همه چیز در مورد زمان و چگونگی آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد مساله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. همانطور که میدانید کودک تا قبل 6 ماهگی جز شیر مادر نباید چیزی بخورد. مگر اینکه شیر مادر سیرش نکند و در کنارش شیرخشک هم بخورد. ولی بعد از 6 ماهگی کم کم باید به او فرنی و غذاهای سبک را در کنار آب بدهید. اما طریقه این آب دادن مهم است.

آب دادن به نوزاد
آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد

به گزارش مجله پزشکی آسان طب معمولاً تا قبل از شش ماهگی به بچه های شیرخوار آب دادن به نوزاد ممنوع است. یعنی باید شش ماه صبر کنید و بعد از آن به فرشته ی کوچکتان آب دهید. تا این دوره، شیر برای رفع نیازهای نوزاد کافی است. با این حال زمانی که هوا خیلی گرم است یا نوزاد تب دارد در این صورت اشتهایش کم میشود و بهتر است در روز چند مرتبه به میزان کم به او آب بدهید تا بدنش دهیدراته نشود یعنی آب بدنش از بین نرود.

چه آبی برای آب دادن به نوزاد مناسب است

هنگام آب دادن نوزاد هیچ وقت آب شیر به نوزاد ندهید زیرا این فرشته کوچولو به ترکیبات آن حساس است. وجود مواد معدنی زیاد و یا ناکافی در آب شیر مثل کلسیم و منیزیم و یا املاحی مثل سدیم و پتاسیم میتواند به سلامت نوزاد آسیب برساند و او را مریض کند. بدون شک در همه حال این امکان وجود دارد که آب شیر حاوی میکروبهایی باشد که کودکان بزرگتر و بزرگسالان به راحتی با آنها مقابله کند اما سیستم ایمنی فرشتههای نورسیده هنوز آمادگی مبارزه با میکروبها را ندارد.

آب دادن به نوزاد
آب دادن به نوزاد

چگونگی آب دادن به نوزاد

به گزارش مجله پزشکی آسان طب قبل از آب دادن به نوزاد ، آب را به مدت یک دقیقه بجوشانید تا میکروبهای آن از بین برود و آماده ی مصرف شود. در این صورت خطری برای سلامت نوزاد نخواهد داشت. تا چهار ماهگی تمام غذاها یا کمکیهای نورسیدهها باید با آب جوش آماده شود. با دقت طرز آماده سازی غذای کمکی یا شیر خشک را از روی پاکت آن مطالعه کنید. حواستان باشد آب زیاد یا کم میتواند به سلامت کودک آسیب برساند.

آب چشمه و یا آب بطری نیز باید جوشانده شود. آب جوشیده شده به مدت دو تا سه روز در یخچال و به مدت 24 ساعت در هوای محیط قابل نگهداری و استفاده است. توجه داشته باشید که جوشاندن آب به طور کلی تمام مواد شیمیایی و مواد معدنی آن را از بین نمیبرد.اگر کودک دلبندتان شبها از خواب بیدار میشود و شیر میخواهد به او آب دهید.

آب دادن به نوزاد

اطلاعات دیگری درباره اهمیت آب و طریقه آب دادن به نوزاد

برخی از مواد معدنی موجود در آب نقش مهمی ایفا میکنند: به عنوان مثال کلسیم برای تشکیل و استحکام استخوانها و دندانها لازم است. پتاسیم و سدیم برای عضلات، منیزیم برای رساندن مواد معدنی به استخوانها و دندانها و همچنین برای بهبود عملکرد عضلات لازم و ضروری است.متخصصان توصیه میکنند از دستگاه های خانگی تصفیه کنندهی آب برای تصفیه آب نورسیدهها استفاده نکنید.

به خاطر اینکه به عنوان مثال شیرین کننده ها میزان سدیم را افزایش میدهد و تقطیر کننده ها نیز میزان مواد معدنی آب را کاهش میدهند.اگر آب شهری که در آن زندگی میکنید آب سالم و با کیفیتی است میتوانید بعد از چهار یا شش ماهگی به کوچولویتان آب شیر بدهید.

در این صورت نیز اجازه دهید جلوی آب برود تا آب خنک شود و همچنین برخی از میکروبها یا عناصر آسیب رسانی مانند سرب و غیره که در لوله ها جا خوش میکنند از بین بروند.هیچ لزومی ندارد که حس مادرانهتان گل کند و دلتان نیاید نور چشمتان آب خالی بخورد. به این بهانه آب شیرین دست بچه ندهید چون به مرور باعث پوسیدگی دندانها میشود. کودک باید به طعم آب معمولی عادت کند.

میزان و اندازه آب دادن به نوزاد

بعد از شش ماهگی به طور مرتب به کودک آب بدهید. آب بهتر از آب میوههای شیرین و پر کالری است. توجه داشته باشید که آب جلوی اشتهای بچه را نمیگیرد و تشنگی او را به خوبی برطرف میکند.لازم است که هر کودک به ازای هر کیلو گرم وزنش حدود 100 میلی لیتر معادل یک سوم فنجان آب بنوشد.
آب را به نوشیدنیهای دیگری مثل آبمیوه ها الویت دهید.

اگر کودک دلبندتان شبها از خواب بیدار میشود و شیر میخواهد به او آب دهید. به احتمال زیاد تشنه است نه گرسنه.

در لیوان مخصوص بچه هایی که بزرگتر هستند آب بدون قند بریزید و شبها دم دستشان قرار دهید. این گونه زمانی که تشنه است و از خواب بیدار میشود لازم نیست شما را نیز بیدار کند.

اگر کودک تب دارد یا هوا خیلی گرم است لازم است که به او آب بیشتری بدهید.

آب دادن به نوزاد نکات خیلی مهمی دارد که باید به انها توجه کرد. در غیر این صورت ممکن است سلامت بچه به خطر بیفتد یا مثلا اب در گلویش گیر کند.

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا