دانستنی های جالب درباره ی بستنی ماست

بستنی ماست یکی از پرطرفدارترین دسرها بین اروپایی‌هاست که از دهه 1970 انگلیسی‌ها آن را به‌عنوان یک دسر خنک تولید کردند و کم‌کم به بازارهای جهانی راه پیدا کرد. این بستنی که جزو خوراکی‌های نسبتا تازه‌ وارد به کشور ما محسوب می‌شود، حرف و حدیث‌های بسیاری را با خود به همراه دارد. بستنی ماست  به انواعی از بستنی‌ها گفته می‌شود که ویژگی‌های حسی تاحدی مشابه ماست دارند و نام لاتین آنها، Yogurt Ice-Cream است. در واقع بستنی، فرمولاسیونی است که پس از اضافه کردن افزودنی‌های بسیار متنوع و متفاوتی، به‌دست می‌آید. بیشتر بستنی‌هایی که ما در حال حاضر آنها را مصرف می‌کنیم، تخمیری نیستند، بلکه بلافاصله فرموله و سپس منجمد می‌شوند اما بستنی می‌تواند تخمیری هم باشد. در بستنی تخمیری، مخلوط بستنی تخمیر می‌شود. حالا اگر در مخلوط این بستنی‌های تخمیری، از ماست (که خودش شیر تخمیر شده با استارترهاست) هم استفاده بشود، به آن می‌گوییم « بستنی ماست !»

بستنی ماست

بستنی ماستدر واقع، پایه اولیه بستنی‌های ماستی که نوعی بستنی تخمیری است همان شیر است که در روند تولید، به آن استارترهایی که تولید ماست می‌کنند، می‌افزایند و دیگر مواد لازم برای مخلوط بستنی مانند شکر، چربی، مواد پایدار‌کننده و طعم‌دهنده‌ها را هم به آن اضافه می‌کنند. در حقیقت،فرمول بستنی ماست  همان شیری است که در اثر تخمیر به ماست تبدیل می‌شود و ویژگی‌های شیمیایی آن به ماست شبیه‌ است. در این بستنی، استارترها هم با شیر مخلوط می‌شوند و در نتیجه، pH بستنی پایین می‌آید و اسیدیته آن، حتی بیشتر از بستنی تخمیری، بالا می‌رود. به همین‌ دلیل بوی، بستنی ماست  کمی مانند بوی ماست است و وقتی آن را می‌خورید، به‌دلیل حالت اسیدی‌ای که دارد، به راحتی می‌توانید کمی طعم ترش ماست را احساس کنید.

هدف از تولید بستنی ماست

بستنی ماستتولید بستنی‌ ماست، با اهداف تغذیه‌ای انجام شده است ولی بد نیست بدانید در بحث‌های مربوط به صنایع غذایی، همیشه دید تغذیه‌ای وجود ندارد و مهم‌ترین نکته برای توسعه یک محصول غذایی، مشتری‌پسند بودن و افزایش قابلیت فروش آن است و یکی از ارکانی که باعث جلب توجه مشتری می‌شود، تنوع و ایجاد خواص حسی جدید در محصولات است. بستنی‌های ماستی هم با همین هدف و برای ایجاد تنوع در طعم بستنی‌ها، وارد بازار شده‌اند. در حال حاضر تولید بستنی‌ ماست  به صورت کارخانه‌ای و بسته‌بندی، در مقیاس صنعتی و انبوه انجام نمی‌شود بلکه این بستنی‌ها بیشتر تولید صنفی دارند. یعنی مغازه‌های عرضه‌کننده این محصول از معاونت بهداشت محیط زیست مجوز می‌گیرند و با خریدن دستگاه‌ها و مواد اولیه مورد نیاز، بستنی‌های ماست را به روش کارگاهی و مغازه‌ای تولید می‌کنند.

از آنجا که معاونت بهداشت محیط‌ زیست به این مغازه‌ها و مغازه‌داران، پروانه ساخت داده است و بازدید مستمری از این مراکز دارد، مشکلات بهداشتی خاصی در مورد چنین بستنی‌هایی مطرح نیست. از طرف دیگر، بستنی ماستی یک محیط اسیدی دارد و چون یک ماده منجمد است، میکروبی در آن رشد نمی‌کند. تنها مشکلی که شاید بتوان به آن اشاره کرد، احتمال آمادگی شیر اولیه آنهاست که در این صورت بعد از ذوب شدن بستنی، مصرف‌کننده را دچار مشکلاتی می‌کند.

بستنی ماست تنقلات نیست:  بستنی ماست جزو گروه بستنی‌ها طبقه‌بندی می‌شود و چون پایه تولید آن شیر است و در تمام کتاب‌های مرجع علم و تکنولوژی شیر و فرآورده‌های آن در دنیا بستنی را جزو Dairy (لبنیات) می‌دانند، می‌توان خواص لبنیات را هم برای آن مطرح کرد.، بستنی ماست بیشتر از اینکه جزو تنقلات باشد، یک ماده لبنی محسوب می‌شود. بستنی ماست جزو گروه لبنیات است که علاوه بر خواص حسی مطلوب، خواص بسیار مفید تغذیه‌ای هم دارد. شاید بتوان تنها مشکل آن را کالری بالایش دانست.

علت بالا بودن کالری بستنی ماست

بستنی ماستبستنی ماست هم مانند بسیاری از بستنی‌های دیگر، مقادیر بالایی شکر دارد. معمولا شکر این بستنی‌ها حدود 9 تا 12 درصد و گاهی هم 18 درصد و چربی آنها هم حدود 20 درصد و گاهی هم کمی بیشتر است. به همین دلیل مصرف آن می‌تواند برای افرادی که تحرک ندارند، اثر چاق‌کنندگی داشته باشد. در غیر این‌صورت، بستنی‌های مختلف و بستنی ‌ماستی برای کودکان و افرادی که مدام تحرک دارند، یک ماده غذایی بسیار مفید به حساب می‌آید و اصلا درست نیست که چنین ماده مغذی‌ای را با تنقلات دیگری مانند چیپس با 40 درصد چربی، پفک یا ساندویچ‌های پرکالری و پر از سس مایونزی که 65 درصد چربی دارد، مقایسه کنیم و بستنی را با آنها در یک گروه غذایی قرار دهیم. حتی بهتر است بدانید پنیرهای خامه‌ای که شما در وعده صبحانه و به‌عنوان یک محصول لبنی مصرف می‌کنید، بالای 30 درصد چربی دارند و این مقدار چربی، از چربی بستنی بیشتر است بنابراین نمی‌توان تنها به‌دلیل کالری و چربی بالای بستنی‌ها، آنها را از گروه لبنیات خارج کرد.

برای جلوگیری از ذوب بستنی و شکل دادن به بافت آن، ترکیباتی مانند صمغ را به آن اضافه می‌کنند. این صمغ‌ها دارای فیبر رژیمی و برای بدن مفید هستند. به علاوه، مخلوط بستنی ماستی در روند تولید خود، گرمای شدیدی نمی‌بیند و فرآیند انجماد هم آثار مخرب ‌چندانی روی ترکیبات مغذی محصولات حتی ویتامین‌هایشان ندارد.

منبع: https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا