Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
روانشناسی رنگ های مختلف – مجله آسان طب

روانشناسی رنگ های مختلف

روانشناسی رنگ ها موضوع این بخش از مجله آسان طب است. هر رنگی ویژگیهای خاص خود را دارد. شما میتوانید با بررسی رنگ مورد علاقه خود و دیگران به اخلاقیات یکدیگر پی ببرید. همچنین میتوانید با توجه به خصوصیات این رنگ ها ، رنگ دلخواه تان را انتخاب کرده و برای دکوراسیون اتاق و منزل ، لباس یا هر چیز دیگری استفاده کنید. مثلا رنگ ابی برای کاهش اضطراب خوبست و شما اگر شخص مضطربی هستید میتوانید برای مدتی اتاق تان را آبی کنید.

روانشناسی رنگ ها 

روانشناسی رنگ ها 

در روانشناسی رنگ ها، هر رنگی بازگوی مشخصات ویژه خود می باشد. ما در اینجا به خصوصیات کلی رنگ ها اشاره می کنیم اما باز هم می گوییم که در فرهنگ های مختلف تعابیر متفاوت و معانی گوناگونی برای آن ها بیان گردیده است. با شناخت رنگ ها از دیدگاه روانشناسی در آسان طب با نگاه متفاوتی در اطراف خود رنگ ها را جستجو کنیم.

روانشناسی رنگ ها 

روانشناشی رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزنده هیجانات قوی است. رنگ قرمز، نشانگر عشق، حرارت و صمیمیت است. رنگ قرمز، به وجود آورنده احساس شور و هیجان است. رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.

روانشناسی رنگ سیاه

سیاه تمام نورهای موجود در طیف رنگ ها را جذب می کند. ( روانشناسی رنگها ) سیاه معمولا به عنوان نماد ترسی یا شیطان مورد استفاده قرار می گیرد اما به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته می شود.

از رنگ سیاه برای نشان دادن شخصیت های خطرناک مثل دراکولا یا جادوگران استفاده می شود. رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ ها مثل ایران برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی، جذابیت جنسی و رسمی بودن است. در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولد دوباره بود. رنگ سیاه معمولاً به دلیل لاغر نشان دادن در نمایش های مد مورد استفاده قرار می گیرد.

روانشناسی رنگ آبی

آبی، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوب ترین رنگ در بین مردان است. البته در ایران بسیاری از علاقه مندان به فوتبال، بین رنگ آبی و قرمز به دلیل تعصب به تیم مورد علاقه خود به قرمز یا آبی گرایش دارند.

احساس آرامش را به ذهن می آورد و معمولا نشانگر صلح، امنیت و نظم است. می تواند احساس غم، درون گرایی یا گوشه گیری را در بعضی افراد به وجود آورد. معمولا برای دکور دفتر افراد مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق آبی کارایی بیشتری دارند.

با وجود این که از محبوب ترین رنگ هاست اما یکی از رنگ هایی است که کمترین اشتها را بر می انگیزد و در برخی از برنامه های کاهش وزن توصیه می شود که غذای خود را در بشقاب های آبی بکشید.
به ندرت به صورت طبیعی در خوراکی ها وجود دارد. همچنین رنگ آبی غذا معمولا به نشانه فاسد بودن و یا سمی بودن آن در نظر گرفته می شود. می تواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.

روانشناسی رنگ ها 

روانشناسی رنگ نارنجی

از ترکیب رنگ قرمز و زرد است و به عنوان یک رنگ انرژی زا در نظر گرفته می شود. احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می آورد. معمولا برای جلب توجه مورد استفاده قرار می گیرد.

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سردی است که نماد طبیعت است. نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است. پژوهشگران دریافته اند که رنگ سبز می تواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانش آموزان و دانشجویان با قرار دادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، می توانند مطالب را با سرعت بیشتری از حد معمولی بخوانند و درک کنند.

از دیر باز نماد باروری بوده و در قرن پانزدهم برای لباس عروسی به کار می رفته است. در دکوراسیون به دلیل اثر آرام بخشی آن استفاده می شود. کاهش استرس می شود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار می کنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش می شوند.

روانشناسی رنگ ارغوانی

نماد وفاداری و ثروت است. نشانگر عقل و معنویت است. خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود.

روانشناسی رنگ زرد

رنگی گرم و شاد است. به دلیل مقدار نور زیادی که منعکس می کند، بیشتر از بقیه رنگ ها چشم را خسته می کند. استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغ یا نمایشگر می تواند باعث چشم درد یا در حالت های خاص از دست دادن بینایی گردد.

می تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته می شود اما بیشتر مردم در اتاق های زرد رنگ هیجانشان را از دست می داندو بچه ها نیز در این اتاق ها بیشتر گریه می کنند. باعث افزایش سوخ و ساز بدن انسان می گردد. از بقیه رنگ ها زودتر دیده می شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می گیرد.

روانشناسی رنگ صورتی

در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولا نشانگر عشق است. رنگ صورتی اثر آرام بخشی دارد. ورزشکارها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می کنند تا بازیکنان آن ها کم انرژی و منفعل شوند. با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته اند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می آید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندان ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.

روانشناسی رنگ قهوه ای

رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان پذیری است. رنگ قهوه ای همچنین می تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد. حس گرما، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می آورد. رنگ قهوه ای معمولاً بیانگر طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می تواند نشانگر پیچیدگی نیز باشد.

روانشناسی رنگ سفید

نماد معصومیت و پاکی است. می تواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد. معمولا نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملا به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید اما خالی و سرد است. بیمارستان ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52