه گراویولا ،مهمترین گیاه ضد سرطان

گیاه گراویولا  یا “ساپادیل” درختی از خانواده آنوناسه است که دارای میوه های خوراکی می باشد. میوه های گیاه گراویولا در صورت رسیدن، دارای طعم کمی اسیدی هستند.

 

این گیاه بومی جزایر کاریب و آمریکای مرکزی است اما امروزه در سطح وسیع در اکثر نقاط جهان به خصوص در شرایط آب و هوای گرمسیری کشت می شود.

 

 

خصوصیات گیاه شناسی گیاه گراویولا :

 

 

درخت گیاه گراویولا یا ساپادیل، درختی کوچک و همیشه سبز با عادت رشد افراشته است که تا حدود چهار متر ارتفاع می تواند رشد کند.
شاخه های جوان دارای کرک هستند.

 

برگ ها ی گیاه گراویولا کشیده تا تخم مرغی شکل، به طول 8 تا 16 سانتیمتر و پهنای 3 تا 7 سانتیمتر می باشند. سطح بالایی برگ ها به رنگ سبز تیره و فاقد کرک بوده در صورتی که سطح زیرین، کمرنگ تر و دارای تعداد کمی کرک یا فاقد کرک می باشد. برگ ها دارای دمبرگ هایی به طول 4 تا 13 میلیمتر و فاقد کرک است.

 

دمگل ها ی گیاه گراویولا به طول 2 تا 5 میلیمتر و چوبی هستند. گل ها در مقابل برگ ها یا بسیار نزدیک دمبرگ ها ظاهر می شوند. هر ساقه ی گلدهنده دارای یک یا دو گل یا در برخی موارد دارای سه گل می باشد. دمگل ها ضخیم و چوبی و دارای تعداد کمی کرک یا فاقد کرک می باشند.

 

گلبرگ ها ی گیاه گراویولا ضخیم و به رنگ زرد دیده می شوند. گلبرگ های بیرونی و داخلی تخم مرغی شکل هستند. پرچم ها نیز به طول 4.5 میلیمتر وجود دارند. تخمدان ها نیز به وسیله کرک های انبوه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز پوشیده شده اند.

 

میوه ها ی گیاه گراویولا به رنگ سبز تیره، خاردار، تخم مرغی شکل، به طول بیش از 30 سانتیمتر و دارای بافتی تقریباً سخت می باشند. گوشت میوه آبدار، اسیدی، سفید رنگ و معطر است.

 

هر میوه دارای تعداد زیادی بذر است. وزن هزاردانه ی بذرها 470 گرم می باشد. این بذرها حاوی 24 درصد روغن هستند. در صورت خشک کردن بذرها به مدت سه روز در دمای 60 درجه ی سانتیگراد، وزن هزاردانه ی آنها 322 گرم خواهد شد. بذرهای این گیاه نسبت به خشک کردن مقاوم بوده و در صورت خشک شدن و انبار کردن برای مدت طولانی، هیچ مشکلی برای آنها به وجود نمی آید.

 

 

شرایط محیطی نگهداری گیاه گراویولا :

 

 

گیاه گراویولا نسبت به خاک های فقیر از نظر مواد و عناصر غذایی، مقاوم و متحمل است. و اکثراً زمین های پست و ارتفاعات بین صفر تا 1200 متر بالاتر از سطح دریا را برای رویش ترجیح می دهد.

 

این درخت در برابر سرما نمی تواند مقاومت کند و از بین می رود.

 

 

خواص گیاه گراویولا :

 

 

میوه های گیاه گراویولا دارای طعمی کمی اسیدی و ترش بوده و قابلیت مصرف خوراکی دارند

 

از عصاره ی حاصل از برگ های گیاه گراویلا نیز به عنوان کاهنده ی فشار خون استفاده می شود.

 

بذرهای این گیاه حاوی آنوناسین و آلکالوئیدهای نئوروتوکسین است که آنوناسین موجود در آن در درمان بیماری هایی نظیر پارکینسون و آلکالوئیدهای نئوروتوکسین برای درمان بیماری ها و اختلالات عصبی (Neurodegenerative) مفید واقع می گردد.

 

همچنین از عصاره ی حاصل از بذرها و برگ های گیاه گراویولا برای از بین بردن شپش های سر و یا در تهیه ی حشره کش ها استفاده می شود.

 

آب میوه های رسیده ی این گیاه نیز خاصیت ادرار آوری دارند.

 

چوب درخت گیاه گراویولا از نوع سبک و ناپایدار است. از چوب این گیاه در کلمبیا برای ساختن پیپ و خمره های چوبی استفاده می کنند.

 

با گزارش مجله پزشکی آسان طب : کشف خواص میوه گیاه گراویولا شگفتی جدید است و بر این باور است، شناسایی خواص گیاه گاویولا ( ساپادیل ) میتواند درمان سرطان را با تحوّل جدی مواجه کند.

 

این میوه سرشار از ألیاف، کربوهیدرات، ویتامین B و C، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، آهن، سدیم، چربی و … است.بر اساس پژوهش ها گیاه گراویولا (ساپادیل) قدرت فوق العاده ای در درمان سرطان دارد؛ قدرت آن از شیمی درمانی هم بیشتر است.

 

 

چگونگی تکثیر گیاه گراویولا :

 

تکثیر گیاه گراویلا یا ساپادیل از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.

 

 

اگر می خواهید در باره ی یک گیاه خوشمزه با خواص آنتی اکسیدان بالا بیشتر بدانید ،خواص استار فروت را اینجا بخوانید …

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا