علت بیماری ها از منظر پزشکی و دینی

علت بیماری ها موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. برای شناخت علت بیماری ها اول از همه شما باید علایم بیماری را در کنار هم جمع بندی کنید تا بعد متوجه شوید که علت بیماری چه چیزیست. در این مقاله از آسان طب درمورد علت بیماری ها و انواع آنها از نظر پزشکی و دینی و در طب الهی صحبت خواهیم کرد .

علت بیماری ها

علت بیماری ها

در ابتدای امر به علت بیماری ها خواهیم پرداخت . هر بیماری بواسطه علتی، آثار تازه و عوارضی ایجاد می کند.

از مشاھدہ عوارضی،به امراض و از امراض به علل آن می توان پی برد. در طب الهی، اعتقاد بر این است که بدن انسان از سه رکن آب، چربی و نمک تشکیل شده که این ارکان نیز از اخلاط چهارگانه یعنی صفرا، خون، بلغم و سودا ترکیب شده اند.

بنابراین از آنجا که انسان مرکب این بسائط و لطیف ترین و شریف ترین آنها است، هیچ یک از ترکیبات این عالم، صلاحیحیت ندارد که غذای او باشد مگر اینکه بدترین را کامل و صاحب وسایل لازم ساخته است تا همین که غذا وارد دهان شد، آن برای هضم و جذب مواد ضروری و لطیف و سپس دفع اعراضی غلیظ آماده نماید.

در بدن انسان، نیروی جدا کنندهٔ هریک از اندامها، وظیفهٔ جدا کردن اعراضی و جوهرها را از یکدیگر برعهده دارد. پس اگر در یکی از اندامها مشکلی پیدا شود، مواد زائد در ان عضو باقی میماند و آن را آزرده و بیمار می کند. بنابراین پزشکی که می خواهد به درمان بپردازد باید ابتدا اعراضی و مواد زائد (طرطیرها) را بشناسد و سپس انرا بیرون نماید .

چون دانستیم که بدن انسان شریف ترین و لطیف ترین و پاکترین چیزها است، اکنون می گوییم که کامل ترین درمان آن است که دارویی ساده و با کمترین مواد زائد را بکار برود زیرا طبیعت انسان چنین دارویی را بهتر می پذیرد و داروهای پیچیدہ نیازمند پالایشی و تجزیه است و چه بسا بر طبیعت بیشتر ایجاد مریضی دیگری شود.

برای پالایش داروها، حضرت صادق علیه السلام تمام راه ها را به جابربن حیان آموزشی داده اند .

انواع بیماری ها

اصولاً بیماریها یا «خلقی» و یا «تازهوارد»» هستند .

بیماریهای خلقی به آنهایی گفته می شود که از اولی تولد با انسان بوده اند و حاصل أوضاع فلکیه، وضع پدر و مادر، عدم اعتدال نطفه،کاستیهای خون و مزاج و یا رحم مادر….هستند .

بیماریهای تازه وارد، ناشی از مواد زائد در بدن کودک و یا از جهت وراثت است .

امید داریم که این مقاله از آسان طب مورد استفاده و مفید و موثر واقع گردد . با ما در مقالات بعدی آسان طب همراه و همیار باشید .

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا