هر آنچه باید درباره ی بیماری زکام بدانید

بیماری زکام یکی از بیماری هایی است که طی آن هوای سرد وارد بدن شده و بینی تورم میکند. درمان زکام روشهای مختلفی دارد. یکی از روشهای درمان زکام استفاده از دمنوش گل ختمی است که فواید زیادی برای بدن دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری زکام این مقاله را مطالعه کنید.

بیماری زکام
بیماری زکام

بیماری زکام

بیماری زکام در چه زمانی روی میدهد ؟زمانیکه حرارت محیط تغییر می کند و هوای سرد ناگهان وارد بینی و ریه می شود، مخاط بینی ملتهب می شود و بینی در اثر تورم گرفته شده، دچار آبریزش می شود و یا این که محیط گرد الود یا کثیف، عفونت میکروبی از علل احتمالی این اختلال دانسته شده . بیماری زکام را حاد گویند که در اثر عدم رعایت و ملاحظات مختلف، ممکن است، این بیمار مزمن شود.

در سنین اولیه زندگی هیچگاه زکام مزمن ممکن است پیش نیاید زیرا بدن قابلیت این را دارد که با سرماخوردگی های مکرر ، با سموم حاصل از سوء تغذیه و غیره مبارزه کند. ولی هر چه سوء تغذیه بیشتر ادامه داشته باشد و سرماخوردگی هم یکی پس از دیگری به طور بازدارنده درمان شوند. بدن از نظر دفاعی به تدریج ضعیف شده و پس از چند سال ممکن است این بیماری به زکام مزمن تبدیل گردد.با ما در این مقاله از آسان طب همراه باشید.

بیماری زکام
بیماری زکام

درمان بیماری زکام :

۱- امساک در غذا، مدت ۵ تا ۷ روز و تا حتی ۱ روز از رژیم تمام میوه استفاده کنند. البته امساک بستگی به میزان شدت و طول بیماری و سن بیمار دارد.

۲- برای درمان زکام از مرزنجوش استفاده کنید. مرزنگوش دارای خاصیت بادشکن، ضد تشنج، مدر، خواب آور، تقویت کننده ی معده، اسان کننده ی عمل هضم، ضد عفونی کننده ی مجاری تنفس میباشد. اگر چنانچه یک قاشق دسر خوری از مرزنگوش خشک را در یک لیوان آب جوش ده دقیقه دم کرده و روزی دو یا سه فنجان در هر روز بنوشید، در هنگام ابتلا به بیماری زکام اگر چند قطره از دم کرده ی ان را در بینی بچکانید برای رفع زکام بسیار مفید خواهد بود.

۳- هنگام شیوع بیماری زکام و گریب (آنفلانزا) یک مشت آویشن را در یک لیتر آب بجوشانید، بخاری که در هوا تولید می شود، محیط اطاق استراحت مریض را استریل کرده و اگر باندازه دو مثقال از آنرا در یک لیتر آب دم کرده و میل نمایید برای رفع زکام و گریپ بسیار مفید خواهد بود .

4- دم کرده گلهای آقطی (خشک) به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در یک لیتر اب، برای معالجه ی بیماری زکام و گریپ مصرف می گردد که بسیار مفید می باشد.

۵ – گل ختمی نرم کننده و تسکین دهنده و ضد سرفه می باشد و در تمام عفونتهای مجاری تنفسی و حتی توام با تورم و زکام و برونشیت و درد گلو ورورم حنجره و آنژین بسیار مفید است. دم کرده ی بیست تا سی گرم در یک لیتر اب، برای درمان بیماری های بالا بسیار مفید است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا