درمان بیماری سینوزیت با ویتامین ها

بسیاری از ما از بیماری سینوزیت رنج می بریم و هر از چند گاهی دچار سردرد های کلافه کننده ی آن می شویم و همین امر باعث می شود که از زندگی روزمره باز بمانیم. حمله های سینوزیتی با احساس سردرد و سنگینی و کیپی آغاز می شود و احساس بسیار ناخوشایندی را ایجاد می کند. درمان بیماری سینوزیت در افراد مختلف متفاوت است و برخی افراد تنها با جراحی بهبود پیدا می کنند اما ما در این مطلب تلاش کرده ایم که چنتد روش درمان بیماری سینوزیت طبیعی و ساده را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

روش های درمان بیماری سینوزیت

درمان بیماری سینوزیت

در بحث درمان بیماری سینوزیت، هدف اصلی شما باید آن باشد که ترشحات مخاطی بینی نازک و سیال باشد و باعث رشد و پرورش عفونت نشود. به اولین قدم (که اقدامی ساده ولی واقعا مؤثر است) نوشیدن مایعات زیاد است. بهتر است برای درمان بیماری سینوزیت در تمام طول روز این کار را انجام دهید اما به خصوص این کار زمانی که در حال بهبود از سرماخوردگی هستید یا تحت استرس قرار دارید یا زمانی که احساسی می کنید بینی شما مسدود است، اهمیت می یابد. خود را وادار کنید که روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید. برخی از بیماران ترجیح می دهند یک بطری آب معدنی را در طول روز در دست بگیرند و مدام جرعه ای از آن بنوشند. مایع اضافی باعث حفظ سیلان ترشحات مخاطی میشود. نوشیدنیهای داغ (نظیر انواع چای های گیاهی، آبگوشت و سوپ) نیز در درمان بیماری سینوزیت بسیار مفید هستند. ممکن است عجیب به نظر رسد، اما قرار دادن بینی در مجاورت یک نوشیدنی داغ و کشیدن یک تنفس عمیق ممکن است مؤثر باشد. رطوبت ایجاد شده باعث باز ماندن معابر بینی خواهد شد، رطوبت در درمان بیماری سینوزیت حائز اهمیت فراوان است. هرچه هوا مرطوب تر باشد کارایی مژه های بینی و سیلان ترشحات مخاطی بیشتر خواهد بود.

 

عوامل دیگر در درمان بیماری سینوزیت

درمان بیماری سینوزیت

در درمان بیماری سینوزیت از مرطوب کننده هایی که با بخار سرد کار می کنند استفاده کنید یا سر خود را روی ظرفی پر از آب داغ نگاه دارید و حوله ای دور سر خود حائل کنید و نفس عمیق بکشید. (بخور آب داغ) حرارت مرطوب نیز کمک کننده خواهد بود. پارچه یا حوله ای را که در آب داغ خیس خورده و آب آن گرفته شده به مدت چند دقیقه روی صورت خود قرار دهید. این کار باعث تحریک گردش خون، نرم شدن ترشحات مخاطی و کاهش درد می شود. فشار روی طرفین بینی نیز ممکن است باعث کاهش درد شود. قسمت بالای بینی خود را در هر طرف به مدت چند دقیقه بین دو انگشت فشار دهید و سپس رها کنید. این عملی را چند بار در روز تکرار کنید تا درد کاهش یابد و جریان ترشحات مخاطی تحریک شود. بسیاری از افراد در نتیجهٔ یک مادهٔ حساسیت زا (که معمولاً یک آلرژی غذایی یا استنشاقی است) دچار سینوزیت می شوند و معابر مخاط تنفسی آنها در واکنش به این ماده متورم می شود. مخاط ناحیه ضخیم می شود و حاصل آن ایجاد سینوزیت است. بسیاری از بیماران با شناسایی الرژیهای خود تسکین یافته اند. بنا به تجربه، عاملی ایجاد مشکلات سینوس اغلب محصولات لبنی هستند، اما بسیاری از غذاها نیز ممکن است ایجاد مشکلی کنند. از جمله مواد استنشاقی که ممکن است مسأله ایجاد کنند کپک و گردو خاک هستند.

برخی افراد حتی نسبت به سوسکها هم حساسیت دارند. فراموش نکنید که سرماخوردگی ممکن است اولین مرحله در ایجاد عفونت سینوسی باشد، بنابراین از هر اقدامی برای پیشگیری از سرماخوردگی کوتاهی نکنید. در صورتی که تمایل دارید از یک داروی بدون نسخه برای تسکین احتقان سینوس استفاده کنید دارویی با عمل واحد نظیر سودافد که تنها باعث تسکین احتقان می شود را توصیهمی کنند. در درمان بیماری سینوزیت از مصرف داروهای ضد حساسیت (انتی هیستامین) خودداری کنید زیرا باعث خشکی ترشحات بینی می شوند و ممکن است درنهایت احتقان بینی را افزایش دهند. ویتامین A و ویتامین C باعث تسریع در بهبود عفونت سینوس می شوند. ویتامین A ترشحات مخاطی را رقیق میکند و به رشد سلولهای مولد مخاطی کمک می کند. این ویتامین همچنین دستگاه ایمنی را تقویت می کند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا