علل بی اختیاری ادراری سالمندان چیست

در این مطلب از سایت آسان طب برای شما از علل ایجاد بی اختیاری ادراری سالمندان و همچنین از روش درمان بی اختیاری ادراری سالمندان صحبت می کنیم..با ما همراه باشید ؛

 

 

 

علل بی اختیاری ادراری سالمندان چیست :

 

 

بی اختیاری ادراری سالمندان مشکلی است که سالمندان در سنین بالا دچار اختلال آن می شوند. بی اختیاری ادراری سالمندان، عدم توانایی کنترل ادرار است. در سنین بالا حجم مثانه کاهش مییابد و ماهیچه های مربوط به آن ضعیف می شوند. عدم کنترل ادرار به علت ضعیف شدن باعث ناراحتی خانواده و شرمندگی سالمند میشود.

 

 

 

زنان خصوصاً آنهایی که فرزندان زیادی به دنیا اورده اند، در کنترل ادرار بخصوصی هنگام سرفه، عطسه و حتی خندیدن مشکل دارند افراد سالمند که با این مشکل روبرو هستند، ترجیح میدهند در خانه بمانند و از رفتن به خارج از منزل امتناع کننده و به همین دلیل از نظر اجتماعی منزوی شده و گاه ممکن است این مسئله موجب افسردگی آنان گردد.

 

 

 

 

چند توصیه برای درمان بی اختیاری ادراری سالمندان :

 

 

برای درمان بی اختیاری ادراری سالمندان اجازه ندهید مثانه به طور کامل پر شود. سعی کنید قبل از پر شدن مثانه و احساس دفع ادرار، آن را تخلیه نمایید. سعی کنید در هر بار رفتن به دستشویی، تمام ادرار موجود در مثانه را تخلیه کنید. این عمل ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. سعی کنید از یک برنامه زمانی برای رفتن به دستشویی استفاده کنید، در برخی از موارد این نظم کمک کننده خواهد بود. به در موارد شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

 

از روش های دیگر برای درمان بی اختیاری ادرار سالمندان تقویت مثانه و ماهیچه کف لگن است ، که این امر نگهداری وضعیت طبیعی و عمل کرد اندام‌ های داخل لگن را فراهم می‌کند… همچنین ایجاد ضعف در ساختمان و وضعیت توانایی ماهیچه‌های لگن، توانایی کافی این ماهیچه را برای حمایت مثانه و دیگر اندام‌های تشکیل دهنده داخل لگن کاهش می‌دهد.

 

 

هدف از اجرای تمرین‌های تقویت‌کننده مثانه ، کمک به تقویت و استحکام و توانایی کشش ماهیچه‌های کف لگن است با انجام تمرین‌های منظم قابل اجراست ، با این تمرینات عضلات کف لگن تقویت می‌شوند و قوت و انقباض طبیعی این عضلات حفظ می‌شود و در نتیجه کنترل دفع ادرار اصلاح خواهد شد.

 

 

 

برای تقویت مثانه باید تلاش کنید آرام آرام مدت زمان بیشتری ادرارتان را نگه دارید برای شروع هر 2 ساعت یک بار ادرار کنید و به‌ کم کم سعی کنید این مدت زمان 2 ساعت را افزایش بدهید.

 

 

این‌که چقدر این فاصله زمان را افزایش می دهید به خودتان بستگی دارد اما باید در حدی باشد که ادرار بیرون نریزد

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا