وظایف و خواص ویتامین e (توکوفرولها) چیست ؟

ویتامین e یکی از انواع ویتامین است که بدن ما برای بقای خود به شدت به آن نیاز دارد و در صورت کمبود آن بدن دچار بیماری و مشکلاتی خواهد شد. ویتامین ای در سبزیجات، دانه های روغنی، روغن جوانه گندم و … موجود است و باید به میزان کافی مصرف شود. در این مقاله از آسان طب با ویتامین E (توکوفرولها) و عملکرد و مصرف به اندازه ی آن صحبت خواهیم کرد .

ویتامین ای

آشنایی با ویتامین e یا توکوفرولها

آلفا توکوفرول یا ویتامین e که از انواع فعالتر است، در ترکیبات مشابه دیگری در طبیعت وجود دارد که اختلاف شیمیایی آنها با آلفا توکوفرول در تعداد و محل ریشه های متیل است و به نام های، بتا، گاما، زتا، اتا و دلتا معروف است.

کمبود ویتامین ای (توکوفرولها) در موش باعث دیستروفی عضلانی میگردد که از عوارض آن تورم و سستی در عضلات و یا فلج عضله می باشد که عضلات در آنان اکسیژن بیشتری مصرف می کند و تجویز این ویتامین مصرف اکسیژن را کاهش می دهد.همچنین، کمبود آن باعث افزایش سرعت همولیزگلبول قرمز میگردد.

این ویتامین حساسیت زیادی در برابر ترکیبات اکسیدکننده دارد و برای محافظت ویتامین A استفاده میگردد.

ویتامین e

وظایف ویتامین e

ویتامین های محلول در چربی در لیپوپروتئینهای غشاء سلولی ترکیب و از اکسید شدن اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه در غشاء جلوگیری میکند. ویتامین ای همچنین از فعال شدن پلاکت و چسبندگی مونوسیتها جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان ضروری در LDL است. البته بیشتر اشکال تجاری ویتامین e به صورت آلفا توکوفرول است.

ویتامین e در سبزیجات، دانه های روغنی، روغن جوانه گندم و به مقدار کمتر در گوشت ماهی و میوه و سبزیجات موجود است. رژیم غذایی توصیه شده برای هر مرد و زن mg/day ۱۵ آلفا توکوفرول است. مقدار کافی ویتامین e در غذاهای معمولی متفاوت است. مکمل ها میتوانند کمبود آن را رفع کنند.

تحقیقات حاکی از آن است که ویتامین e (توکوفرولها)، اثرات زیادی در درمان بیماریها دارد و با توجه به ان میلیون ها نفر از مردم به خصوص ورزشکاران مبالغ زیادی را صرف خرید کپسول و شربت ویتامین ای و کرم پوست همراه با ویتامین e مینماید که عملی غیرضروری میباشد.

محققان تاکنون نتوانسته اند نشان دهند مصرف ویتامین ای منجر به بهبود اجرای فعالیت های ورزشی می شود.

ولی به این نکته اذعان دارند که ورزشکاران نسبت به غیر ورزشکاران نیاز بیشتری به ویتامین ای دارند. از طرفی چون ورزشکاران نسبت به غیر ورزشکاران غذای بیشتری مصرف می نمایند، در نتیجه با مصرف مواد مغذی ویتامین e کافی به بدن آنان میرسد. در رابطه با ویتامین e سبوس، جوانه غلات، گندم و تخم مرغ استفاده نمایند و از غذاهای کم ارزش که دارای مقدار کمی ویتامین ای بوده و ورزشکاران را با کاهش استقامت و توان عضلات مواجه می نماید خودداری کنند.

مدتی تصور بر این بود که ویتامین ای مسمومیت زا نیست ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف زیاد ویتامین ای میتواند زیانآور باشد.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا