استفاده از ویتامین E در ترمیم زخم موثر است

زخم به هر چیزی از بریدن انگشت بر اثر قاج کردن سیب زمینی گرفته تا سوراخ عمیق ناشی از میخ یا برش بلند جراحی اطلاق می شود. بریدگی کوچک ناشی از یک جسم نوک تیز و تمیز را می توان در خانه درمان کرد اما یک زخم بزرگ را باید نزد پزشک یا در یک مرکز فوریتهای بیمارستانی (اورژانسی) درمان کرد. کنترل خونریزی در ترمیم زخم بر اغلب اقدامات اورژانس، اولویت دارد. در صورتی که به خونریزی شدید دچار شده اید بهتر است تا زمانی که منتظر کمک پزشکی هستید، دراز بکشید و در صورت امکان عضو آسیب دیده را بالا نگه دارید. به دلیل اینکه ایجاد زخم و ناراحتی های ناشی از آن بسیار زیاد رخ می دهد تلاش کرده ایم در این مطلب از روش های ترمیم زخم صحبت کنیم.

مراحل ترمیم زخم

ترمیم زخم

در مراحل ابتدایی ترمیم زخم با استفاده از یک تامپون تمیز یا حتی انگشتان دست، محکم محل زخم را فشار دهید یا از فرد دیگری درخواست کنید چنین کاری را انجام دهد. در روند ترمیم زخم موقعی به کمک پزشکی نیاز دارید که:

خونریزی بند نمیآید یا فوران دارد که نشان دهندهٔ آن است که احتمالا شریانی آسیب دیده است.

قادر به تمیز کردن زخم نیستید، به ویژه هنگامی که شن یا گل در آن جای گرفته

بریدگی یا زخم بزرگ و فاصله دار است و احتیاج به بخیه دارد.

زخم روی صورت یا بخشی از بدن است که اثر باقیماندهٔ ان خوشایند نیست.

در صورتی که بریدگی ساده و تمیز باشد، میتوانید روند ترمیم زخم آن را در خانه با اقداماتی که بهبودی آن را سرعت بخشد و احتمال باقی گذاشتن جای زخم را کاهش دهد، درمان کنید.

روش ترمیم زخم ساده در منزل 

ترمیم زخم

در صورتی که بریدگی تمیز باشد، ابتدا لازم است خونریزی را بند آورید. این کار با فشاری ساده امکانپ ذیر است: به کمک یک پارچهٔ تمیز یا گاز زخم را به مدت سه تا پنج دقیقه یا تا زمانی که خونریزی بند آید، فشار دهید. سپس برای آخرین بار به کمک آب سرد زخم را بشویید. در صورت لزوم از صابون استفاده کنید. اقدام بعدی در ترمیم زخم استفاده از نوعی پماد به منظور مقابله عفونت و تسریع ترمیم زخم است. بسیاری اعتقاد دارند که بهترین کار انست که روی زخم باز بماند، اما در واقع هر نوع بریدگی یا زخمی در صورتی که مرطوب باشد سریعتر بهبود مییابد و جای کمتری باقی می گذارد زیرا سلولها در محیط مرطوب به بهترین نحو تکثیر مییابند. دلمه روی زخم بهبودی را کند میکند و پماد زیر پانسمان مانع از ایجاد دلمه روی زخم می شود. پلی اسپورین و نئو اسپورین دو پماد ضد باکتری مناسب هستند.

همچنین می توانید یک کپسول ویتامین E را سوراخ کنید و آن را روی زخم فشار دهید. بسیاری معتقدند ویتامین E مانع از باقی ماندن جای زخم می شود، هرچند هیچ مقاله ای نخوانده ام که چنین امری را ثابت کند. میتوانید از هر ماده ای که باعث مرطوب شدن ناحیه شود استفاده کنید و زخم را با باند یا چسبب زخم بندید. در صورتی که بریدگی روی انگشت یا محل نامناسب دیگری است که نگاه داشتن پانسمان در محل مشکل است یا باقی ماندن اثر کوچکی اشکالی ندارد، مرطوب نگاه داشتن زخم زیر پانسمان خیلی ضروری نخواهد بود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا