درمان خانگی آلرژی ناشی از پیچک سمی

پیچک سمی، بلوط سمی و سماق سمی از خانوادهٔ گیاهانی هستند که با عنوان توکسیداندرون شناخته می شوند و مادهٔ محرک آنها، سمی است به نام یوراشیول که در برگها، ساقه ها و ریشه های این گیاهان وجود دارد که این ماده باعث قرمزی پوست، بثورات پوستی، تورم و تاول می شود که همگی با خارش مداوم و شدیدی که ممکن است چند روز به طول بینجامد، همراه هستند. التهاب و خارش، واکنش حساسیتی به این سم هستند و هرچند برخی افراد نسبت به بقیه به این ماده حساس ترند، تقریباً همهٔ افراد پس از تماس دچار این واکنش می شوند. در ادامه ی این مطلب تلاش کرده ایم از روش درمان حساسیت پیچک سمی بیشتر صحبت کنیم.

حساسیت به پیچک سمی

پیچک سمی

فقط با ایستادن کنار پیچک سمی یا بلوط سمی دچار واکنش نمی شوید و برای بروز این واکنش باید این گیاه را لمس کنید که امکان بروز واکنش پس از تماس با اشیایی مانند ابزارهای باغبانی شسته نشده یا چکمه های باغبانی که در معرض شیرهٔ سمی گیاه قرار گرفته اند نیز وجود دارد. سگ و گربه هر چند خود نسبت به گیاهان سمی حساس نیستند، می توانند با این گیاهان برخورد کنند و شیرهٔ آنها را به پوست خود بگیرند و افرادی را که با این حیوانات تماس دارند، در معرض این سم قرار دهند(شستشوی حیوانات خانگی با پوشیدن دستکشهای لاستیکی باعث جداشدن سم از حیوانات میشود.) به علاوه، در صورتی که پیچک سمی سوزانده شوند، سم آنها در هوا آزاد می شود و ممکن است به همراه دود از راه تنفس وارد ریه ها شود و شدیداً ریه ها را تحریک کند.

درمان آلرژی ناشی از پیچک سمی 

پیچک سمی

در درجهٔ اول بهترین درمان پیچک سمی، اجتناب از آن است. پیچک سمی و بلوط سمی برگهایی دارند که به صورت خوشه های سه تایی رشد می کنند و هر دو این گیاهان و نیز سماق سمی در تابستان میوه های سفیدرنگی تولید می کنند. باغبانها برای حفاظت خود از پیچک سمی باید از دستکش و چکمه استفاده کنند. محصولی وجود دارد که بین پوست و سم مانع ایجاد می کند. این محصول سپرپیچک نام دارد و می توانید آن را از فروشگاههای لوازم باغبانی تهیه کنید. هرچند سپرپیچک شما را به طور کامل محافظت نمی کند، در صورتی که احتمال می دهید با پیچک سمی تماس داشته باشید، دفاع اولیه خوبی است. در صورتی که مقداری از شیرهٔ پیچک سمی روی پوست شما قرار گرفت، ظرف پانزده دقیقه آن را بشویید و در صورت امکان، این کار را با مقدار فراوانی آب انجام دهید و مراقب باشید که سم را به سایر نقاط بدن پخش نکنید. صابون قهوه ای لباسشویی بهترین تأثیر را دارد. مادهٔ پاک کنندهٔ پیچک سمی و بلوط که تکنو نام دارد در رفع سم بسیار مؤثر است. این محصول، یک لوسیون بدون نسخه است. کافی است لوسیون را به مناطق آلوده بمالید و سپس آن را با آب بشویید و با حوله خشک کنید.

در صورتی که مشکوک هستید که ممکن است با این گیاهان برخورد کرده باشید، لباسهای خود را به طور کامل با آب داغ و مادهٔ پاک کننده بشویید. حتی کفش و ابزارهای باغبانی نیز ممکن است سم را منتقل کنند و در نتیجه استفادهٔ بعدی از انها باعث بروز واکنش شود. در صورتی که به واکنش حساسیتی دچار شدید، سعی کنید بدن خود را نخارانید، زیرا با این کار پوست بیشتر تحریک می شود و احتمال بروز عفونت نیز زیاد میشود. بهر حال، برخلاف تصورات موجود، خارش باعث پخش پیچک سمی نمی شود، زیرا تاولهای آبکی حاوی سم نیستند.

درمانهای خانگی برای حساسیت به پیچک سمی

پیچک سمی

درمانهای خانگی برای بثورات پوستی پیچک سمی و خارش عبارت اند از لوسیون کالامین آ، جوش شیرین و کرم های بدون نسخه کورتیزون لوسیون کالامین باعث خنک شدن ناحیهٔ سوزش و خارش و نیز خشک شدن تاولها می شود. جوش شیرین را می توان با نارون کوهی ، مخلوط کرد و خمیر حاصل را به ناحیه مبتلا مالید. در برخی از افراد مادهٔ پاک کنندهٔ تکنو حتی پس از بروز بثورات پوستی به تسکین آن کمک می کند. برگهای خردشدهٔ بارهنگ نیز در تسکین التهاب پیچک و توقف خارش مؤثر شناخته شده اند. (بارهنگ به صورت علف هرز در چمن به وفور یافت می شود.) آنتی هیستامین هایی نظیر بنادریل نیز باعث تسکین علائم می شوند. در هر صورت به هر اقدامی که متوسل شوید، حداقل یک تا دو هفته طول میکشد تا واکنش ایجاد شده بهبود یابد. بنظر می رسد ویتامین C باعث تسریع فرایند بهبودی شود. در صورتی که درمانهای خانگی کمکی نکرد، ممکن است پزشک شما کرمهای کورتیزون یا آنتی هیستامین قویترتجویز کند. اغلب افراد مبتلا به پیچک سمی نیازی به مراقبت پزشکی ندارند، اما برخی افراد آنچنان حساس هستند که کل بدنشان تحت تأثیر قرار میگیرد، این افراد ممکن است دچار تب شوند، چشمایشان پف آلود شود و نیز ممکن است دچار اشکال در تنفسی شوند.

در صورتی که به هریک از این واکنشها دچار شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای شما آمپول کورتیزون تجویز کند. تزریق داخل وریدی ویتامین C نیز در تسکین علائم مؤثرشناخته شده است مدتی که به بثورات پوستی دچارند، نسبت به انبه و بلاذر نیز بسیار حساس اند و بنابراین در طی این مدت باید از این غذاها پرهیزکنند. به علاوه بعضی از افرادی که دچار آلرژیهای غذایی توجهی نشده ای هستند، به شدت به پیچک سمی واکنش نشان میدهند. در صورتی که این مطلب در مورد شما صادق است، احتمالا باید تا آخر عمر از مصرف انبه و بلادر خودداری کنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا