الگوهای کهن،آشنایی با شخصیت مرد زئوسی

شخصیت مرد زئوسی منطقی و با اعتماد به نفس است و با اموری انتزاعی مثل پول، سرمایه، قانون یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار دارد. مردان زئوسی اکثرا پولدار هستند و پول و قدرت بخشی از مطلوبین آنهاست.

شخصیت مرد زئوسی
شخصیت مرد زئوسی

شخصیت مرد زئوسی

از دیدگاه روانشناسی، به ویژه برخلاف پوزیدون و هادس، فرمانروایی آسمان ها به قدرت کنترل و منطق نیاز دارد. مردانی که فرمانروای زندگی اند، اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر موفق هستند، صاحب شخصیتی زئوس گونه اند.

کهن الگوی زئوس، فرد را مستعد زندگی کردن با سرش می کند. او منطقی و با اعتماد به نفس است و به وسیله کلمات ابراز وجود می کند. با اموری انتزاعی مثل پول، سرمایه، قانون یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار دارد و از قلب و احساسش جداست. اصولاً افرادی پولدار هستند و پول و قدرت را بخشی از مطلوبیت خود می دانند.

هنگامی که دوست داریم موقعیتی بالاتر از دیگران داشته باشیم و بر دیگران فرمانروایی کنیم، مثل زئوس عمل می کنیم. مردهای قدرتمند با نفوذ سیاسی و اقتصادی همگی در حوزه قدرت و تصمیم های قدرت طلبانه، ویژگیهای زئوسی از خود نشان می دهند.

شخصیت مرد زئوسی
شخصیت مرد زئوسی

ویژگیهای شخصیتی مرد زئوسی

شخصیت زئوسی در حوزه سر به سر می برد، در مورد هر چیز منطقی فکر کرده و بررسی می نماید.مرد زئوسی با درایت، لایق و جدی ست. در هر حوزه ای خود را صاحب قدرت می دانند. زیرا فکر و ذهن و عقل مرد زئوسی خوب کار می کند و دستخوش عواطف و احساسات و غرایزشان نمی شود و ضربه ای هم نمی خورد. مظهر اراده و قدرت، کنترل کننده، تیزبین و مسلط به همه جهات می باشند. ویژگیهای شخصیتی چنین آرک تایپی را می توان در رهبران قدرتمند، شاهان، حاکمان و رؤسا دید.

از آنجایی که آنها فقط تحت تاثیر حوزه سر و منطق زندگی می کنند، ارتباط احساسی با کسی ندارند و از افراد در سر جای خودشان بهترین استفاده را می کنند. آنها اراده خود را بر سایرین تحمیل کرده و معتقدند همه باید از فرمان آنها پیروی کنند. با افراد مثل ابزار برخورد می کنند.

بیشتر وقت خود را برای کار، حاکمیت، ریاست و رهبری می گذارند. از مسائل عاطفی فاصله می گیرند و به روابط عاطفی و احساسی اهمیتی نمی دهند، چون با این حوزه کاملا بیگانه اند. از نظر آنها افرادی که تحت تأثیر غرایز و عواطف و احساسات خود هستند، بسیار آسیب پذیر و ضعیف هستند و هیچگاه در هیچ موردی نمی توان روی آنها، برای موفقیت در کاری حساب کرد.

همانطور که فرمانروایی و حاکمیت بر حوزه بیرون از خود را دارند، بر بدن خودشان هم فرمانروایی و حاکمیت دارند و اراده و قدرت تصمیم گیری بسیار بالایی دارند. تا اراده انجام کاری را بکنند، دیگر تمام است. آن کار بدون هیچ خلل یا اشکالی انجام می پذیرد و همیشه از همه بالاتر و برترند، بدون هچ تلاش و کوشش مضاعف و نفس گیر. بالفطره برترینند. حافظه بسیار خوبی دارند و اگر از سالها پیش هم سؤالی از آنها بپرسیم، به درستی پاسخ می دهند.

همیشه بر محیط پیرامون خود اشراف کامل دارند و کوچکترین تغییرات و اتفاقات را می فهمند. چون ساختاری ذهنی دارند و می دانند چه اتفاقی افتاده است، اتفاقات را می توانند جزء به جزء تعریف کنند و همه را انگشت به دهان نگه دارند. با اینکه در مساله ای مستقیماً حضور نداشته اند، ولی دقیقاً می دانند که چه اتفاقی افتاده است.

مرد زئوسی اگر تصمیمی بگیرد قاطعانه به آن عمل می کند و اگر مطمئن شود که به هدفش نمی رسد آن را رها کرده و سراغ هدف دیگری می رود. در همه موارد آنها حرف آخر را می زنند.
به گزارش مجله پزشکی آسان طب مرد زئوسی همواره در هر جایی در رأس هرم جای می گیرد و این نه بر اساس اصرار خود او، بلکه بر اساس شایسته سالاری بیرونی و درونی، آشکار و پنهان، اتفاق می افتد. بنابراین مرد زئوسی خود بخود در همه جا رئیس و حاکم هستند. حتی بعد از تشکیل خانواده، در خانواده جایگاه خود را حفظ می کنند. نگاه این افراد از بالا به پایین است. دقیقاً مثل عقاب از بالا به پایین نگاه می کنند، ولی نه به صورت تسلط گرایی و یا تسلط هر چه بیشتر، بلکه ذات و ماهیت نگاه کردن آنها به این شکل است.

اصولاً از لباسهای سنگین استفاده می کنند و نه صرفاً کت و شلوار، مرتب و منظم و سنگین هستند. بدن این افراد تحت فرمان و کنترل کامل خودشان است و در مواقعی حتی از بسیاری از کسانی که در این زمینه ادعایی دارند، قویتر و کاملتر عمل می کنند. مثلاً می توانند بهتر و بیشتر و سریعتر از شناگران، شنا کنند و یا وزنه هایی در حد ورزشکاران جا به جا کنند.

تمام افرادی که در هر مرحله و به هر علتی با آنها در ارتباط بوده اند، از حوزه حاکمیت و ارتباطات آنها حذف نگردیده و می توانند همیشه به عنوان جزئی از هرم حاکمیت و قدرت و امنیت آنها، در مجموعه مربوط به آنها حضور داشته باشند. نحوه عملکرد این افراد طوری است که وقتی خودشان رشد می کنند، افراد زیرمجموعه شان ناگزیر از رشد و ترقی هستند. آنان به اطرافیان خود کمک می کنند که پله های ترقی را طی کرده و بالا بروند و رشد کنند و راه رشد هر کسی را به درستی می دانند. به خوبی می دانند هر کس باید چه کاره شود، استعدادهای افراد را کشف کرده و می گویند چه کار کنند که موفق شوند. تمایل و نیاز افراد را حتی اگر مطرح نشود، می دانند و بدان آگاه هستند.

بیشتر بدانید: الگوهای شخصیتی،آشنایی با انرژی زن پرسفونی

شغل و حرفه مرد زئوسی

مرد زئوس همواره شکایت دارد که چرا بالا سری ها کارهایی را که او در آنها موفق است، نمی بینند. مرد زئوسی همواره به دنبال فرصت های مناسب است. برای آنها رسیدن به پول و ثروت مثل بازی ای است که به طور غریزی در آن مهارت دارند. اگر لازم باشد کسی را که برایش کار می کند اخراج کند یا به کسی درسی بدهد، به راحتی و بدون هرگونه اغماض این کار را انجام می دهد. زئوسی ها مقام های بالایی دارند، چه شغل آنها دولتی باشد، چه سرقت و قاچاق!

مرد زئوسی نسبت به کار کنجکاو است و تصویر بزرگ تر را می بیند. بسیار سختکوش است و در کارها پیش قدم می شود و فرصتها را می قاپد.

مرد زئوسی علاقه زیادی دارد که برای خود کار کند و رئیس باشد. از زیردست بودن اصلا خوششان نمی آید. در کار، احساس را دخالت نمی دهند، و همیشه در پی این هستند که کارشان را توسعه دهند و بزرگ کنند.

مرد زئوسی در مقام مدیریت و ریاست، اخراج افراد برای آنها کاری بسیار ساده و راحت است. آنها به طور مستقیم کسی را اخراج نمی کنند ولیکن فضا را طوری مهیا می کنند که شخص مورد نظر خودش تشخیص می دهد که در آنجا دیگر جایی ندارد.

تمرینات عملی برای رشد کهن الگوی زئوس

  • در مورد همه مسائلی که مربوط به توست مسؤولانه انتخاب کن و بهایش را نیز پرداخت کن.
  • تمرینات مربوط به جداول اعداد مثل سودوکو را با حضور کامل و در لحظه خودت حل کن.
  • برای انجام هر کاری از خود بپرس که چرا؟! چگونه؟! به چه صورت؟! چه وقت؟! و برای تمام کارها حتی غذا خوردن، حمام رفتن و تمام کارهای مریوط به خود، این سؤالات را از خودت پرسیده و بعد انجام بده.
  • خودت را جایگزین رئیس خود و یا پدر خانواده گذاشته و سعی کن با در نظر گرفتن همه جوانب و اشراف کامل بر افراد و شرایط خانواده و افراد سازمان تصمیم گیری کنی.
  • برای کلیه کارهای غریزی ات دلیل منطقی آورده و در غیر اینصورت از انجام آن خودداری کن.
  • هنگام کار بر اساس دوست داشتن و احساست عمل نکرده و بر اساس تعهد، شرح کار و قوانین جاری در محیط کار عمل کن.
  • زمان بندی، برنامه ریزی و اولویت بندیهایت را بر اساس ساعت، دقیقه و ثانیه انجام داده و به آن پایبند باش و در کارها و قرارهایت به زمان توجه زیادی داشته باش.
  • در محیط کار حتی اگر کار مربوطه به طور مستقیم از تو خواسته نشده است، ولی بر پیشرفت سیستم و سازمان تاثیر گذار است، آ ن را انجام بده و منتظر نباش که از تو خواسته شود.
  • هنگام تصمیم گیری، بر اساس حوزه سر و منطق تصمیم گرفته و به دلخواه و علاقه خود توجه نکن.
  • شب هنگام وقایع روز خود را مرور کرده و ببین که در روزی که پشت سر گذاشته ای تا چه حد بر اساس حوزه سر عمل کرده ای و تا چه حد براساس عواطف عمل کرده ای و خودت را حسابرسی کن.
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا