کاربرد طب سوزنی در بیهوشی و جراحی

کاربرد طب سوزنی و فواید طب سوزنی موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. یکی از کاربردهای طب سوزنی بی حسی برای عمل است که عارضه ای ندارد. اما روشهای بیهوشی اتاق عمل حتی تا یک سال بعد عمل هم عوارض خود را دارند. در این مقاله از آسان طب با طب سوزنی در جراحی و نوع کاربرد آن آشنا خواهیم شد .

 کاربرد طب سوزنی
کاربرد طب سوزنی

 کاربرد طب سوزنی

در آغاز قرن بیستم در پی سعی و تلاش ویژه ای در چین، طب سنتی چینی با هنر معالجه مؤثر پیوند خورد. سپس چینیها، پزشکان و محققان کشورهای دیگر را دعوت کردند، تا طب سوزنی را به سرعت آموزش ببینند. از طرف دیگر چینیها برای غربیان بسیار جالب بودند.

به همین علت این شایستگی بزرگ حق دولتمرد افسانهای مائو تسهتونگ” است، که در این مسئله بسیار خوشی فکر بود. تجربه های موفقی طب سوزنی در کنار طب اروپایی و مدرن به دکتر یوهانسی بیشکو، اجازہ ادعا داد. او جراح ماهری است که حدود چهل سال است در وین با سوزن های چینی کار می کند و علم مدرن را با طب سوزنی سازش داده است.

 کاربرد طب سوزنی
کاربرد طب سوزنی

در مارس ۱۹۷۲ الفرید شبستان خانه دار ۳۵ ساله وینی، معروفترین بیمار دنیای غرب بود. او اولین بیمار غیر چینی بود که هنکام جراحی، با بیهوشی عمومی معمولی بیهوشی نشد، بلکه با کمک طب سوزنی کاملا عاری از درد و ترسی بی حس شد.

جراحی در پلی کلینیک وین انجام شد. بیمار بعدها برداشت خود را چنین توصیف کرد: «وقتی به سالن جراحی وارد شدم، پزشکان و پرستاران ازدحام کرده بودند. این نشان می داد که همه کلینیک آنجا جمع شدهاند. سپس دو گزش کوچک سوزن را روی دستم حسی کردم. جراحی فقط هشت دقیقه طول کشید. عملی خیلی بامزه و خندہ دار بود: ھیچ چیزی راحسی نمی کردم و به پزشکان نگاه می کردم. از هیچ چیز نمی ترسیدم. در آخر متوجه شدم چگونه جراح پروفسور ماژر پس از عملی روی میز دراز کشید. شرط اصلی منبرای تن دادن به این عملی، این بود که هیج دردی حسی نکنم، که این صد در صد محقق شد.

 کاربرد طب سوزنی
کاربرد طب سوزنی

پروفسور بیشکو در این زمینه بیان کرد: ما این خانم را به این دلیل انتخاب کردیم که اثری از بیماری اعصاب دروی دیدہ نمی شد. من نقطه چهار روده بزرک و یازده ریه سوزن زدهم، درست بعد از دو دقیقه بیمار از گردن کاملاً بی حس شد. اگرچه برای اطمینان یک دکتر بیهوشی با داروهای ارام بخشی حاضر بود، ولی او به هیچ وجه به آنها نیاز پیدا نکرد.»

بسیاری از بیماران ماهها از عارضه جانبی بیهوشی عمومی قوی رنج میبرند. بر عکسی بی حسی با طب سوزنی هیچ گونه اثر سمی ندارد. امروزه یکی از کاربردهای با طب سوزنی، بی حسی نقاطی از بدن برای کمک به زایمان در هنگام خطر سقط است. این امکان آسیب به کودک را با داروی بیهوشی عمومی برطرف می کند. البته گفتنی است این روش روی همه بیماران، خوب عملی نمی کند. عوامل بسیاری به تنظیم درونی هر بیمار بستگی دارد، که در مقابل معالجه مقاومت میکند .

 کاربرد طب سوزنی
کاربرد طب سوزنی

در چین بیش از پانصد هزار جراحی با کمک بی حسی سوزن ها انجام شده است. طبق امار، چینیها نود درصد موفقیت به دست اورده اند و در این میان بیماران، ناارامی و حساسیت زیادی حسی نمی کنند.

برای مثالی در سنجش پوست این نتیجه به دست امد، که درجه حرارت نقطه مشخص شده روی مریدین ها، از نقاط دیگر بالاتر است. از طرفی تفاوت ترکیب خون و ساختمان گلبول قرمز خون در نقاط تحریک شده، به اثبات رسیده است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا