علل و درمان بیماری های انگلی چیست

روزگاری انگل روده بیماری نادری در کشورهای پیشرفته به شمار می رفت و به طور معمول تنها افرادی که از نظر بیماری های انگلی آزمایش می شدند، کسانی بودند که از علائم شدید و غیرقابل توجیه گوارشی رنج میبردند یا به تازگی از یک سفر خارجی، از محلی که دارای آب و غذای آلوده بود، برگشته بودند یا در معرض شرایط غیربهداشتی که مردم متمدن هیچ گاه با آن مواجه نمی شوند، قرار گرفته بودند. اما امروز در اطراف شما منابع تک یاخته ای کافی وجود دارد که شامل غذا و توزیع کنندگان غذایی الوده است که ممکن است باعث ایجاد عفونت شدید و بیماری های انگلی شوند. در این مطلب تلاش کرده ایم از مشخصات و علت بیماری های انگلی مطالب مفیدی جمع آوری کنیم.

مشخصات بیماری های انگلی

بیماری های انگلی

بیماری تک یاخته ای یا بیماری های انگلی ممکن است باعث اسهال، ایجاد گاز، نفخ، کاهش وزن، خستگی یا طیفی از سایر مشکلات گوارشی شود به علاوه بیماری های انگلی ممکن است باعث احساس مداوم بیماری یا کسالت، آشفتگی حافظه، کابوس، نوسانات میزان قند خون و دردهای اسکلتی – عضلانی شود. بیماری های انگلی را می توان به کمک آزمایش نمونهٔ مدفوع تشخیص داد. معمولاً بیش از یک نمونهٔ مدفوع برای این کار ضروری است. (گاهی آزمایش نخست منفی است، در حالی که آزمایشهای بعدی مثبت خواهند شد.) معمولا پیش از تشخیص نهایی، سه بار درخواست آزمایش می کنند. بسیاری از پزشکان هیچ گاه تک یاخته ها را به عنوان علت احتمالی شکایات گوارشی تحتانی درنظر نمی گیرند. امروزه تمام بیمارانی را که از مشکلات دستگاه گوارش تحتانی شاکی هستند از جمله افرادی که دچار کولیت با بیماریهای التهابی روده هستند، از این نظر مورد آزمایش قرار می دهیم. پزشکی تخمین زده است که تنها در امریکا نزدیک به هفت میلیون نفر آلوده هستند، او تخمین میزند که در ناحیهٔ نیویورک ۲۵ درصد افراد دچار آلودگی اند که از میان این افراد ۱۵ درصد فاقد علائم هستند، ۲۵ درصد دارای علائمی هستند که چندان قابل توجه نیست و در ۵۵ درصد افراد کیفیت زندگی لطمه خورده و ۵ درصد نیز دچار ناتوانی شده اند.

معمولا سه تکیاختهٔ شایع باعث ایجاد علائم بیماری های انگلی می شوند:

آنتاموبا هیستولیتیکا

ژیارد یا لامبلیا

بلاستوسیستیس هومینیست.

درمان بیماری های انگلی

بیماری های انگلی

در صورتی که آزمایش شما در مورد هریک از تک یاخته های فوق مثبت شود، پزشک شما داروی مناسب را تجویز خواهد کرد. در هر صورت بهتر است بدانید که گاهی درمان بیماری های انگلی را باید تکرار کرد. علاوه بر داروهایی که در درمان بیماری تکیاخته ای به کار می روند، اقداماتی عملی نیز به منظور تسریع بهبودی و کمک به پیشگیری از علائم قابل اجراست. بسیاری از بیمارانی که به عفونت تکیاخته ای یا بیماری های انگلی مبتلا شده اند، متعاقبا در تحملی شیر و فراورده های غلات مشکل خواهند داشت. به بیماران توصیه می کنیم که پس از آنکه دارو درمانی نتیجه بخشید، از صرف غذاهایی مثل شیر و پنیر و فراورده های غلات نظیر جودوسر، چاودار، جو و گندم خودداری کنند. رژیم پر فیبر در مقابله با عفونت تک یاخته ای یا بیماری های انگلی مؤثر شناخته شده است. حدس میزنند که فیبر موجود رژیم غذایی تولید موکوس را افزایش میدهد و در نتیجهٔ فرصت تکیاخته ها را برای ایجاد کلنی بر دیوارهٔ روده ها کاهش میدهد.

داروهای گیاهی نیز در درمان بیماری های انگلی مؤثر شناخته شده اند، هرچند اعتقاد دکترها بر این است که بهتر است این داروها به همراه دارو درمانی معمولی به کار روند. به فروشگاههای داروهای گیاهی و بهداشتی مراجعه کنید و محصولاتی را که حاوی داروی گیاهی خاراگوشی تلخ(آرتیمیسیا ابسینتیوم) هستند، تهیه کنید. بسته های دارو حاوی دستورهای دقیقی دربارهٔ مقدار و نحوهٔ مصرف آن هستند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا