درمان تاندنیت و بورسیت به روش علمی رایس

همانطور که در مقاله ی قبلی گفتم بیماری تاندنیت و بورسیت دو نوع عارضه هستند که شباهت های زیادی به هم داشته و بیماری اسکلتی عضلانی به شمار می آیند. درمان تاندنیت و بورسیت به دلیل تکرار بیش از اندازه حرکتی ورزشی یا معمولی به وجود می آید که همراه با درد فراوان است. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای مثل تنیس بازهای مشهور با این بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند. حال من تصمیم گرفته ام از مهمترین روش درمان تاندنیت و بورسیت در این مقاله صحبت کنم که در درمان تاندنیت و بورسیت در اغلب موارد می توان این مشکل را با تعبیه وسایل اصلاح کنندهٔ ارتوپدی در کفش ورزشی حل کرد.

روش رایس و درمان تاندنیت و بورسیت

درمان تاندنیت و بورسیت

در درمان تاندنیت و بورسیت، روش رایس (استراحت، یخ، کمپرسی و بلند کردن اندام )،(Rest, lce, Compress, Elevate cut ) که در زیر شرح داده خواهد شد، بلافاصله پس از آسیب دیدگی برای به حداقل رساندن التهاب حائز اهمیت است. اما در صورتی که مشکل مزمن باشد نیز سودمند خواهد بود. به عبارتی در مواردی که مچ پا مرتب دچار تاندنیت می شود، این روش مؤثر خواهد بود. برای به حداقل رساندن شدت بیماری و درمان تاندنیت و بورسیت، روش رایس را پس از هر جلسهٔ ورزشی یا هرگاه در مچ پا احساس ناراحتی کردید، بکار بندید که این کار به کنترل تاندنیت و بورسیت و درمان تاندنیت و بورسیت کمک خواهد کرد.

توصیه های روش رایس در کنترل و درمان تاندنیت و بورسیت

درمان تاندنیت و بورسیت

بلافاصله عضو اسیب دیده را استراحت دهید. (Rest)

برای کاهش تورم و التهاب، روی محل آسیب دیده، کیسهٔ یخ بگذارید. (Ice)

برای محدود کردن تورم و خونریزی، محل اسیب دیده را کمپرس کنید (تحت فشار قرار دهید). (CompreSS)

محل آسیب دیده را در سطحی بالاتر از قلب قرار دهید تا زهکشی مایعات محل مبتلا افزایش یابد. (Elevate)

به خاطر داشته باشید زمانی که در محلی آسیب دیده یخ می گذارید، آن را مستقیماً روی پوست قرار ندهید، بلکه محل را با حوله یا پارچهٔ تمیز بپوشانید.

همچنین زمانی که محل آسیب دیده را کمپرس می کنید، آن را آن قدر محکم نپیچید که گردش خون ناحیه مختل شود. بهترین روش کاربرد یخ و کمپرسی، به کاربردن هر دو آنها روی محل آسیب دیده به مدت نیم ساعت تمام و سپس برداشتن هر دو آنها به مدت پانزده دقیقه است تا گردش خون کامل برقرار شود.

دیگر توصیه های روش رایس در درمان تاندنیت و بورسیت

درمان تاندنیت و بورسیت

مرحلهٔ حاد و دردناک تاندنیت و بورسیت ممکن است از یک تا پنج روز و گاهی بیشتر طول بکشد. در طی این مدت میتوانید به تدریج در زمانهای کوتاهتری روش رایس را برای درمان تاندنیت و بورسیت به کار بگیرید. میتوانید در چند ساعت اول درد به طور مداوم این روش را بکار بگیرید و در روز بعد آن را به پنج یا شش نوبت و در روز بعد به سه یا چهاردفعه برسانید و به همین شکل ادامه دهید.

در فواصل کمپرسی و یخ، بهتر است محل را بی حرکت نگه دارید تا درد و التهاب به حداقل برسد. در صورت آسیب دیدگی بازو میتوانید به کمک پارچهٔ سه گوشی در خانه آن را به گردن آویزان کنید و در صورت ابتلا پا یا زانو، از عضو مبتلا استفاده نکنید.

وقتی التهاب پس از سه تا پنج روز و گاهی بیشتر فروکش کرد، لازم است که به تدریج ورزش دادن منطقهٔ آسیب دیده را شروع کنید. این موضوع حائز اهمیتی حیاتی است. اگر محل آسیب دیده را بی حرکت نگاه دارید بهبودی آن زمان به مرحله ای رسیدید که قادر شدید ورزش دادن عضو را شروع کنید، التهاب برطرف میشود و منطقهٔ آسیب دیده به هنگام لمس، گرم نخواهد بود.سپس علاوه بر ورزش، میتوانید به کمک بالشتکهای گرم کننده یا پارچهٔ گرم و مرطوب محل آسیب دیده را گرم کنید. نکتهٔ مهمی که دربارهٔ ورزش پس از دورهٔ التهاب در نظر داشته باشید آن است که زمانی که ورزش یک عضو آسیب دیده نظیر شانه، زانو یا مچ پا را آغاز می کنید، تلاش شما در این جهت نیست که در ابتدا با کار و تلاش سختتر قدرت عضلانی خود را افزایش دهید، بلکه فقط سعی می کنید حرکت اندام را حفظ کنید و محدودهٔ حرکت اندام را بهتر کنید.به عبارت دیگر باید فقط به آرامی عضو آسیب دیده را در دایره های هر چه بزرگتر به مدت فقط چند دقیقه، سه یا چهار بار در روز حرکت دهید. فقط باید هنگامی که درد به کلی برطرف شد و محدودهٔ حرکت طبیعی به نظر رسید، ورزش منظم را از سر بگیرید.

گاهی تغذیهٔ کافی در پیشگیری و بهبود عوارض و درمان تاندنیت و بورسیت نقش دارد. مواد مغذی زیر که در ترمیم زخم نیز به کار می روند، حائز اهمیت هستند.

ویتامین C برای ترمیم آسیب دیدگیها ضروری است. این ماده رشد سلولی و ترمیم را سرعت میبخشد و در تولید کلاژن، که بدن آن را در ساخت بافت همبند به کار میگیرد، اهمیت دارد.

مصرف منظم مکمل غذایی ویتامین G را توصیه می کنیم. ویتامین A به شکل بتا – کاروتن نیز برای ترمیم بافتی ضروری است.

بهتر است این ماده به همراه روی به کار رود زیرا روی به همراه ویتامین A در ترمیم بافتها و کاهش التهاب نقش دارد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35