Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
انواع محرک های آسم در محیط اطراف ما – مجله آسان طب

انواع محرک های آسم در محیط اطراف ما

بیماری آسم بیماری مزمن ریوی است که وقتی فرد در معرض محرک های آسم قرار می گیرد دچار حمله می شود و همین امر باعث می شود که در تنفس خود به مشکل برخورد کند. امروزه هم با پیشرفت صنعتی و آلودگی های محیطی مثل آلودگی هوا شیوع بیماری آسم افزایش پیدا کرده است و همچنین به همان دلایل محرک های آسم نیز گسترش پیدا کرده است. افرادی که از این بیماری رنج می برند تقریبا با محرک های آسم آشنایی دارند اما به دلیل اهمیت این بیماری ما تلاش کرده ایم در این مطلب برای شما عزیزان این عوامل را بررسی کنیم.

محرک های آسم

محرک های آسم

یکی از محرک های آسم آلرژیهای غذایی است: غذاهای حاوی سولفیت نظیر آب میوه های کنسرو شده، جانوران صدف دار، تنقلات، برخی غذاهای تازه و خشک شده، سالادها و سیب زمینی و همچنین افزودنیهای خوراکی و رنگ دهنده مثل MSG و همه عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی شامل سرماخوردگی و آنفلوانزا آلاینده های جوی شامل دود سیگار و صنایع، ازن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن و فرمالدئید است.

استرس یا ناراحتی روحی و مواد حساسیت زا (آلرژن ) شامل: پر، پوسته های ریز بدن جانوران، حشرات ریز، گرد و خاک، کپکها و مواد آلوده کننده و عطرها ، خاک اره، بخصوص خاک اره درختان سدر و بلوط و ذرات قهوه، آرد و چای از دیگر محرک های آسم است. برخی داروها شامل آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (نظیر ایبوپروفن، ایند و متاسین، مفنامیک اسید و فنیل بوتازون)، داروهای مسدودکنندهٔ گیرندههای بتا (نظیر برخی از داروهایی که به عنوان قطرهٔ چشمی به کار می روند)، داروهای کولینرژیک(نظیر داروهایی که جهت تحریک انقباض مثانه به کار می روند یا قطره های چشمی که در درمان گلوکوم “کاربرد دارند) نیز از محرک های آسم هستند.

عوامل دیگر: برخی محلولهای استنشاقی گشادکنندهٔ نایژه ها و داروهایی که حاوی سولفیت یا رنگهایی نظیر تارترازین هستند و نوشیدنیهای الکلی و آنزیمها، نظیر آنچه در پاک کننده های لباسشویی وجود دارد ، مواد شیمیایی شامل تولوئن و مواد موجود در حلالها، رنگها، لاستیکها و طبعاً فهرست بالا بسیار طولانی است، اما هر بیمار مبتلا به آسم به تمام موارد اشاره شده در این فهرست حساس نیست و به این محرک های آسم، واکنش نشان نمی دهد.

در صورت ابتلاء به آسم بهتر است با فهرست محرک های آسم ،فوق اشنا شوید تا بتوانید به رابطه بین حملات بیماری و انچه ممکن است علت آن باشد پی ببرید.

روش تشخیص محرک های آسم

محرک های آسم

بهترین روش آن است که برای مدت یک تا دو هفته فهرست غذایی دقیقی از آنچه میخورید تهیه کنید. هر حملهٔ آسم باید در این لیست یادداشت شود. معمولا با این روش الگویی نمایان میشود که نشان می دهد کدام غذا منجر به حملهٔ بیماری شده است و برای شما حکم محرک های آسم را داشته است در تحقیقاتی که انجام شده نوشته شده که در درمان کودکان مبتلا به آسم با حذف کلیهٔ محصولات لبنی و شیر به موفقیتهای فراوانی دست یافته بود. اما هنوز افرادی هستند که این ایده را نپذیرند. اما گاهی حذف شیر و پنیر از رژیم غذایی برای کودکان و بالغین مبتلا به آسم سودمند است. این به ان دلیل نیست که محصولات لبنی تولید ترشحات مخاطی (موکوس) را تحریک می کنند بلکه به این سبب است که این مواد، منابع شایعی برای ایجاد حساسیتها (الرژیها) بویژهٔ حساسیتهای دستگاه تنفسی فوقانی و اسم هستند.. بیماران مبتلا به آسم باید بسیار مراقب افزودنیهای غذایی باشند تا ید بدن آنها به عنران محرک های آسم عمل نکند.

مشکل سازترین این مواد عبارت اند از MSG، سولفیتها و تارترازین. اغلب مردم از مشکلات ناشی از S) MSG بدلیل مقادیر زیاد این ماده که در غذاهای چینی بکار میرود به «سندروم رستوران چینی» نیز معروف است) آگاهی دارند. MSG ممکن است علائمی ایجاد کند که حملات آسم نیز یکی از آنهاست. تارترازین افزودنی غذایی دیگری است که ردیابی اثر آن مشکل تر است. این ماده از رنگهای خوراکی زرد است و در غذاهایی که به همین رنگ باشند دیده میشود، اما گاهی با رنگ آبی ترکیب می شود تا غذا را به رنگ سبز درآورد. بیش از ۳۰۰ ماده خوراکی حاوی تارترازین هستند که شامل شماری از داروهای تجویزی نیز می شود که به عنوان محرک های آسم شناخته شده اند. فهرست غذاهای حاوی این ماده شامل نوشیدنیها (به ویژه نوشیدنیهای دارای طعم پرتقال یا لیمو)، سس سالاد، بعضی از انواع پنیر، بستنی و شربتها، دسرها (ژلاتینها و پودینگها)، پودر خامهٔ کیک، نمک ادویه دار و شیرینی ها (با طعم کره و عصارهٔ موز و آناناس) و بسیاری از اقلام دیگر نظیر انواع آب نبات و آدامسهای میوه است.

برخی بیماران آسمی نسبت به آدامس و خمیر دندان به ویژه با طعم نعناء و عنب حساسیت دارند. تنها راه مطمئن برای اجتناب از مصرف تارترازین خواندن برچسبب کالای مورد نظر است. (تولیدکننده موظف است در صورت وجود این ماده آن را در برچسب مربوطه قید کند.). سولفیتها برای برخی بیماران آسمی مشکلات جدید ایجاد می کنند. امروزه دیگر سولفیتها را روی سالادها و میوه های تازه نمیپاشند اما هنوز می توان آنها را در آبجو، شراب، میگو و بعضی میوه های خشک نظیر زردآلو پیدا کزد. انواع مختلف سولفیتها شامل دی اکسید گوگرد، سولفیت سدیم یا پتاسیم، بی سولفیت و متابی سولفیت است. باور نکردنی آنکه سولفیتها حتی در فرمول بسیاری از داروهایی که به منظور درمان آسم به کار می روند، یافت می شود که خود محرک های آسم هستند . از مصرف آسپرین و داروهای حاوی آسپیرین و نیز ایبوپروفن خودداری کنید. بسیاری از مبتلایان به آسم به آسپیرین حساس هستند و ممکن است واکنش شدیدی بروز دهند. حتی در صورتی که درگذشته به این مواد حساسیت نداشته اید، ممکن است به تدریج به این حساسیت مبتلا شوید.

دیگر محرک های آسم

محرک های آسم

غذاهای حاوی سالی سیلات: بادام ،گیلاس،شلیل، کشمش، سیب، خیار، پرتقال، توت فرنگی، زردالو ،کشمش بى دانه ،هلو، گوجه فرنگی، تمشک، آلو خشک هستند که از محرک های آسم هستند.

نوشیدنیهای حاوی سالی سیلات: آب جو نوشیدنیها و مکملهای غذایی رژیمی، نوشابه های غیرالکلی، شراب سیب، عرقیات، چای، سرکهٔ سیب، نوشیدنیهای حاوی اسانسهای شراب مخصوص، سرکهٔ شراب.

یکی از محرکهای بسیار شایع برای حملات آسم، دراز کشیدن است: قریب به نود درصد مبتلایان به آسم به طور منظم یا گاه و بیگاه بین ساعات سه تا پنج صبح با سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس از خواب بیدار می شوند. برخی از بیماران تنها شبها دچار علائم آسم می شوند، جدیدترین فرضیه این است که اسید معده به تخریک اعصاب قفسهٔ سینه و ریه ها می شود و این تحریک مکانیکی و شیمیایی منجربه انقباض نایژه ها می شود. راه حل این مشکل پیشگیری از ریفلاکس از راه پرهیز از غذای دیر هنگام، بلند کردن بالش و استفاده از داروهایی است که اسید معده را کاهش می دهند یکی از عوارض درازمدت آسم آن است که ریه ها انباشته از ترشحات مخاطی (موکوس) می شوند و توانایی فعالیت خود را از دست می دهند. با نوشیدن مایعات زیاد می توانید این مشکل را برطرف کنید. بهتر است در ساعات بیداری هر ساعت در حدود یک فنجان آب یا مایعات دیگر بنوشید. آب و سایر نوشیدنیها، خلط اورهای طبیعی هستند که کمک می کنند موکوس ترشح شده رقیق بماند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52