با مصرف گیاه بارهنگ همیشه سالم بمانید

خواص گیاه بارهنگ موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب است. این گیاه دارویی برای درمان سرفه و گلودرد عالیست و بسیار استفاده می شوند. همچنین شما میتوانید برای درمان کم خونی از خواص بارهنگ کمک بگیرید. این گیاه دارای سدیم و کلسیم است و بسیار پرفایده می باشد.

خواص گیاه بارهنگ

خواص گیاه بارهنگ

علم شیمی، در بارهنگ یک گلوکوزی تلخ که خاصیت تصفیه کننده، تقویت کنندهٔ و نیرو بخش دارد و یک گلوکوزید ساپونینه موسیلاژ نرم کننده و آرام بخش که در تمام عفونتهای گلو و ریه مؤثر است کشف کرده است.

تجزیهٔ شیمیایی این گیاه علاوه بر این موادی که کشف کرده است، ثابت کرده است بارهنگ دارای نمک سدیم، کلسیم، پتاسیم و سیلیسیم است که این املاح خاصیت تقویت کنندهٔ مؤثری دارند.برای آشنایی با دیگر خواص این گیاه با ما در این مقاله از آسان طب همراه باشید.

خواص گیاه بارهنگ

کمخونی را با بارهنگ معالجه کنید

بیست تا بیست و پنج گرم برگهای بارهنگی را که خشک کرده اید، در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش اید و سه دقیقه بجوشد، بعد آنرا از روی آتش بردارید و پانزده دقیقه دم کنید، سپس ان را صاف کرده در شیرین سازید و در طی شبانه روز سه تا  پنج فنجان از آن را بنوشید. این دوای مقوی برای اشخاص کم خون و کسانی که از بستر بیماری برخاسته اند و دورهٔ نقاهت را می گذرانند مؤثر و مفید است.

معالجهٔ آسم، برونشیت و سرفه 

برای تهیهٔ جوشاندهٔ آن باید بیست و پنج گرم برگهای خشک این گیاه را در نیم لیتر آب سرد در ظرفی بریزید و آن را روی آتش بگذارید تا سه دقیقه بجوشد، و بعد پانزده دقیقه دم کنید و صاف کرده آن را با عسل شیرین کنید و هر روز پنج فنجان از آن را بنوشید. سوختگی را با بارهنگ معالجه کنید اگر دچار سوختگى شدید شده اید، یک مشت برگهای تازهٔ این گیاه را بچینید و با دقت یک یک آنها را با آب بشویید، بعد آن را خرد و ریزریز کرده و به صورت ضماد روی سوختگی خود بگذارید.

درمان دردهای معده با بارهنگ

جوشاندهٔ برگ بارهنگ ترشی معده، سوزش و حتی سنگینی معمولی معده را آرام میکند. برای تهیهٔ این جوشانده باید بیست و پنج گرم برگ خشک این گیاه را در نیم لیتر آب سه دقیقه بجوشانید و پانزده دقیقه دم کنید، بعد صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز سه فنجان از آن را بنوشید.

خواص دانه بارهنگ برای درد گلو

جوشاندهٔ برگهای این گیاه را به صورت غرغره تارهای صوتی را تقویت می کند، در نتیجه گرفتگی صدا و در دگلو را معالجه می کند. برای تهیهٔ دوای غرغره باید بیست گرم برگ خشک بارهنگ را در نیم لیتر آب سه دقیقه بجوشانید و پانزده دقیقه دم کنید و بدون شیرینی ان را سه بار در روز غرغره کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا